Reklama

Kościół

Od 40 lat młodzi ewangelizują w centrum Watykanu

Watykańskie Centrum św. Wawrzyńca - dar św. Jana Pawła II dla młodych - świętuje 40-lecie istnienia. Na rocznicowej Mszy przypominano częste słowa Papieża-Polaka o tym, że pierwszymi ewangelizatorami młodych, są ich rówieśnicy.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Watykan

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykańskie duszpasterstwo młodzieży znajduje się nieopodal placu św. Piotra. Tutaj młodzi z całego świata, którzy z różnych powodów znaleźli się w Rzymie, mogą odnaleźć swój nowy dom – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Konrad Bestle, rektor kościoła przy Niemieckim Cmentarzu w Watykanie.

„Odkryłem Centrum Świętego Wawrzyńca w 2006 roku, kiedy byłem młodym seminarzystą i znalazłem tutaj żywą wspólnotę, międzynarodową wspólnotę z wieloma osobami z całego świata, z najróżniejszych krajów. Przychodziłem tutaj co tydzień i znalazłam tu dom. Myślę, że taka właśnie była idea Jana Pawła II, że chciał, aby młodzi mieli miejsce, gdzie mogą się spotkać" - stwierdził kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzisiaj w Centrum posługuje wspólnota Shalom, pochodząca z Brazylii. Co ciekawe, jej założyciel, Moyses Azevedo, w młodości został poproszony przez biskupa, by złożyć dar podczas procesji z darami ofiarnymi na ręce Jana Pawła II, który przybył do Fortalezy. Wtedy też poczuł pragnienie, by jako dar złożyć własne poświęcenie się misji ewangelizowania młodych. Tak powstała wspólnota, która po 40 latach jest już wielotysięczną rodziną. Dzisiejszą posługę w Centrum św. Wawrzyńca opisała papieskiej rozgłośni Justyna Ostafińska, postulantka we wspólnocie:

„«Shalom» dosłownie znaczy «pokój», więc naszym głównym zadaniem jest nieść pokój ludziom młodym, szczególnie tym, którzy są daleko od Kościoła. Jednym z naszych miejsc ewangelizowania w Rzymie obok Centrum św. Wawrzyńca jest kawiarnia. Jest to przestrzeń dla studentów, pracowników. Czasami ludzie przychodzą i nie wiedzą, że jest to kawiarnia prowadzona przez wspólnotę katolicką. Potem, kiedy zaczynają z nami rozmawiać, dowiadują się, kim jesteśmy, także, że przy kawiarni jest kaplica do ich dyspozycji. W każdy piątek o trzeciej po południu wychodzimy z krzyżem Światowych Dni Młodzieży na Plac św. Piotra. Śpiewamy i rozmawiamy z ludźmi. Czasami ludzie sami podchodzą, bo są zainteresowani. Innym razem, my wychodzimy z inicjatywą. Pytamy: «skąd jesteś?», «czy rozpoznajesz ten krzyż?» albo «czy jesteś na wakacjach?». Naprawdę zdarzają się niesamowite momenty. Zapraszam. Jeśli ktoś chce przyjść nam pomóc - jesteśmy bardzo otwarci na innych chcących się zaangażować w ewangelizację tutaj“ - powiedziała Radiu Watykańskiemu Justyna Ostafińska.

2023-03-14 16:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii inspiracją dla Synodu

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Abp Charles Chaput - Metropolita Filadelfii

Abp Charles Chaput - Metropolita Filadelfii

Kulminacja Światowego Spotkania Rodzin będzie prawdopodobnie największym zgromadzeniem, jakie kiedykolwiek gościła Filadelfia. Na Festiwalu Rodzin w sobotę 26 września organizatorzy spodziewają się 750 tys. uczestników, następnego dnia na Mszy z Papieżem dwa razy tyle, a są gotowi na przyjęcie nawet 2 mln wiernych.

Wrześniowe spotkanie w Filadelfii (22-27.09) zaprezentowano dziś w Watykanie. Mówili o tym zarówno arcybiskup, jak i burmistrz tego amerykańskiego miasta. Jak zwykle spotkanie zostanie podzielone na dwie części. Najpierw odbędzie się trzydniowy kongres w węższym gronie, a potem masowe spotkania z udziałem papieża. W kongresie weźmie udział 14 tys. małżonków. Dla ich dzieci natomiast przygotowano osobny program w ramach tak zwanego kongresu młodych.

CZYTAJ DALEJ

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

[ TEMATY ]

Iran

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Jak powiedział szef tej organizacji Pir Hossein Kolivand maszyna rozbiła się o zbocze góry i całkowicie spłonęła.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję