Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania!
Caritas diecezjalna planuje rozszerzyć w przyszłych latach „Andrzejkowy Bal Seniora” na całą diecezję. Podczas wspólnego świętowania Dyrektor Diecezjalnego Caritas ks. Stanisław Podfigórny wraz z innymi złożył życzenia imieninowe gospodarzowi miejsca, ks. prob. Andrzejowi Ignatowiczowi. Pracownicy Caritas oraz wolontariusze specjalnie dla seniorów przygotowali pyszne jedzenie oraz ciekawe gadżety. Andrzejkowych atrakcji dla seniorów było wiele: zabawy, wspólny polonez, tańce, ścianka fotograficzna, karaoke i wiele innych.
Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?
2023-01-27 08:56
Centrum Heschela KUL
[ TEMATY ]
Holocaust
„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.
Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.
CZYTAJ DALEJ