Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum dla Kapłanów 25-28 I 2010

Komisja ds. Duchowieństwa Episkopatu Polski organizuje na Jasnej Górze w dniach 25 stycznia (godz. 16) - 28 stycznia (godz.12.30) 2010 r. XIX Sympozjum dla Księży Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich. Mieszkanie i obrady - w Domu Pielgrzyma (42-225 Częstochowa, ul. Kard. Wyszyńskiego 1/31, tel.: 34 377-75-64).
Temat I: Rok Kapłański - Patron: św. Jan Maria Vianney
Temat II: Rok duszpasterski: Bądźmy świadkami Miłości.
Prelegentami i konferencjonistami będą: kard. Stanisław Dziwisz - przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa, abp Stanisław Nowak, bp Stefan Cichy, bp Jan Szkodoń, bp Andrzej Czaja, bp Paweł Socha, ks. prof. Janusz Królikowski, ks. prof. Marek Chmielewski, ks. prof. Jerzy Misiurek, ks. prał. Jan Sikorski, ks. dr Tomasz Rusiecki, o. Józef Płatek OSPPE, ks. dr hab. Andrzej Michalik i ks. dr Czesław Noworolnik.
Do udziału w sympozjum zaproszeni są ojcowie duchowni diecezjalni i dekanalni, rekolekcjoniści, głoszący konferencje dla kapłanów, spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych oraz kapłani zainteresowani problematyką.
Ze względu na charakter ściśle modlitewny i formacyjny sympozjum kapłani uczestniczący w nim mogą uzyskać zaświadczenie o odprawionych rekolekcjach kapłańskich.

+ Paweł Socha z upoważnienia Przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa Stanisława Kardynała Dziwisza

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedzi

Reklama

9-17 stycznia - Nowenna do św. Pawła I Pustelnika - „Pawełki” (godz. 18)
17 stycznia - Zewnętrzna uroczystość św. Pawła I Pustelnika, wieńcząca dziewięciodniowe nabożeństwo „Pawełek”:
godz. 11 - Suma odpustowa;
godz. 16.15 - „Pawełki” połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych

Boże Narodzenie na Jasnej Górze

Pasterka

Reklama

W noc wigilijną uroczystości Narodzenia Pańskiego na Jasnej Górze została odprawiona Pasterka pod przewodnictwem o. Izydora Matuszewskiego, generała Zakonu Paulinów. Eucharystia celebrowana była w częściowo odnowionej bazylice, która po przeprowadzonych remontach została ponownie otwarta dla pielgrzymów.
- Noc Bożego Narodzenia pełna jest paradoksów, przeciwieństw, tajemniczych znaków. Narodziny Zbawiciela poruszyły niebo i ziemię, bogatych i biednych - powiedział w homilii o. Matuszewski. - Boże Narodzenie to święta, które objawiają prawdę o Bogu i człowieku. Nie jest to prawda świata, krzykliwa, rozdęta migotaniem kolorowych świateł, czczych mów i deklaracji, złamanych obietnic, wstydliwych afer, ohydnych pomówień (…). Znakiem w poszukiwaniu prawdy jest coś pokornego i cichego, bezbronnego i prostego, szczerego i świętego zarazem. Aby dokonywało się Boże Narodzenie w nas, trzeba Bogu otworzyć drzwi naszych serc i umysłów i zaprosić Go do środka, otworzyć drzwi parlamentów, mediów, drzwi systemów gospodarczych, ekonomicznych, wychowawczych, otworzyć wszelkie drzwi ludzkiej egzystencji. Uczyńmy to - apelował o. Matuszewski.
Na zakończenie Liturgii świąteczne życzenia złożył zgromadzonym przeor Jasnej Góry - o. Roman Majewski.
Po Pasterce nastąpiło oficjalne otwarcie jasnogórskiej szopki. Figurkę Dzieciątka Jezus, poświęconą w bazylice, procesjonalnie przeniesiono do szopki i złożono w żłóbku.
Pasterka została odprawiona również w kaplicy św. Józefa na Halach, w duszpasterstwie młodzieżowym, a przewodniczył jej o. Wojciech Dec, przełożony tej wspólnoty.

Świąteczna Suma

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odprawił uroczystą Sumę w Bazylice Jasnogórskiej. W homilii metropolita zadał pytanie: Po co Bóg stał się człowiekiem? - Bóg stał się człowiekiem, żeby człowiek był synem Bożym - mówił. - Chociaż człowiek jest z ziemi, powinien naprawdę radować się z tego, że jest powołany do bycia z Bogiem, do kontaktu z Panem Bogiem. Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami, abyśmy byli synami Bożymi, abyśmy się mogli rodzić z Boga - zaznaczył abp Stanisław Nowak. - To jest tajemnica naszego osobistego życia. Boże Narodzenie woła, woła o to, żeby się tak rodzić. Radujmy się na Boże Narodzenie tym, że Bóg się narodził i uczynił nas swoimi synami, dziećmi, i żyjmy jak dzieci. Maryja umie pielęgnować Dziecko i dlatego do Niej tu, na Jasnej Górze, zwracamy się: „Matko Boża, pielęgnuj tę Polskę. Pielęgnuj Europę, pielęgnuj świat. Błagamy. Uwielbiamy Cię (…). Matko Boża, wychowuj nasze synostwo Boże...”.
Na Sumie śpiewał Jasnogórski Chór Mieszany im. Matki Bożej Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera.

Modlitwa i kolędowanie

Święto rodzin na Jasnej Górze

Szczególna modlitwa za polskie rodziny odbywała się na Jasnej Górze 27 grudnia - w niedzielę Świętej Rodziny. Msza św. w intencji rodzin została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej. Pamiętano również o rodzinach w Kamerunie, pozostających pod opieką paulinów posługujących w Ayos. Na pomoc misjom zbierane też były ofiary pieniężne.
W czasie Mszy św. przedstawiciele rodzin otrzymali krzyż, zobowiązując się do stawania w jego obronie i do budowania z Chrystusem ogniska domowego, Polski, Europy i świata. Krzyże z chleba, drewna, masy solnej, a nawet uszyte z dżinsu wykonały dzieci i młodzież z kilku częstochowskich szkół.
Po Mszy św. w namiocie-kaplicy, ustawionym w Wieczerniku, odbyło się wspólne kolędowanie. Rodzinne śpiewy tradycyjnych kolęd, przy akompaniamencie instrumentów, nawiązywały do polskich zwyczajów świętowania Bożego Narodzenia i stanowiły wezwanie do podtrzymywania ojczystej kultury. Specjalne śpiewniki na rodzinne kolędowanie przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Częstochowie. W intencji rodzin odmówiona została także modlitwa różańcowa. Spotkaniu towarzyszył konkurs na najliczniej reprezentowaną rodzinę.
Organizatorzy - Klasztor Ojców Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
Oddział w Częstochowie - przygotowali też niespodzianki. Zostały m.in. zaprezentowane bombki choinkowe, które znajdowały się na świątecznym drzewku w Watykanie w 1997 r., kiedy choinkę i ozdoby zawieźli do Papieża Polaka górale z Zakopanego. Bombki są własnością redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Uroczystość zakończyło rodzinne nawiedzenie bożonarodzeniowej szopki, która znajduje się na fosach, w paulińskich ogrodach. (I. T.)

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ok. 100 osób złożyło przysięgę na czas konklawe

2025-05-06 07:42

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

W Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego złożyły przysięgę osoby, które będą mogły mieć kontakt z kardynałami w czasie konklawe. W stuosobowym gronie znajdują się m.in. spowiednicy, obsługa Domu św. Marty i przedstawiciele służb, dbających o bezpieczeństwo. Wszystkich obowiązuje m.in. bezwzględna dyskrecja, pod karą zaciągnięcia ekskomuniki.

O zaprzysiężeniu poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, podczas spotkania z dziennikarzami, podsumowującego popołudniową, 11. kongregację generalną – przedostatnią, przed rozpoczynającym się w środę konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję