Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Bić katolików

Masakrowanie katolików w wietnamskim Tam Toa przez umundurowanych funkcjonariuszy policji i zamaskowanych bojówkarzy. Brutalne pobicie dwóch katolickich kapłanów w tym mieście. Wyłapywanie wszystkich, którzy nosząc symbole religijne, przyznają się do wiary w Chrystusa. Blokowanie anglojęzycznych stron zajmujących się tematyką religijną. O co chodzi wietnamskim komunistom, którzy z drugiej strony dają sygnały, że chcą ułożenia relacji z Kościołem i zależy im, pewnie tylko ze względu na międzynarodowy prestiż, na uregulowaniu stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską? Okazuje się, że komunistom jeszcze bardziej jednak zależy na utrzymaniu się u władzy, a ataki na katolików są odwetem za to, że Kościół jest niezależny i broni praw ludzi i narodu.
Wietnamscy obserwatorzy są zdania, że ostatnie wydarzenia są wywołane po to, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od korupcyjnych skandali oraz godzących w interes narodowy decyzji rządzących Wietnamem komunistów.
Jednym z największych skandali, który wypłynął na światło dzienne, jest sprawa PMU18, rządowej agencji. Jej dyrektor traktował publiczny grosz jako własny, a że był zapalonym hazardzistą, to sporo go przepuścił u bukmacherów. Niby wszczęto śledztwo, jakiś minister stracił stanowisko, ale w gruncie rzeczy sprawie ukręcono łeb. Kolejna zadra w oku władz to stanowisko Kościoła w sprawie kopalń boksytów, które sprzedano potajemnie Chinom. Kard. Jean-Baptiste Pham Minh Man z Sajgonu ostro skrytykował ten pomysł, szczególnie negatywne skutki dla środowiska naturalnego, które czynią pomysł ekonomicznie wątpliwym. Dochodzi do tego jeszcze oddawanie Chinom wietnamskiej ziemi przez partię, która chodzi na chińskiej smyczy. W istocie chodzi o zakneblowanie Kościoła.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Chiny

Naciski na księży

Władze chińskie wywierają naciski na „podziemnych” księży, aby wstępowali do zależnego od partii komunistycznej Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh).
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny katolicy diecezji Zhengding byli zmuszeni uczestniczyć w Mszach św. przed świtem, tak aby księża mogli uniknąć spotkań z przedstawicielami lokalnej służby bezpieczeństwa. Jej funkcjonariusze ostatnio wezwali kilku „podziemnych” kapłanów na rozmowy w cztery oczy, starając się namówić ich na wstąpienie do PSKCh, co umożliwiłoby im legalną działalność, dzięki uzyskaniu tzw. karty księdza.
Część księży ukryła się, a część odprawiała świąteczne Msze św. np. o godz. 3.30 rano. W liturgii uczestniczyło więcej wiernych niż zwykle. - Nasilenie prześladowań sprawia, że wierni są bardziej pobożni - skomentował jeden z kapłanów.
Wielu spośród 80 księży diecezji Zhengding ukrywa się od czerwca br. w domach katolików świeckich i odprawia Msze św. w ukryciu. - Wróciliśmy do „podziemia” jak w latach 80. - mówi jeden z nich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Francja

Rekolekcje dla kapłanów

Z okazji Roku Kapłańskiego odbędą się międzynarodowe rekolekcje dla księży w Ars, gdzie przez 40 lat pracował, a przed 150 laty zmarł św. Jan Maria Vianney, patron proboszczów. Rekolekcje, organizowane pod patronatem Kongregacji ds. Duchowieństwa, odbędą się w dniach 27 września - 3 października br. Główne rozważania rekolekcyjne będzie głosił kard. Christoph Schönborn z Austrii. Więcej informacji nt. Międzynarodowych Rekolekcji Kapłańskich można znaleźć na stronie internetowej: retraitears2009.org.

Ludzie

Kim De Dzung

18 sierpnia 2009 br. zmarł były prezydent Korei Południowej Kim De Dzung. Głęboki żal w związku z tym wyrazili biskupi katoliccy tego kraju. Kim De Dzung miał 84 lata, był gorliwym katolikiem i nosił imię Thomas More.
Kim De Dzung urodził się w 1925 r. w Kwangdżu. Był dziennikarzem. W 1960 r. został posłem do parlamentu z ramienia opozycyjnej Partii Demokratycznej. Gdy w 1971 r. przegrał nieznacznie wybory prezydenckie, musiał uchodzić z kraju, gdyż stał się niewygodny dla rządzącej junty wojskowej. Służby specjalne porwały go z USA, po czym wiele lat spędził w więzieniach w swoim kraju, a w 1980 r. skazano go na karę śmierci, zamienioną później na dożywotnie więzienie. W 1982 r. został zwolniony, ale musiał wyjechać ponownie za granicę. Trzy lata później wrócił do kraju, po czym kilkakrotnie ubiegał się o najwyższy urząd w kraju. Ostatecznie wygrał wybory prezydenckie w 1998 r. Dał się wówczas poznać jako zwolennik zbliżenia i pojednania z Koreą Północną - spotkał się z Kim Dzong Ilem i doprowadził do pierwszego spotkania grupy rodzin rozdzielonych przez 38. równoleżnik. W uznaniu tych zasług otrzymał w 2000 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Jego kadencja skończyła się w lutym 2003 r.

Reklama

Cudzysłów

Usuwanie symboli religijnych ze szkół zniszczy pluralizm, gdyż demokracja winna szanować większość ludności, którą tworzą wierzący.
Kard. Eduardo Martínez Somalo

Reforma służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych staje się środkiem do rozszerzenia ustawodawstwa aborcyjnego. Ubodzy, którzy będą chcieli korzystać z dobrodziejstw reformy, będą musieli łożyć na aborcję.
Biskupi USA

Krótko

Premier Donald Tusk niespodziewanie odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie. Przebywał tam kilka godzin w dniu święta Wojska Polskiego. Dziennikarzom powiedział, że do Afganistanu nie potrzeba wysyłać więcej żołnierzy, ale sprzętu. Chodzi o helikoptery i samoloty bezzałogowe.

Ludzie mieszkający w okolicach największej rosyjskiej hydroelektrowni na Jeniseju przeżyli chwile grozy. 17 sierpnia w potężnej siłowni doszło do awarii. 26 osób zginęło, a prawie 50 zaginęło - najprawdopodobniej zostało porwanych przez potężne nurty rzeki. Naprawa uszkodzeń może potrwać nawet lata.

Siergiej Naryszkin, szef kremlowskiej administracji, oskarżył Polskę, a także Ukrainę, Gruzję, Litwę, Łotwę i Estonię, o prowadzenie przeciwko Rosji wojny informacyjnej. „Na pole walki wybrano historię. A dokładniej mówiąc - jej fałszowanie” - napisał Naryszkin. Okazją do publikacji była zbliżająca się 70. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow (23 sierpnia 1939 r.).

Wybory prezydenckie w Afganistanie odbyły się 20 sierpnia w cieniu strachu przed atakami talibów. Bezpośrednio przed elekcją talibowie zwiększyli swoją aktywność. Wojska koalicji robiły, co mogły, aby zapewnić warunki do ich przebiegu. Nie wszędzie to się udało. W całym kraju doszło do ponad 70 aktów przemocy, w których 50 osób straciło życie, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Większość Brytyjczyków chce, aby wycofać ich wojska z Afganistanu. Podczas trwającej od 2001 r. operacji zginęło już 201 brytyjskich żołnierzy. Albion utrzymuje w Afganistanie 9-tysięczny kontyngent.

Rosyjscy żołnierze odbili statek „Arctic Sea”, który pod koniec lipca został porwany na Bałtyku. Jednostka przewoziła drewno do Afryki Północnej. Porywaczami okazało się 8 mężczyzn: czterech Estończyków, dwóch Rosjan oraz dwóch Łotyszy. Statek został namierzony przez rosyjskie okręty niedaleko wysp Zielonego Przylądka.

95 osób zginęło, a ponad 500 zostało rannych w kilku zamachach, które terroryści zorganizowali 19 sierpnia w Bagdadzie.

Szef niemieckiej dyplomacji i kandydat SPD na kanclerza Frank-Walter Steinmeier ocenił, że siły Bundeswehry nie pozostaną w Afganistanie dłużej niż do 2019 r.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz czwarty z rzędu została uznana przez magazyn „Forbes” za najbardziej wpływową kobietę świata.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws. artykułu opublikowanego na portalu wiez.pl

2024-05-10 17:42

[ TEMATY ]

oświadczenie

Gdańsk

Kuria Metropolitalna

M.K.

W nawiązaniu do artykułu „«Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?» Pytania do abp. Tadeusza Wojdy”, opublikowanego na portalu wiez.pl 9 maja 2024 roku, rzecznik archidiecezji gdańskiej wydał oświadczenie, którego tekst w całości publikujemy poniżej.

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej

CZYTAJ DALEJ

Lublin: Uchodźcy ukraińscy świętowali Dzień Europy

2024-05-10 19:16

[ TEMATY ]

Lublin

Europa

Ukraińcy

wikipedia/Krzysztof Kokowicz na licencji Creative Commons

Zamek królewski w Lublinie

Zamek królewski w Lublinie

Grupa mieszkających w Lublinie uchodźców wojennych z Ukrainy poznawała w czwartek zabytki kultury europejskiej zgromadzone w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim. Przewodnikiem był ks. Grzegorz Draus - duszpasterz Ukraińców w tym mieście. Zwiedzanie było możliwe dzięki życzliwości Barbary Opatowskiej, zastępcy dyrektora tej placówki i wpisywało się w obchodzony na Ukrainie właśnie 9 maja Dzień Europy, wskazujący na kierunek rozwoju tego kraju.

Kaplica Świętej Trójcy, łaciński kościół z freskami bizantyjskimi wyrażały dobrze rolę Lublina jako miejsca spotkanie kultur Wschodu z Zachodu. "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - te słowa św. Jana Pawła II przypomniano przy obrazie Jana Matejki, przedstawiającego podpisanie Unii Lubelskiej, która była prekursorem dzisiejszej jedności naszego kontynentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję