Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dąb „Fabrykant” Europejskim Drzewem Roku!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wyjątkowy dąb rosnący w łódzkim Parku im. ks. bpa Klepacza, został głosami internautów z całego świata, wybrany Europejskim Drzewem Roku 2023. Łódzkie drzewo rywalizowało w konkursie o prestiżowy tytuł z piętnastoma drzewami z Europy.

Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone w Parlamencie Europejskim 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zwycięski Fabrykant, zwany także Jagoszem, to dąb szypułkowy. Jest jednym z ponad 20 drzew będących Pomnikami Przyrody w parku im. ks. bpa Klepacza, znajdującym się niedaleko Bazyliki Archikatedralnej. Szacuje się, że ma pomiędzy 150 a 180 lat. Drzewo mierzy 22 metry, w obwodzie ma 485 centymetrów, rozpiętość korony wynosi około trzydziestu metrów, co świadczy o jego wyjątkowości. Konary są rozłożyste, długie i grube, te największe biegnące poziomo i nisko nad ziemią - jeden z nich liczy aż 20 metrów. Niektóre są tak długie i ciężkie, że zainstalowano pod nimi metalowe podpory chroniące przed obłamaniem. Dąb jest podświetlany, by również wieczorem podziwiać jego urodę. Najbardziej popularny staje się wczesną wiosną, kiedy kwitnie pod nim morze niebieskich śnieżników lśniących i cebulic syberyjskich., przyciągających tłumy spacerowiczów i miłośników fotografii. Dąb posiada dwa imiona. Profesor Jan Teofil Siciński, biolog z Uniwersytetu Łódzkiego nazwał go „Fabrykantem”, by upamiętnić fabrykancką, przemysłową historię Łodzi. Z kolei Jagosz to pseudonim Mieczysława Jagoszewskiego - pisarza, eseisty, propagatora krajoznawstwa i turystyki lokalnej, współzałożyciela Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Dąb nazwano ku jego czci.

Celem europejskiego etapu konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy, które należy cenić i chronić. Dąb Fabrykant z pewnością spełnia te kryteria. W minionym roku to wyróżnienie należało do dębu „Dunin” rosnącego na Podlasiu.

Zanim Fabrykant został Europejskim Drzewem Roku 2023, wygrał polski etap plebiscytu na Drzewo Roku 2022. Zgłoszenie do tego konkursu wysłał Przemysław Bartos, autor bloga i fanpage`a „Przyroda dla Sosnowca”.

2023-03-22 09:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Przyjechał Mikołaj

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Jadwiga Kamińska

Podobnie jak w ubiegłym roku pandemia utrudniła spotkanie z Mikołajem, który od kilku lat organizuje dla dzieci Zakon Rycerski Świętego Jerzego Męczennika. Damy i kawalerowie zakonu nie mogli zawieść oczekujących na paczki milusińskich. Podobnie jak rok temu i teraz przyjęli rolę pomocników Mikołaja, udając się z upominkami do świetlic środowiskowych, domów dziecka, wielodzietnych rodzin, byli także w pogotowiach opiekuńczych.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski rozpocznie XI Pielgrzymkę Żywego Różańca

Apelem Jasnogórskim rozpocznie się dziś 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Przebiegać będzie pod hasłem: „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Jutro spotkanie rozpocznie się o 9.30 na Błoniach jasnogórskich. Konferencje wygłosi ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Następnie rozważane będą tajemnice radosne różańca świętego z medytacją w pierwszą sobotę miesiąca. Będzie też spotkanie z przedstawicielami Papieskich Dzieł Misyjnych i Redakcją „Rózańca”. O godz. 12.00 Msza św. na Szczycie, której przewodniczyć ma bp Jan Glapiak z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję