Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Sandomierza do Szczecina

Ingres abp. Dzięgi do katedry szczecińskiej

Nowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, dotychczasowy biskup sandomierski, który 31 marca 2009 r. objął kanonicznie archidiecezję szczecińsko-kamieńską, odbył 4 kwietnia ingres do katedry pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. W Liturgii oprócz polskich biskupów uczestniczyli hierarchowie z Niemiec, Danii, Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Eucharystii przewodniczył nowy metropolita szczecińsko-kamieński, który również wygłosił pasterskie słowo.
- Staję na ziemi, która szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach po II wojnie światowej była świadkiem wielkiego i odważnego świadectwa wiary - mówił. Wspominał kapłanów zasłużonych dla budowy Kościoła na Pomorzu Zachodnim. Zaapelował do polityków o większą wrażliwość na sprawy Szczecina, zwłaszcza w kontekście rosnącego na tych terenach bezrobocia. Prosił o modlitwę w intencji swojej posługi, aby dobrze były odczytywane znaki Boże, aby Boża wola była silniejsza niż ludzkie kalkulacje. - Wołamy, aby w tym pokoleniu, dotkniętym wieloma problemami, i w tym miejscu, tak trudnym dla Polski i dla Europy, rozlał się na nowo Boży Duch - stwierdził abp Dzięga.
13 kwietnia abp Dzięga odbędzie uroczysty ingres do konkatedry św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim.
Abp Andrzej Dzięga ma 57 lat. Urodził się w Radzyniu Podlaskim (diecezja siedlecka). W 1971 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1977 r. Na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Strony sporu w kanonicznym procesie o nieważność małżeństwa” uzyskał w 1995 r. stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Z nominacji Papieża Jana Pawła II 7 października 2002 r. został biskupem sandomierskim; sakrę biskupią przyjął 24 listopada tegoż roku. Abp Dzięga w Episkopacie Polski pełni wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. przewodniczy Radzie Prawnej, jest członkiem zarówno Rady Stałej KEP, jak i Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Wykłada też prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którego jest profesorem. Papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim 21 lutego 2009 r. Paliusz, czyli znak władzy arcybiskupa, abp Dzięga otrzyma w Rzymie 29 czerwca - w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.

Reklama

Minister w Krzeszowie

Dotacja dla opactwa

W sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej w Krzeszowie odbyło się spotkanie osób związanych z rewaloryzacją Pocysterskiego Zespołu Opactwa w Krzeszowie. W trakcie spotkania, w którym wzięli udział m.in. biskup legnicki Stefan Cichy oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, podpisano dokument przyznający dotację finansową na drugi etap prac renowacyjnych w tym miejscu. Pocysterski Zespół Opactwa w Krzeszowie to jeden z najwspanialszych zachowanych zespołów barokowych i najcenniejszych zabytków sakralnych, zwany europejską perłą baroku i uznany już wcześniej przez Prezydenta RP za pomnik historii. Zachowany jest w nim najstarszy wizerunek Maryjny w Polsce (XIII wiek), ukoronowany przez Papieża Jana Pawła II podczas jego pobytu w Legnicy w 1997 r., noszący wezwanie Matki Bożej Łaskawej.
We wrześniu 2008 r. diecezja złożyła dokumenty aplikacyjne o dofinansowanie projektu pn. „Rewaloryzacja Zespołu Opactwa Cystersów wraz z otoczeniem w Krzeszowie - Etap II” ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt ten, o wartości ponad 26 mln zł, jest kontynuacją podjętych wcześniej prac, zmierzających do całkowitej rewaloryzacji dwóch obiektów położonych wewnątrz murów opactwa, tj. Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościoła pw. św. Józefa.
Obecnie trwają prace nad uszczegółowieniem harmonogramu działań kulturalnych na lata 2009-2013. Przewiduje się m.in. organizację cyklicznych spotkań muzycznych, edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, warsztatów malarskich oraz wystawy prac współczesnych artystów.

Ks. Piotr Nowosielski

2 IV 2009 w Polsce

Modlitwa, wspomnienia, nowy portal internetowy

W całej Polsce modlono się 2 kwietnia o rychłą beatyfikację Papieża Jana Pawła II podczas Mszy świętych, a wieczorem - na modlitewnych czuwaniach, których kulminacja nastąpiła o 21.37 - w godzinie śmierci Papieża.
W Krakowie w różnych kościołach były odprawiane Msze św. o rychłą kanonizację Jana Pawła II, a w samo południe pod pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów została odmówiona modlitwa „Anioł Pański”, której przewodniczył bp Jan Zając. Odbyło się również naukowe seminarium pt. „Bierzmowanie dziejów”. Wieczorem krakowianie spotkali się na wspólnej modlitwie pod „papieskim oknem”.
2 kwietnia br. zainaugurował swoją działalność katolicki portal społecznościowy: www.franciszkanska3.pl. Ma on gromadzić wszystkich, którzy w internecie szukają katolickiego spojrzenia na społeczeństwo, kulturę, politykę i inne dziedziny życia. Głównym celem portalu ma być jednoczenie wokół myśli Papieża Jana Pawła II, które odbywać się będzie pod hasłem „Pokolenie JPII. Jesteśmy!”.
Na warszawskim pl. Piłsudskiego przygotowano program artystyczno-modlitewny pod hasłem „Miłość wam wszystko wyjaśni”. Były wspomnienia osób, które osobiście znały Karola Wojtyłę - Jana Pawła II. Podczas wieczornego czuwania czytano fragmenty „Dzienniczka” św. s. Faustyny. W godzinie śmierci Jana Pawła II jego pamięć uczczono minutą ciszy. Zapalono pamiątkowy znicz sporządzony z tysięcy zniczy przyniesionych tu przed czterema laty, tuż po śmierci Papieża Polaka.

Krótko

Rząd zaakceptował pakiet antykryzysowy przygotowany przez związkowców i pracodawców. Najważniejszym jego elementem jest tzw. postojowe. Rząd będzie finansowo wspierał te firmy, które mimo krytycznej sytuacji nie zwolnią pracowników.

Na finalnym etapie znajdują się prace nad zmianą konstytucji, która zakazywałaby kandydować do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem sądu. Wszystkie kluby parlamentarne zgadzają się w tej sprawie.

Niemal trzy czwarte Polaków (74 proc.) deklaruje zaufanie do Unii Europejskiej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. W stosunku do 2005 r. odsetek osób ufających UE wzrósł o 15 punktów procentowych.

Studenci, którzy w 2005 r. sponsorowali kampanię Janusza Palikota, pracują w urzędach kierowanych przez PO - podała „Rzeczpospolita”. Przypomnijmy, że chodzi o podejrzaną sprawę, w której młodzi ludzie wpłacali na kampanię wyborczą PO po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Prokuratura umorzyła sprawę.

Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek powiedział, że po słowach premiera Donalda Tuska z trybuny sejmowej w Stronnictwie będzie dyskusja na temat dalszego funkcjonowania koalicji. Premier skrytykował ugrupowania, które sprzeciwiają się zawieszeniu finansowania partii z budżetu za „rozpaczliwą próbę obrony stanu posiadania”.

Sejm uchwalił ustawę autorstwa klubu Lewicy o czasowym ograniczeniu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Przeciw temu projektowi był klub PiS. Uchwała została przyjęta w drugim głosowaniu, gdyż w pierwszym doszło do zamieszania, bo przez pomyłkę 11 posłów PSL zagłosowało za przyjęciem poprawki koła poselskiego Polska XXI, która prowadziła do całkowitej likwidacji finansowania partii z budżetu. Sejm odrzucił więc cały projekt i posłowie postanowili zacząć prace nad nim od nowa.

Kolejna niejasna sytuacja członka rządu. Związana z wiceministrem edukacji Krzysztofem Stanowskim Fundacja Edukacji dla Demokracji otrzymała 650 tys. zł publicznej dotacji.

Wojskowy samolot Bryza rozbił się 31 marca, podchodząc do lądowania na lotnisku w Gdyni. Zginęła czteroosobowa załoga.

Policja obawia się wybuchu wojny gangów warszawskich. W Markach w połowie marca doszło do strzelaniny, w której uczestniczyło 20 gangsterów. Jeden zginął, a jego koledzy zapowiedzieli krwawą zemstę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły uroczystości pogrzebowych

2024-06-30 11:48

[ TEMATY ]

zmarły

pogrzeb kapłana

uroczystości pogrzebowe

msza pogrzebowa

Archiwum

Ks. Mirosław Rapcia

Ks. Mirosław Rapcia

W wypadku samochodowym w dniu 29 czerwca 2024 r, wracając z Medjugorie, zginął ks. Mirosław Rapcia, proboszcz parafii św. Piotra w okowach w Białej/k. Wielunia.

Polecamy Go Bożemu miłosierdziu.

CZYTAJ DALEJ

Reparacji nie będzie? D. Tusk nie jest rozczarowany propozycją kanclerza Niemiec

2024-07-02 13:42

[ TEMATY ]

Tusk

Olaf Scholz

reparacje

PAP

Donald Tusk i Olaf Scholz na wspólnej konferencji prasowej

Donald Tusk i Olaf Scholz na wspólnej konferencji prasowej

Premier Donald Tusk powiedział po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, że rozmowa o naprawie krzywd powinna budować dobre relacje i nigdy więcej nie powinna stać się przedmiotem wojny dyplomatycznej. Dodał, że nie ma takich kwot, które by zadośćuczyniły Polsce straty wynikające z napaści Niemiec.

We wtorek w Kancelarii Premiera w Warszawie odbyły się pierwsze od 2018 r. konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami. Po konsultacjach kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji. Dodał, że w Berlinie powstanie miejsce upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

błogosławiona rodzina Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Szczególnie zaskakujący i żenujący był wywiad prof. Pawła Machcewicza, byłego dyrektora tego muzeum, udzielony „Gazecie Wyborczej”, gdzie nazwał Św. Ojca Kolbe „gorliwym antysemitą”, który rzekomo pisał „niezwykle jadowite antysemickie teksty” oraz stwierdził, że umieszczenie na wystawie rodziny Ulmów „fałszuje rzeczywistość historyczną” II wojny światowej.

Mimo zapowiedzi obecnego dyrektora Muzeum o przywróceniu w nowym kształcie ekspozycji o. Św. Maksymilianie i Bł. Rodzinie Ulmów, w Internecie pojawiła się lawina tekstów zarzucających Św. Maksymilianowi antysemityzm i szkalujących jego dobre imię. Wywołana decyzjami dyrekcji Muzeum II wojny światowej sytuacja boleśnie uderza swym brakiem rzetelności i obiektywizmu w społeczność katolicką. Narusza także poczucie wspólnoty narodowej w stopniu przekraczającym poczynania władzy komunistycznej, która przecież uszanowała oświęcimski czyn św. Maksymiliana, nadając mu w 1972 roku Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję