Reklama

Niedziela Przemyska

XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa

W piątek, 17 marca 2023 r., odbyła się XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa. W tym roku udział w jarosławskiej EDK zarejestrowały przez strony internetowe 403 osoby. Organizatorzy szacują, że taka sama była realna liczba uczestników.

edk.opactwo.pl

Uczestnicy wyruszający w drogę

Uczestnicy wyruszający w drogę

Tradycyjnie przygotowano dwie wersje tras – dłuższą i krótszą. - Na trasy o długości powyżej 40 km wybrały się 243 osoby, a na trasy krótsze, tzw. „Preludium do EDK” - 160 osób – podsumowuje Paweł Hajnus, lider regionu jarosławskiego EDK. Jak dodaje, przed pandemię w nocnym nabożeństwie brało udział nawet ok. 800 osób, a tegoroczna po pandemiczna edycja mogła być powrotem do takiej frekwencji.

EDK rozpoczęła Eucharystia o godz. 20:00 w Jarosławskim Opactwie, a następnie uczestnicy wyruszyli na wybrane warianty tras. – Częścią idei tego wydarzenia zawsze jest wzięcie odpowiedzialności za siebie, żeby wyruszyć nocą na ścieżki, odpowiednio się przygotować. Wyruszyć samemu lub w bardzo małych grupach cały czas mierząc się z samotnością. Oczywiście Wielki Post to wczesna wiosna, czasem zima, a my idziemy zawsze polnymi drogami, więc nie brakowało błota, wilgoci i było się z czym mierzyć fizycznie, a przede wszystkim duchowo – dodaje Paweł Hajnus.

W tym roku wyznaczono aż 14 różnych tras, z których mogli skorzystać uczestnicy wybierając najodpowiedniejszy dla siebie wariant. – Zawsze chodzi o to, aby wędrować całą noc, a z drugiej strony, aby ta wędrówka skończyła się w sobotę za dnia. Stąd były to odległości od czterdziestu do osiemdziesięciu kilometrów na trasach podstawowych – mówi lider regionu jarosławskiego EDK.

Reklama

Dlatego trasy wiodły m.in. do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, sanktuarium Matki Bożej Chłopickiej w Chłopicach, sanktuarium Maryi Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach i sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach. – Zawsze jest to jakieś znane miejsce, sanktuarium w którym kończymy trasę – dodaje Hajnus.

Jak informują organizatorzy, prawie wszyscy uczestnicy skorzystali z wcześniej wyznaczonych tras, bo zaledwie kilka osób wybrało własne warianty tras. Największą frekwencję w grupie tras powyżej 40 km miały trasy do Przemyśla przez Drohojów (46 km) i do Wielkich Oczu (41 km) - po 30 osób oraz na Kalwarię przez Gruszową (63 km) - 42 osoby. Z kolei w grupie „Preludium do EDK” od wielu lat największym powodzeniem cieszyła się trasa do Przeworska przez Ujezną, z której skorzystało aż 62 osoby.

Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy EDK dzielili się z nimi swoimi wrażeniami i zdjęciami. Swoje świadectwa i materiały można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej edk.opactwo.pl.

2023-03-22 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UEFA: Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów

2023-06-02 12:21

[ TEMATY ]

Liga Mistrzów

Szymon Marciniak

PAP/Albert Zawada

Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów, w którym 10 czerwca w Stambule Manchester City spotka się z Interem Mediolan - ogłosiła UEFA.

Kontrowersje wokół 42-letniego polskiego arbitra pojawiły się w związku z udziałem w konferencji organizowanej przez jednego z liderów, uważanej za skrajnie prawicową, Konfederacji Sławomira Mentzena. Pismo ws. Marciniaka skierowało do UEFA walczące z przejawami dyskryminacji stowarzyszenie "Nigdy więcej".

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Otwarta rana Jezusowego boku czeka w twoim domu

2023-06-01 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Otwarta Biblia jest jak otwarty bok Pana, w głębi którego kryje się Jego zranione Serce. A skoro tak, to może warto dziś otworzyć swoją domową Biblię? Zwłaszcza, jeśli od jakiegoś czasu miała pecha leżeć „odłogiem”?

Serce Jezusa, włócznią przebite… Historia kultu Serca Jezusowego sięga co najmniej drugiej połowy XIII wieku. Jego początków należy szukać w nabożeństwie do Rany boku Chrystusowego. Już pierwsze pokolenia dominikanów w piątek po oktawie uroczystości Bożego Ciała odmawiały oficjum o Ranie boku Jezusa. Warto zwrócić uwagę, że dobrze ponad trzysta lat później Jezus poleci św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690), by właśnie tego dnia obchodzone było święto Jego Serca.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: uratowała mnie Maryja

2023-06-02 20:58

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Mateusza Wałacha

Choć nie ma jeszcze 30 lat, w swoim życiu mocno doświadczył opieki Matki Bożej. Relacja z Nią przyprowadziła go do Jezusa i pozwoliła odkryć życiową drogę.

Rodzice od momentu, w którym dowiedzieli się, że są w ciąży, zawierzyli mnie Maryi z Jasnej Góry – mówi Mateusz Wałach. – Mama wielokrotnie pielgrzymowała do tego sanktuarium pieszo, z Krakowa, a tata podkreślał, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza Madonnie Jasnogórskiej. Na ostatniej prostej przed moim porodem wystąpiły komplikacje. Rodzice bez wahania powierzyli siebie i swoje nienarodzone dziecko Pani Częstochowskiej. Ona odpowiedziała na ten akt, bo urodziłem się 26 stycznia, w Godzinie Miłosierdzia – bez komplikacji. Stąd moje silne poczucie i wiara w to, że jestem wymodlony, a swoje życie zawdzięczam Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję