Reklama

Konflikty zbrojne

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

W okresie świąt Bożego Narodzenia dzieci własnoręcznie przygotowywały ozdoby choinkowe i wystawiły dla rodziców i innych mieszkańców domu jasełka. Ich opiekunowie mają nadzieję, że malcy będą wzrastać w kraju bez wojny.

2023-01-26 19:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie Centrum Spotkań i Dialogu

Niedziela podlaska 45/2015, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

Jarosław Panufnik

Bp Tadeusz Pikus poświęca nowe dzieło Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Bp Tadeusz Pikus poświęca nowe dzieło Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Dom Miłosierdzia już od powstania tętnił życiem. Zdewastowany budynek przez blisko 20 lat przechodził remonty, pracy był ogrom: stara stołówka przemieniła się w piękną salę bankietową i konferencyjną, została odnowiona kaplica, a w niej zawisła kopia cudownego obrazu Matki Bożej Ciechanowieckiej, ponadto wyremontowano świetlicę socjoterapeutyczną. Mimo różnych problemów i trudności prace na tym etapie dobiegły końca, a ich finałem było uroczyste otwarcie Centrum Spotkań i Dialogu w Domu Miłosierdzia, miało ono miejsce 19 października.

CZYTAJ DALEJ

Alchemicy od świętych obrazów

2023-03-20 20:48

Niedziela Ogólnopolska 13/2023, str. 52-53

[ TEMATY ]

obrazy

TD

Beata Chodak ratuje obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Beata Chodak ratuje obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Zręczne dłonie konserwatorów dzieł sztuki toczą wytrwałą walkę z wrogiem. A my oglądamy tego efekt, niewiele o tej walce wiedząc.

Przemienianie destruktu w dzieło sztuki, którym kiedyś ów destrukt był, nadawanie nowego życia starym, zniszczonym obrazom i ich spękanym ramom, nadawanie połysku zmatowiałym meblom, świeżości dopiero co zbutwiałej tkaninie... Tym wszystkim zajmują się specjaliści w pracowni konserwatorskiej Muzeum Wsi Kieleckiej – jednego z największych muzeów na wolnym powietrzu. Nie jest w niej ani cicho, ani nudno, każdy na swoim stanowisku, każdy ma jakieś zadanie do wykonania.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał do poszanowania wody, aby nigdy z jej powodu nie toczono wojen

2023-03-22 11:08

[ TEMATY ]

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do przypadającego dziś Światowego Dnia Wody i zaapelował o jej ochronę, a także o to, by nie stawała się przyczyną wojen.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody. Przychodzą nam na myśl słowa św. Franciszka z Asyżu: Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę wodę, która jest bardzo pożyteczna i pokorna, i cenna, i czysta”. W tych prostych słowach wyczuwamy piękno stworzenia i świadomość wyzwań, jakie troska o nią pociąga za sobą pociąga. W tych dniach w Nowym Jorku odbywa się druga Konferencja Wodna ONZ. Modlę się o dobre rezultaty prac i wyrażam pragnienie, aby to ważne wydarzenie przyspieszyło inicjatywy na rzecz tych, którzy cierpią z powodu niedoboru wody, tego dobra podstawowego. Woda nie może być przedmiotem marnowana czy wyzyskiwana, ani też nie może być powodem do wojny, ale musi być chroniona dla dobra naszego i przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję