Reklama

Niedziela Częstochowska

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

Maciej Orman/Niedziela

W pierwszej części zostały zaprezentowane pantomimy przedstawiające codzienne życie ludzi różnych pokoleń, z których wielu nie ma czasu na miłość i Boga. – W dzisiejszym świecie zapominamy o drugim człowieku, o relacjach międzyludzkich, o spotkaniu z Bogiem. Jednocześnie czas, który został nam dany, często tracimy na błahostki. W pogoni za tym, żeby mieć, zapominamy o tym, żeby być – podkreśliła Małgorzata Łapeta.

Nauczycielka zaprosiła publiczność do wędrówki u boku Małego Księcia w poszukiwaniu miłości i odnalezienia jej w osobie „Króla królów, który ma na imię Miłość”. Życzyła, aby każdego dnia towarzyszyły wszystkim jego słowa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Przedstawienie rozpoczęło się naradą upadłych aniołów. Zaplanowały, że odciągną ludzi od Boga przez to, że będą bombardować ich informacjami, reklamami i promocjami, będą namawiać do ciągłego wydawania pieniędzy i do nieustannej zabawy w myśl hasła: „Chleba i igrzysk”. – Odbierzmy ludziom czas, odbierzmy ludziom miłość! – wołały upadłe anioły.

Maciej Orman/Niedziela

Następnie Mały Książę rozpoczął swoją opowieść o niezwykłym Królu, bogatym w miłość. – Właśnie odkryłem tajemnicę, że przyszedł do ludzi, zamieszkał wśród nich i hojnie obdarza ich swoją miłością – powiedział. – Dlatego ja, Mały Książę, po długiej wędrówce przez piaski i skały przychodzę do was. Pragnę z bliska popatrzeć na życie człowieka, którego Król miłości kocha ponad życie. Pragnę poznać sekret Króla, Przyjaciela ludzkiego serca, i spotkać swojego przyjaciela – wyjaśnił. Chciał również zobaczyć, jak ludzie odwdzięczają się Królowi za Jego miłość.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Bohater rozczarował się, patrząc, jak większość mieszkańców Ziemi, z twarzami przyklejonymi do smartfonów, goni za pieniędzmi i karierą. Zwrócił im więc uwagę, że za mało czasu poświęcają prawdzie mówiącej, iż „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Mały Książę zachęcał ludzi, aby patrzyli w niebo i zobaczyli, jak świat zmienia się dla nich, gdy Miłość przychodzi na Ziemię.

Maciej Orman/Niedziela

W tym momencie rozpoczęła się druga, bardziej tradycyjna część inscenizacji, przypominająca o narodzeniu Jezusa w stajni oraz o pokłonie pasterzy i królów.

Stojąc przy żłóbku, uczniowie oddawali Nowonarodzonemu „wiedzę ubogą, armię jedynek w dzienniku, stos lektur nieprzeczytanych i zadań nieodrobionych”, ale również swoją radość, szkolne przyjaźnie, plany na przyszłość i gorące serca. – Weź je, przemień i uświęć – prosili.

Maciej Orman/Niedziela

Dziękując uczniom za jasełka, abp Wacław Depo zadedykował im słowa św. Jana Pawła II: „Sami nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak jesteście piękni!”. – Po pierwsze, dlatego że jesteście, że Pan Bóg was stworzył i dał wam waszych rodziców. Po drugie, dlatego że macie imiona zapisane w niebie przez przyjęcie sakramentu chrztu. Po trzecie, dlatego że macie tak piękne serca i głosy, które dzisiaj były naszym wspólnym udziałem – podkreślił metropolita częstochowski. Dodał, że uczestnicy przedstawienia nie byli aktorami. – Oni byli współuczestnikami tego, co pokazali – podsumował.

2023-02-01 13:09

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być dobrym jak chleb

Niedziela toruńska 3/2017, str. 8

[ TEMATY ]

jasełka

Aleksandra Wojdyło

Jasełka przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie

Jasełka przygotowali uczniowie i nauczyciele
Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie

W codziennym zabieganiu okresu przedświątecznego i pośród wielu szkolnych obowiązków społeczność Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie znalazła czas, by zatrzymać się nad istotą świąt Bożego Narodzenia. Dzieci szkoły podstawowej oraz młodzież z gimnazjum pod kierunkiem katechetki Teresy Czyżak-Szram oraz nauczycieli 22 grudnia ub. r. przygotowali i wystawili jasełka.

CZYTAJ DALEJ

Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II [Zaproszenie]

2023-03-20 19:32

mat. pras

DOLNY ŚLĄSK ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II to wspólny projekt Archidiecezji Wrocławskiej, Diecezji Legnickiej, Diecezji Świdnickiej, Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego w dniach 31 III - 2 IV 2023r.

Powstał specjalny serwis na FB: Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II na którym umieszczane będą bieżące informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie Archidiecezję Wrocławską, Diecezji Legnickiej, Diecezji Świdnickiej czy eparchii Wrocławsko - Koszalińskiej [kościół grekokatolicki]

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: umorzono postępowanie przeciwko Benedyktowi XVI

2023-03-21 15:25

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Śledztwa przeciwko zmarłemu papieżowi Benedyktowi XVI, byłemu arcybiskupowi Monachium kardynałowi Friedrichowi Wetterowi i byłemu wikariuszowi generalnemu Monachium ks. Gerhardowi Gruberowi zostały umorzone z powodu braku dowodów winy lub przedawnienia.

Poinformowała o tym prokuratura Monachium I dzisiaj na porannej konferencji prasowej. Śledztwa oparte na raporcie o nadużyciach w archidiecezji Monachium i Fryzyndze ze stycznia 2022 roku, prowadzone m.in. przeciwko trzem hierarchom kościelnym, "nie doprowadziły - zdaniem prokuratury - do wystarczającego podejrzenia o przestępcze działanie ze strony osób zarządzających personelem".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję