Przed stu laty, dzięki staraniom Polskiej Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego i Towarzystwa Szkoły Ludowej w Krakowie, powstało drugie na Zaolziu - w granicach zaboru austriackiego - Polskie Gimnazjum Realne w Orłowej. Zostało otworzone 23 września 1909 r. i miało ambicje kształcić polską inteligencję. W roku 100. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego szkoła otrzymała patronat poety-jubilata. Początkowo gimnazjum mieściło się w przeznaczonym do tego celu budynku w Orłowej na Obrokach, później - w Łazach, Karwinie. Przypadający w tym roku jubileusz stulecia szkoły otwiera nowy rozdział w jej dziejach - przynosi jej połączenie ze szkołą w Czeskim Cieszynie z przyczyny naturalnej asymilacji ludności polskiej.
Podczas uroczystości jubileuszowej, która odbyła się 6 czerwca 2009 r., na miejscu orłowskiego budynku, rozebranego w 1988 r., został odsłonięty marmurowy pomnik pierwszej Alma Mater, który poświęcono według obrządku katolickiego i ewangelickiego, przy ekumenicznej modlitwie.
Część artystyczną wypełniła recytacja poezji Juliusza Słowackiego i Henryka Jasiczka w programie: „Słuchajcie wieszczów, byście wiedzieli, co każą”. Uwieńczeniem występu młodzieży stało się wykonanie hymnu Europejskiej Rodziny Szkół Średnich im. Juliusza Słowackiego - „Testament mój” przez Jacka Rybickiego. Hymniczna fraza: „A jednak zostanie...” znalazła się w tytule pamiątkowej księgi jako symboliczny dowód trwania duchowego dorobku pokoleń. Nieśmiertelne przesłanie zabrzmiało nie tylko na Obrokach, ale i w sali Domu Kultury w Lutyni, gdzie pieśń została wykonana chóralnie przez zespół wokalny „Alaudae” i zespół rockowy „Glayzy”. Nieustawanie w wierze i pracy daje gwarancję trwałości dzieła, nie stawia przyszłości stuletniego fundamentu pod znakiem zapytania. Nadzieja na ocalenie tradycji wyrażona jest w geście ponownego przyjęcia patronatu Juliusza Słowackiego przez Gimnazjum w Czeskim Cieszynie (niegdyś noszące imię Antoniego Osuchowskiego) w roku 200. rocznicy urodzin wieszcza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu