Reklama

Terroryzm

Haiti: porwany prawie 2 tygodnie temu kapłan odzyskał wolność

Ks. Jean-Yves Medidor ze Zgromadzenia Kapłanów św. Wiatora (wiatorianów; CSV), uprowadzony prawie dwa tygodnie temu w miejscowości Croix des Bouquets na przedmieściach stolicy Haiti – Port-au-Prince, jest już na wolności. Oznajmili o tym 23 marca dwaj prowincjałowie tego zgromadzenia, księża: Nestor Fils Aime CSV – w Kanadzie i Dudley Pierre CSV – w Haiti.

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Haiti

porwanie

fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

“Dowiedzieliśmy się, że nasz brat odzyskał wolność wczoraj wieczorem. Dziękujemy tym wszystkim, którzy towarzyszyli i wspierali nas modlitwą w ciągu tych dwunastu piekielnych dni. Będziemy nadal modlić się za wszystkich, którzy ciągle jeszcze są przetrzymywani jako zakładnicy i oczekują dnia uwolnienia. Życzymy dobrego powrotu o. Jeanowi-Yvesowi. Niech Pan umocni go i pomoże mu odwrócić tę bolesną stronicę” – głosi wspólne oświadczenie obu prowincjałów.

10 marca w Croix des Bouquets na przedmieściach Port-au-Prince nieznani sprawcy uprowadzili ks. Jeana-Yvesa Medidora, proboszcza parafii Najlepszego Chrystusa Króla w stolicy Haiti. Według portalu Mano Actualité, który poinformował o tym 14 bm. uzbrojona grupa zakapturzonych mężczyzn porwała kapłana w pobliżu miejsca jego zamieszkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To kolejne porwanie nastąpiło w kilka tygodni po odzyskaniu wolności przez ks. Antoine'a Macaire Christiana Noaha – misjonarza klaretyna z Kazalu na północy kraju, uprowadzonego 7 lutego.

Croix des Bouquets pozostaje od dawna pod kontrolą zbrojnego ugrupowania zwanego "400 Mawzoo", “wyspecjalizowanego” w porwaniach ludzi.

Ks. Medidor należy do Zgromadzenia Kapłanów św. Wiatora (wiatorianów; CSV) – wspólnoty zakonnej, założonej w 1830 w Lyonie przez miejscowego księdza, sługę Bożego Louisa Querbesa (1793-1859). Patron Zgromadzenia – św. Wiator z Lyonu żył w drugiej połowie IV wieku i zmarł w wieku 18 lat jako lektor-pustelnik w Egipcie.

2023-03-24 18:41

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Haiti: po 10 latach od trzęsienia ziemi nie widać żadnej poprawy

[ TEMATY ]

Haiti

The U.S. Army / Foter.com / CC BY

Na wyspie nie ma rodziny, która nie straciłaby kogoś bliskiego. Do dziś liczba ofiar nie jest znana. Na obrzeżach stolicy kraju znajduje się wielka fosa, w której pochowano ponad 100 tys. osób. Ludzie nie mają gdzie mieszkać, panuje dotkliwa bieda, wielu głoduje. Tak o sytuacji panującej na Haiti w 10 lat po wielkim trzęsieniu ziemi, które dotknęło ten kraj, mówi pracująca tam włoska misjonarka.

Maddalena Boschetti podkreśla, że prawie 60 proc. ludności kraju żyje za niewiele ponad 2 dolary na dzień. Zagraniczne organizacje pomocowe, które przyszły z pomocą potrzebującym współpracowały tylko z oficjalnymi narodowymi strukturami, które istnieją wyłącznie na papierze, stąd ogromne ilości pieniędzy zniknęły. Jedynie Kościół stanął na wysokości zadania przeznaczając otrzymane środki na odbudowę kraju.
CZYTAJ DALEJ

Egzorcyzm papieża Leona XIII

W tak zwanej „starej liturgii”, przed Soborem Watykańskim II, kapłan sprawujący Eucharystię wraz z wiernymi, po zakończeniu celebracji odmawiał modlitwę do Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Słowa tej ostatniej ułożył papież Leon XIII, a wiązało się to z pewną niezwykłą wizją, w której sam uczestniczył.

Opisana ona została w krótkich słowach przez przegląd Ephemerides Liturgicae z 1955 r. (str. 58-59). O. Domenico Pechenino pisze: „Pewnego poranka (13 października 1884 r.) wielki papież Leon XIII zakończył Mszę św. i uczestniczył w innej, odprawiając dziękczynienie, jak to zawsze miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili zauważono, że energicznie podniósł głowę, a następnie utkwił swój wzrok w czymś, co się unosiło nad głową kapłana odprawiającego Mszę św.
CZYTAJ DALEJ

Abp Philippe Curbelié na krakowskiej Skałce: Św. Stanisław był pierwszym dojrzałym owocem chrztu Polski

2025-05-11 22:40

[ TEMATY ]

Skałka

Archidiecezja Krakowska

- Św. Stanisław Biskup i Męczennik, którego uroczystość dziś obchodzimy, był pierwszym dojrzałym owocem chrztu Polski. Dzisiaj od nas zależy, czy będziemy dojrzałym owocem naszych czasów. Pan wzywa nas, byśmy byli owocami, których potrzebują nasze czasy - mówił podsekretarz Dykasterii Nauki Wiary, abp Philippe Curbelié podczas uroczystości ku czci św. Stanisława BM na krakowskiej Skałce.

Uroczystości ku czci św. Stanisława BM w Krakowie rozpoczęły się o godz. 9.00, kiedy z katedry na Wawelu wyruszyła tradycyjna. Eucharystii przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na krakowskiej Skałce przewodniczył podsekretarz Dykasterii Nauki Wiary, abp Philippe Curbelié.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję