Komentarz
Antychrześcijański kontynent
Azja jest kontynentem o najmniejszej obecności chrześcijańskiej, co mogłoby sugerować, że chrześcijańscy misjonarze, obecni na kontynencie od kilkuset lat, nie osiągnęli ewangelizacyjnego sukcesu. Ale jak mogli go odnieść, gdy spotykali się i spotykają po dziś dzień z wielką wrogością. Na 52 państwa azjatyckie aż w 32 albo w ogóle zabrania się działalności misjonarskiej, albo w bardziej lub mniej brutalny sposób się ją utrudnia. Azja jest kontynentem, na którym prawo do wolności religijnej w większości państw jest nadal tylko abstrakcją i zobowiązaniem obecnym jedynie na papierze.
Chrześcijanie mieszkający w Azji mają żal do swoich braci z Zachodu, że niespecjalnie przejmują się ich losem. Owszem, czasem słyszy się z ust politycznych liderów głosy potępienia, ale tylko wtedy, gdy opresje dotkną chrześcijan w Pakistanie czy w innym państwie muzułmańskim. Trzeba nawet przyznać, że w takich przypadkach politycy wypowiadają się chętnie, tyle że nie o los uciemiężonych im chodzi. To tylko pretekst do wygłoszenia kolejnej tyrady wymierzonej w imigrantów.
O wiele rzadziej, a prawdę powiedziawszy - w ogóle, liderzy zachodniego świata biorą w obronę prześladowanych chrześcijan w państwach komunistycznych: w Chinach, Laosie czy Wietnamie. Tutaj wolą milcząco akceptować działania władz. Nietrudno zrozumieć dlaczego. Nic nie można ugrać, a stracić całkiem sporo. Grosza.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Białoruś
Pielgrzymka Grodno - Roś
Reklama
Na Białorusi w diecezji grodzieńskiej - w miejscowości Roś, oddalonej o 70 km od Grodna, znajduje się zabytkowe sanktuarium Pana Jezusa Frasobliwego, które w 2008 r. obchodziło jubileusz 200-lecia konsekracji. Siedem lat temu młodzież grodzieńska postanowiła, że dołoży wszelkich starań, aby odrodził się ruch pielgrzymkowy do tego sanktuarium. Pierwsza piesza pielgrzymka, zorganizowana wtedy spontanicznie, liczyła 25 uczestników. W dniach 31 lipca - 3 sierpnia br. odbyła się już ósma pielgrzymka z Grodna do Rosia, w której wzięło udział 25 parafii z całej diecezji grodzieńskiej, a liczba pielgrzymów przekroczyła 250 osób.
Uroczystości w Rosiu rozpoczęły się 1 sierpnia 2009 r., gdzie została odprawiona Msza św. dla pielgrzymów, których telefonicznie pozdrowił abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski. Pielgrzymkę zwieńczyła 2 sierpnia uroczysta Suma pod przewodnictwem bp. Aleksandra Kaszkiewicza, ordynariusza grodzieńskiego, a zarazem przewodniczącego Episkopatu Białorusi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kl. Jerzy Martinowicz
Kuba
W dniu Patronki wyspy
Kuba przeżywa głęboki kryzys moralny i społeczny. Mówił o nim arcybiskup stolicy tego kraju kard. Jaime Ortega podczas Mszy św. na zakończenie procesji, w której tysiące Kubańczyków przeszły 8 września przez centrum miasta. Zwrócił uwagę na takie problemy, jak rozwiązłość seksualna, brak zaangażowania społecznego, pijaństwo, a nawet zabójstwa księży na tle rabunkowym. Narodzenie Matki Bożej obchodzi się tam jako święto Patronki wyspy - Maryi z Cobre, której sanktuarium znajduje się w diecezji Santiago de Cuba.
Ludzie
Mike Bongiorno
Reklama
Radio Watykańskie oddało hołd słynnemu prezenterowi włoskiej telewizji Mike’owi Bongiorno, który zmarł 10 września w wieku 85 lat. Nazwano go „kamieniem milowym” w historii włoskiej telewizji. Wspominając tę barwną postać, rozgłośnia papieska położyła nacisk na jego działalność w czasie II wojny światowej, gdy jako łącznik pośredniczył w kontaktach partyzantów z aliantami. - Aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu w Mauthausen, uwolniony został przed końcem wojny dzięki wymianie jeńców między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami - przypomniało Radio Watykańskie. Rozgłośnia nawiązała także do głośnego eseju Umberta Eco, zatytułowanego „Fenomenologia Mike’a Bongiorno”, w którym znany semiolog analizował technikę komunikacji wielkiego konferansjera.
Wiele agencji sięgnęło do niedawnego wywiadu prezentera dla jednego z portali katolickich, w którym nazwał Jana Pawła II - którego poznał osobiście - „gigantem naszych czasów”, a jego następcę, Benedykta XVI - „rasowym mistrzem”.
Bongiorno urodził się w Nowym Jorku i do 2003 r. miał obywatelstwo amerykańskie.
Cudzysłów
Będąc w Auschwitz, musimy zarazem myśleć o przyszłości. Po dokonaniu catharsis, oczyszczenia pamięci, musimy wspólnie budować przyszłość tak, aby podobna zbrodnia nigdy się nie powtórzyła.
Kard. Paul Poupard
Należy zauważyć, że w naszym Kościele następuje zmiana pokoleniowa - odchodzą ludzie, których religijność kształtowała się jeszcze w czasach wolności przed II wojną światową. Obecne średnie pokolenie wzrastało już w czasach komunistycznych i nie miało możliwości zdobycia normalnej edukacji religijnej.
Bp Dominik Duka
Krótko
Kolejny - 13. polski żołnierz zginął w Afganistanie. 10 września w trakcie wymiany ognia z afgańskimi rebeliantami został śmiertelnie postrzelony st. szer. Piotr Marciniak. Czterech innych polskich żołnierzy zostało rannych. Polacy spieszyli na pomoc amerykańsko-afgańskim siłom zaatakowanym przez talibów.
55 mld dolarów kosztowała broń zakupiona na całym świecie w ubiegłym roku. Liderem wśród eksporterów są Stany Zjednoczone, które sprzedały militaria za 38 mld dolarów. Na drugim miejscu tej listy znalazły się niespodziewanie Włochy, a dopiero na trzecim Rosja.
W świecie zachodnim coraz częściej słychać głosy o konieczności zakończenia misji wojskowej w Afganistanie. Przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii chcą w ciągu kilku tygodni zwołać konferencję międzynarodową, która zajmie się tą sprawą.
Francuskie Zgromadzenie Narodowe debatuje właśnie nad pakietem środków do walki z przestępczością finansową. W tym celu chce zlikwidować banknoty o nominale 500 euro. 500 euro to najwyższa kwota, jaka istnieje obecnie w jednym banknocie. A „wszyscy wiemy, że pranie brudnych pieniędzy odbywa się przede wszystkim w gotówce” - wyjaśniają francuscy deputowani.
Afgańska komisja ds. skarg wyborczych orzekła, że znalazła wyraźne dowody fałszerstw wyborczych i nakazała częściowe przeliczenie głosów. Według nadal niepełnych wyników, prowadzi dotychczasowy prezydent Hamid Karzaj.
Europejczycy coraz bardziej lubią amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę, ale tylko ci z Zachodu. Europejczycy ze Wschodu patrzą na jego politykę bardziej sceptycznie.
Socjalistyczny premier Hiszpanii José Luis Zapatero podwyższa podatki, by walczyć z rosnącym deficytem budżetowym. Podwyżka ma przynieść budżetowi dodatkowe 15 mld euro.
Niemiecki Bundestag przyjął uchwałę, która daje posłom nie tylko prawo kontroli poczynań niemieckiego rządu, ale i prawo blokowania wszystkiego, co się nie spodoba narodowemu parlamentowi.
Polski michalita o. Bogusław Turek został - z nominacji Benedykta XVI - kierownikiem biura w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 45-letni zakonnik jest od 1994 r. pracownikiem tej watykańskiej dykasterii.