Reklama

Bo w pieśni jest dusza narodu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wigilię 142. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, 4 grudnia 2009 r. w Warszawie, w Centralnej Bibliotece Wojskowej, miał miejsce uroczysty finał i koncert galowy laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Legionowej i Żołnierskiej, zorganizowanego przez Związek Piłsudczyków pod patronatem Prezydenta II Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej. Do ogólnopolskiego etapu konkursu zgłoszonych zostało 274 uczestników, reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja, technika, licea i stowarzyszenia. Poziom wielu prezentowanych utworów, dobór repertuaru, wykonanie zasługują na wysokie uznanie - to ocena organizatorów i jury konkursu, dziękujących w sposób szczególny nauczycielom i pedagogom za wkład i zaangażowanie w przygotowanie uczestników konkursu.
34 wykonawcom przyznano wyróżnienia. A oto laureaci pierwszych miejsc: W dziedzinie śpiewu w kategorii szkół podstawowych - Urszula Rossowska ze Szkoły Podstawowej nr 94 im. Marszałka Piłsudskiego w Warszawie. W dziedzinie recytacji pierwszej nagrody nie przyznano. W kategorii gimnazjów, w dziedzinie śpiewu - Piotr Bożym z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie, w dziedzinie recytacji - Ewa Ganczarek z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jelczu-Laskowicach.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w dziedzinie śpiewu - Anna Zwierzchowska z Zespołu Szkół Katolickich pw. św. Stanisława Kostki w Kielcach i Wioletta Kaczmarczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marszałka Piłsudskiego w Kielcach.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w dziedzinie recytacji - Sebastian Lachocki z LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie - Teatr Szkolny PARADOX.
Przyznano także nagrody specjalne - Grand PRIX, które otrzymały: Inga Ochinean z Zespołu Szkół Katolickich pw. św. Stanisława Kostki w Kielcach i Weronika Zach ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego w Wygodzie. W kategorii zespołów jury postanowiło przyznać specjalną nagrodę Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Szczecinie, reprezentowanej przez: Łucję Chmiel, Alicję Szyszkowską, Karolinę Skowrońską, Ewelinę Węglarską, Klaudię Naworską, Aleksandrę Żuk, Małgorzatę Pendrak, Adriannę Nowakowską, Karolinę Misiorek, Aleksandrę Weber. W kategorii duetów przyznano równorzędne nagrody: Annie Egiazarian i Annie Zwierzchowskiej z Zespołu Szkół Katolickich pw. św. Stanisława Kostki w Kielcach, Jakubowi Stolarskiemu i Emilowi Wacławikowi ze Szkoły Podstawowej nr 175 im. Heleny Marusarzówny w Warszawie.
Wyróżniono także chóry i zespoły szkolne: Zespół Cantabile ze Szkoły Podstawowej nr 94 im. Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, Chór Melodynki ze Szkoły Podstawowej nr 267 im. J. Słowackiego w Warszawie, Zespół Wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 175 im. Heleny Marusarzówny w Warszawie, Zespół Wokalny Gimnazjum nr 54 im. Adama Księcia Czartoryskiego w Warszawie, Zespół Wokalny „Nadzieja” z Prywatnego LO Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Warszawie, Chór Gimnazjum nr 22 w Łodzi, Chór Publicznego Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Stromcu. Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną najmłodszym uczestnikom konkursu: Darii Szudzik i Sarze Lityńskiej ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego w Ciechocinku, Maciejowi Mleczakowi i Karolowi Brzezińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu.
Wykonawcy byli w pełni świadomi, po co i dlaczego śpiewają i mówią wybrane pieśni i poezje. W tych pieśniach i wierszach wyrażali swoje uczucia i swoje przekonania. Poezji nie recytowali, nie deklamowali. Mówili ją z duszy i serca. I także z duszy i serca śpiewali pieśni. Chwała im za to. Każda ocena jest subiektywna. Najmocniej poruszyło mnie wykonanie wiersza „Mówcie” przez Paulinę Mostyńską z Jednostki Strzeleckiej 3003 im. Orląt Lwowskich ZS „Strzelec” OSW w Jelczu-Laskowicach, poświęconego polskiej Golgocie Wschodu (III miejsce), zaśpiewanie „Ballady wrześniowej” Jacka Kaczmarskiego przez Szymona Krakowiaka z Gimnazjum nr 54 im. Adama Księcia Czartoryskiego w Warszawie (II miejsce), wykonanie wierszy - „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza przez Kajetana Szewczyka z XCIX LO im. Zbigniewa Herberta w Warszawie (II miejsce), wierszy Artura Oppmana „List z Syberii” i „Orlątko”, mówionych przez Ewę Ganczarek z Gimnazjum nr 1 w Jelczu-Laskowicach (I miejsce) i Martę Jaoko z XLIV LO im. A. Dobiszewskiego w Warszawie (III miejsce), utworu „Katyń - ostatni list” Lecha Makowieckiego, śpiewanego przez Piotra Bożyma z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie (I miejsce), wiersza „Czekamy cię, czerwona zarazo” Józefa Szczepańskiego, mówionego przez Darię Mikulską ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Piłsudskiego w Wołominie (II miejsce), i wiersza „Grudzień” Kazimierza Węgrzyna, mówionego przez Justynę Owczarek z Zespołu Szkół w Zygrach (wyróżnienie). Wzruszenie budzili najmłodsi wykonawcy piosenek i wierszy legionowych: Daria Szudzik i Sara Lityńska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Piłsudskiego w Ciechocinku oraz Maciej Mleczak i Karol Brzeziński ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu. Wspaniale zabrzmiała „Pierwsza Brygada”, zaśpiewana i zagrana na skrzypcach przez uczennice Szkoły Muzycznej w Szczecinie (nagroda specjalna).
Rozpoczął się rok 2010, rok 90. rocznicy polskiego zwycięstwa w bitwie z bolszewikami pod Warszawą, osiemnastej decydującej bitwie w dziejach świata. W sierpniu 1920 r. Polska ocaliła przed potopem czerwonej zarazy chrześcijańską cywilizację Europy. Odpowiedzią na polskie zwycięstwo był Katyń. Po II wojnie światowej rządzący Polską z nadania Moskwy komunistyczni zdrajcy starali się unicestwić pamięć o polskim Cudzie nad Wisłą. Ceną za śpiew o naszym zwycięstwie nad Sowietami było więzienie, zesłanie na Sybir, śmierć. Dlaczego? BO W TYM ŚPIEWIE JEST DUSZA NARODU, KTÓRĄ CHCIANO ZNISZCZYĆ.
Mamy oficjalnie niepodległą Polskę. Dlaczego w śpiewnikach i programach chórów - w szkole, harcerstwie, w wojsku - nadal nie ma pieśni o ocaleniu przez Polskę w 1920 r. chrześcijańskiej cywilizacji Europy? Komunistyczna cenzura ciągle obowiązuje? W roku rocznicy polskiego zwycięstwa nad czerwoną zarazą wzywam nauczycieli i dyrektorów szkół, wychowawców, kierowników chórów, animatorów, komendantów harcerstwa i dowódców wojskowych: wprowadźcie do programów i śpiewników pieśni o polskim zwycięstwie w 1920 r.!
Co roku, w ostatnią niedzielę września, w rocznicę zwycięskiej bitwy nad Niemnem organizuję wieczory patriotyczne: Msza św. za Ojczyznę w archikatedrze częstochowskiej, a po niej przy ognisku - Wieczór wspólnego śpiewania odnalezionych, ocalonych piosenek o naszym zwycięstwie. Mogę wysyłać ich teksty i nuty. Mój adres domowy: ul. L. Schillera 4/68, 42-200 Częstochowa, tel.: (34) 322-05-29.
Oto pierwsze zwrotki dwóch wybranych pieśni z roku 1920:

Reklama

„Cud nad Wisłą, czyli polska młócka”
Już gadali, że Sowiety urządzą nad Wisłą,
raptem Polak się odwinął
i zwycięstwo prysło.
Dalej do dzieła, jeszcze nie zginęła!
Pokój z Sowietami spiszem bagnetami!...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Marsz harcerzy ochotników”
Poszliśmy w bój, gdy Polska zwała,
Pobudkę grał nam Złoty Róg.
I pierzchła Moskwy wnet nawała,
Do zwycięstw nas prowadził Bóg!...

OCALAJMY NASZE PIEŚNI! JEST W NICH DUSZA OJCZYZNY.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Organy zostały wybudowane w latach 1911-1913 dla Hali Stulecia i wówczas były największe na świecie. Mający obecnie ponad 13 tys. piszczałek instrument nadal utrzymuje się w światowej czołówce pod względem wielkości.

CZYTAJ DALEJ

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Organy zostały wybudowane w latach 1911-1913 dla Hali Stulecia i wówczas były największe na świecie. Mający obecnie ponad 13 tys. piszczałek instrument nadal utrzymuje się w światowej czołówce pod względem wielkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję