Reklama

Kościół

Rada ds. Duszpasterstwa Młodzieży o ŚDM i postępującej sekularyzacji młodych

Odpowiedź Kościoła na postępującą sekularyzację młodzieży, w której głęboko religijni to dziś tylko 3 proc., oraz przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie - to główne tematy poniedziałkowego spotkania Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży w Warszawie.

[ TEMATY ]

młodzież

Episkopat flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obradom przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W spotkaniu wzięli udział biskupi - członkowie Rady, jej konsultorzy oraz młodzież.

Punktem wyjścia do dyskusji było wystąpienie ks. dr hab. Tomasza Adamczyka, socjologa z KUL, który w referacie "Młodzież 4.0. Rodzina, religia, moralność" wskazał, że współczesna polska młodzież "nie jest już młodzieżą podwórka, a młodzieżą zanurzoną w świecie internetu". Jednak pomimo, iż wiele godzin spędzają w sieci, to wciąż relacje bezpośrednie są dla młodych ludzi kluczowe. Jest to także przestrzeń niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prelegent ukazał też przemiany religijności i moralności, wskazując, że język Kościoła obecnie skierowany jest przede wszystkim do osób głęboko wierzących, a tych w społeczeństwie jest tylko 3 proc. - Jeśli chcemy dotrzeć do większej zbiorowości ludzi młodych, trzeba zupełnie inaczej mówić i kierować przesłanie - wskazywał.

Jak wyjaśnił, gdy analizuje się kwestie dotyczące moralności, religijności, życia społecznego i "chcemy zróżnicować młodzież, wystarczy wykorzystać do tego zmienną 'deklaracje religijne' to wówczas widać, że wypowiedzi głęboko wierzących różnią się radykalnie od wypowiedzi wierzących. - To pokazuje, że Kościół cały czas kieruje przesłanie do głęboko wierzących - ich jest niewielu - dlatego to przesłanie wydaje się być coraz mniej skuteczne - wyjaśniał socjolog.

Poddając analizie trendy występujące w badaniach religijności począwszy od 1994 a skończywszy na 2021 r., ks. Adamczyk stwierdził: "Ewidentnie widzimy, że proces sekularyzacji przyspieszył i ma teraz charakter gwałtowny".

- Jeśli do 2016 r. zmiany były bardziej radykalne w sferze moralności chrześcijańskiej, to dziś są już radykalnie także w sferze religijności, czyli młodzież przestaje się już identyfikować z Kościołem katolickim. Przynależność do Kościoła deklaruje ok. 50 proc. Pozostali uważają się coraz częściej za osoby przywiązane do tradycji religijnej lub obojętne, w tym wzrasta wskaźnik osób niewierzących - to już jest 16 proc. Głęboko wierzący to 3 proc. polskiej młodzieży - poinformował badacz.

Podziel się cytatem

Reklama

Zmiany dokonujące się na polu religijności w pokoleniu polskiej młodzieży potwierdził w rozmowie z KAI bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. - Wiemy, że te zmiany szybko się dokonują i to nie tylko w przestrzeni religijnej, w wyznawaniu i praktykowaniu wiary, ale też w ujęciu kulturowym w dzisiejszym społeczeństwie. Dane statystyczne, które przedstawił ks. Tomasz Adamczyk, pokazują przede wszystkim galopującą sekularyzację, która się dokonuje. Jesteśmy jej świadomi. Te dane potwierdzają również poprzednie analizy m.in. CBOS - powiedział bp Suchodolski.

Reklama

- Rzeczywiście, dzisiaj młodzież nie jest już młodzieżą podwórkową, ale zanurzoną w świecie wirtualnym. To znaczy, że relacje, które młodzi tworzą w swoim życiu, nie są budowane w świecie realnym, środowiskowym. To dla nas naprawdę duże wyzwanie - dodał przewodniczący Rady #KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Reklama

"Doszliśmy do kryzysu autorytetów wszelkich instytucji, nie tylko kościelnych. To pokazuje, że dzisiaj potrzeba w młodych odbudowywać autorytet nie tylko danej osoby, która staje przed młodymi, ale także dbać o odbudowywanie autorytetu tychże instytucji i urzędów. Dziś podkreśla się np. na katechezie czy na lekcji religii w szkole, że dużo zależy do katechety, od konkretnej osoby. Także w duszpasterstwie wiemy, że jaki jest duszpasterz, taka jest i grupa. Jeśli ktoś ma dla młodych czas i serce, po prostu kocha młodych, to ta grupa staje się aktywna, żywa, obecna w parafii czy kościelnym ruchu lub stowarzyszeniu. To ważne, jaką osobą jest wychowawca młodych, ale budowanie tylko na autorytecie do jednostki to dziś za mało" - powiedział bp Suchodolski. - Młodzież kontestuje rodzinę, szkołę, Kościół, a także politykę, nie wystarczy już przykład autorytetu jednostkowego - dodał.

Reklama

Czego potrzebuje młodzież? - Przestrzeni i więzi, czyli budowania środowisk, w których będą modli przebywać i spotykać się. I to nie tylko modlić się, ale po prostu pobyć ze sobą - odpowiedział bp Suchodolski w nawiązaniu do wystąpienia ks. Adamczyka. Jak stwierdził, Kościół w Polsce próbuje odpowiedzieć na te postulaty, wychodząc z nową inicjatywą tworzenia przyparafialnych oratoriów, których pomysłodawcą na gruncie włoskim był ks. Jan Bosco, założyciel zgromadzenia salezjanów. Takie struktury włączone do duszpasterstwa młodzieży to miejsca nie tylko z salą katechetyczną, ale także np. z aneksem kuchennym, fotelami, miejscami do gier wideo i planszowych. - To przestrzeń do wspólnego spotkania się, pogadania i spędzenia wolnego czasu, a więc i zawiązywania relacji - powiedział bp Suchodolski i dodał: "Tej postawy młodzieży dziś brakuje i za tym ona tęskni."

Zdaniem bp. Suchodolskiego, Kościół w Polsce jest wręcz skazany na taki oratoryjny model. Ma to być swoista baza młodych, gdzie są oni stale obecni, a nie tylko zapraszani na konkretną godzinę. Mają swoje klucze do miejsca, za które czują się odpowiedzialni i w którym czują się u siebie. Po wakacjach w diecezji kaliskiej odbędzie się Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Jest to diecezja, w której w miastach powiatowych oratoryjne domy dla młodych już zaczynają działać.

Reklama

Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży kontynuowała też prace nad przygotowaniami polskiej młodzieży do udziału w 37. Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się 1-6 sierpnia w Lizbonie.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Suchodolski poinformował, że weźmie w nich udział co najmniej 11 tys. młodych Polaków, z czego 10 tys. już zarejestrowało się w portugalskim systemie płatności za swój pobyt. - To pokazuje, że polska młodzież chce uczestniczyć w tym wydarzeniu z udziałem papieża Franciszka. Chcą tam być także wolontariusze z Polski. Rekrutację przeszło już 180 osób, kolejne 200 czeka na rozmowę kwalifikacyjną prowadzoną przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM przy Episkopacie Polski. Co mnie bardzo cieszy, chcą też jechać na ŚDM z młodymi polscy biskupi. W tym momencie zarejestrowanych jest ich już 14, ale co najmniej tyle samo przygotowuje się do oficjalnego zgłoszenia - poinformował bp Suchodolski. Biskupi będą m.in. głosić katechezy dla polskiej młodzieży, część z nich zostanie w Portugalii na całe dwa tygodnie, czyli wydarzenia centralne i poprzedzający je tydzień Dni w Diecezjach.

Hasłem ŚDM są słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Co z tego spotkania powinna wynieść sama młodzież? - Będziemy wyznawać dynamikę wiary i apostolstwa, które na przykładzie Matki Najświętszej jest dziś potrzebne każdemu z nas. Papież Franciszek od kilku lat mówi bardzo często młodym "wstań". I to wstanie Maryi i jej wyruszenie z pośpiechem w drogę pewnie będzie kluczem nauczania i papieża, i biskupów w katechezach. Myślę, że będzie duży nacisk na to, aby nasz katolicyzm nie był religią zachowawczą; abyśmy nie okopywali się tylko w naszych nabożeństwach, naszych parafiach, naszym różańcu czy grupie formacyjnej - ale abyśmy widzieli potrzeby innych. Papież mówi o braterstwie, jesteśmy "fratelli tutti", to jest kierunek, w którym młodzież będzie z pewnością inspirowana: podążać śladami Maryi, dostrzegać potrzebujących, iść nawet w drogę niełatwą, żeby stawać się świadkiem Chrystusa, którego sami przyjęliśmy do swojego serca - wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski.

2023-02-20 15:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak się czujesz w Kościele? Ankieta dla młodych

[ TEMATY ]

młodzi

Tarnów

młodzież

youtube.com

Biskup Andrzej Jeż zwrócił się do młodzieży z diecezji tarnowskiej z prośbą o wypełnienie ankiety o ich przeżywaniu wiary.

Jak napisał „(…) moim marzeniem jest, żebyś poczuł się w Kościele jak w domu, w którym można doświadczyć miłości, ciepła, bezpieczeństwa. Wierzę także, że jest to marzenie samego Jezusa. Chciałbym więc poznać Kim jesteś, co przeżywasz i co myślisz.”

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Ważnymi znakami, które będą towarzyszyć wiernym w czasie tego ważnego wydarzenia, są specjalnie wybrane hasło, hymn oraz logo, odzwierciedlające duchową misję i cel Synodu.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję