Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Audycja biblijna: miłosierny Ojciec troszczy się o dobro zagubionego syna

Na zabieg aktualizacji, a jednocześnie na ogromną wierność tekstowi ewangelicznemu zwraca uwagę bp Roman Pindel w najnowszym odcinku podcastowej i radiowej audycji biblijnej, gdy opisuje jeden z najbardziej interesujących przejawów oddziaływania tekstu przypowieści o synu marnotrawnym – encyklikę Jana Pawła II „Dives in Misericordia” z 30 listopada 1980 r.

[ TEMATY ]

podcast

miłosierny ojciec

Wikimedia.commons.org

Powrót syna marnotrawnego, Rembratndt, ok. 1668.

Powrót syna marnotrawnego, Rembratndt, ok. 1668.

Biskup tłumaczy, na czym polega osobista analiza tekstu biblijnego dokonana przez Karola Wojtyłę – filozofa, antropologa, teologa i mistyka. Wyjaśnia, dlaczego papież, interpretując postępowanie młodszego syna, używa ważnego terminu „godność”. Zaznacza, że Ojciec Święty formułuje ważną definicję „miłosierdzia” w relacji do miłości.

Jan Paweł II jawi się jako doskonały znawca Pisma Świętego, zdolny przywoływać odpowiednie starotestamentowe teksty, które pozwalają wydobyć pełnię sensu czytanego fragmentu” – podkreśla bp Pindel i wskazuje, że dokument papieski to swoisty wykład egzystencjalny, zgodny z teologią biblijną oraz odwołujący się do głównego motywu pontyfikatu świętego papieża – „człowiek jest drogą Kościoła”, tak mocno zaznaczonego w encyklice „Redemptor Hominis”. Papież wielokrotnie podkreśla, że współczesny człowiek nie zna prawdziwego oblicza Ojca.

Autor programu powtarza za Karolem Wojtyłą, że relacja miłosierdzia opiera się na wspólnym przeżyciu dobra, jakim jest człowiek, „na wspólnym doświadczeniu tej godności, jaka jest jemu właściwa”. „To wspólne doświadczenie sprawia, że syn marnotrawny zaczyna widzieć siebie i swoje czyny w całej prawdzie” – cytuje omawianą encyklikę poświęconą miłosierdziu.

Analiza przypowieści prowadzi wreszcie Jana Pawła II do wniosku, że miłosierdzie stanowi podstawową treść orędzia mesjańskiego Chrystusa oraz siłę konstytutywną Jego posłannictwa. Z tego zaś wynika, że miłosierdzie winno być nie tylko głoszone, ale noszone w sercu oraz objawiane przez czyny uczniów i naśladowców Jezusa. Szczególnie pilne jest wezwanie do tego, by dziś to właściwe oblicze miłosierdzia było wciąż na nowo odsłaniane” – konkluduje biblista.


Reklama


Podcast można posłuchać również tutaj:

https://podcasters.spotify.com/pod/show/biskup-roman-pindel

https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/audycja-biblijna-milosierny-ojciec-troszczy-sie-o-dobro-zagubionego-syna/

2023-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Czy w swoich codziennych trudnościach potrafię ufać Bogu?

2023-05-10 09:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 11, 11-25.

Piątek, 2 czerwca. Świętych męczenników Marcelina i Piotra, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie Dni Jana Pawła II

2023-06-02 16:41

Jan Rzepka

List intencyjny podpisali: ks. prof. Robert Tyrała, ks. dr Paweł Ptasznik i ks. dr Dariusz Giers

List intencyjny podpisali: ks. prof. Robert Tyrała, ks. dr Paweł Ptasznik i ks. dr Dariusz Giers

    - Zależy nam – mówi ks. Paweł Ptasznik – by tematyka Dni inspirowana była charakterystycznymi wątkami nauczania Jana Pawła II, a sama inicjatywa, aby zaangażowała przede wszystkim młodych ludzi – mówi o organizacji „Dni Jana Pawła II w Rzymie” ks. Paweł Ptasznik.

    W środę 31 maja br. w Auli Jana Pawła II, przy kościele św. Stanisława B. M. w Rzymie, podczas konferencji prasowej, został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej organizacji wydarzenia naukowego - „Dni Jana Pawła II w Rzymie” pomiędzy Kościołem i Hospicjum św. Stanisława B. M. w Rzymie reprezentowanym przez rektora – ks. dra Pawła Ptasznika, a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie reprezentowanym przez rektora – ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrałę oraz Fundację Watykańską Jana Pawła II reprezentowaną przez administratora – ks. dr. Dariusza Giersa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję