Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na blogach piszą

Cóż mają zrobić księża, widząc, że wiedza religijna rodziców, którzy proszą o chrzest dla swoich dzieci, jest prawie zerowa i nie ma żadnej woli, aby ten stan rzeczy zmienić? Kapłani w takiej sytuacji muszą podjąć bardzo trudną decyzję. Jedni, argumentując, że w obecnej sytuacji nie widzą nadziei na wychowanie dziecka w duchu chrześcijańskim, odmawiają sakramentu, co jest zapewne trudną i smutną decyzją. Inni, mając nadzieję na zmianę podejścia rodziców do tematu ich relacji z Bogiem i Kościołem, zgadzają się na chrzest. I też ich sumienia nie są spokojne, ponieważ nie mają żadnej gwarancji, że dziecko uzyska choćby namiastkę wychowania w duchu chrześcijańskim. Mało tego, często zachodzi uzasadnione podejrzenie, że będzie dokładnie odwrotnie.
Blog Jacka Stojanowskiego

New Age... To dziwne zjawisko, będące nowoczesną postacią okultyzmu, jest prawdopodobnie efektem rozterki, jaką przeżywa współczesny zagubiony człowiek, rzucony w zamęt zmaterializowanego świata. Czując się samotny i opuszczony, z jednej strony łapczywie poszukuje Boga, Jego miłości; z drugiej zaś - wychowywany w hołdzie dla własnej wolności, odrzuca Jego przykazania. Szuka więc dla siebie „religii” alternatywnej, takiej, w której epicentrum byłby on sam, a nie Bóg.
Blog Kazimierza Juszczaka

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja Generalna

Jedność chrześcijan dziełem ludzi współpracujących z Bogiem

O modlitwę w intencji jedności chrześcijan i ich bardziej przekonującego świadectwa wobec świata zaapelował Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej, która odbyła się 20 stycznia w Auli Pawła VI w Watykanie. Benedykt XVI katechezę w całości poświęcił Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypomniał, że zaangażowanie ekumeniczne obejmuje wymiar naszej odpowiedzialności. - Wypływa stąd konieczność czynienia wszystkiego, co możliwe, by rzeczywiście osiągnąć jedność - podkreślił Ojciec Święty. Zaznaczył, że obok ludzkiej odpowiedzialności ma też miejsce działanie Boga, gdyż „tylko Bóg może obdarzyć Kościół jednością”. Benedykt XVI wyraził przekonanie, że Bóg stworzy jedność, gdy będziemy na nią przygotowani. Przypomniał o osiągnięciach dialogu ekumenicznego w okresie minionych pięćdziesięciu lat. - Musimy jednak wiedzieć, że dzieło ekumeniczne nie jest procesem linearnym, gdyż dawne problemy tracą swój ciężar i rodzą się nowe problemy i trudności - stwierdził Papież. Jednocześnie wskazał, że konieczna jest nasza otwartość na proces oczyszczenia, w którym Pan uzdalnia nas do pokory. Benedykt XVI zaapelował do wiernych o nowe, wspólne świadectwo wierności Chrystusowi wobec świata.

Reklama

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Jezus Chrystus jako niemowlę przeżył dramatyczne doświadczenie uchodźcy z powodu gróźb Heroda. Każde dziecko, bez względu na jego narodowość i kolor skóry, należy uważać przede wszystkim i zawsze za osobę - obraz Boga - którą należy wspierać i chronić przed wszelkiego rodzaju marginalizacją i wyzyskiem. Należy dołożyć wszelkich starań, aby nieletni, którym przyszło żyć w obcym kraju, mieli gwarancje na płaszczyźnie ustawodawczej, zwłaszcza zaś trzeba im towarzyszyć w niezliczonych problemach, jakim muszą stawić czoło.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 17 stycznia 2010 r.

Upływ czasu pozwala nam uznać, że XX wiek był czasem prawdziwie tragicznym dla ludzkości: krwawe wojny, które siały zniszczenie, śmierć i ból jak nigdy przedtem; straszliwe ideologie, u których korzeni leżało bałwochwalstwo człowieka, rasy, państwa, i które raz jeszcze doprowadziły do tego, że brat zabijał brata. Szczególny i poruszający dramat Szoah stanowi na swój sposób szczyt ciągu nienawiści, jaka rozpoczyna się w chwili, gdy człowiek zapomina o swym Stwórcy i siebie samego stawia w centrum wszechświata.
Z przemówienia w rzymskiej synagodze, 17 stycznia 2010 r.

Reklama

Papieska książka

„Jezus z Nazaretu”

Papież poinformował, że zakończył pracę nad drugim tomem książki „Jezus z Nazaretu”. Wiadomością tą podzielił się 20 stycznia w czasie audiencji dla rabina Jacoba Neusnera, intelektualisty i myśliciela żydowskiego, zaangażowanego w dialog z katolikami. Jest on również autorem książki „Rabbi rozmawia z Jezusem”, w której podejmuje temat Kazania na Górze.
Papież pracował nad swą książką od prawie dwóch lat w czasie letnich pobytów w Dolinie Aosty. Drugi tom „Jezusa z Nazaretu” ma obejmować dzieciństwo, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Pielgrzymka do grobu św. Henryka

Fińscy chrześcijanie u Ojca Świętego

Benedykt XVI przyjął ekumeniczną delegację z Finlandii, która przybyła do Rzymu w związku z obchodami ku czci św. Henryka, apostoła tego kraju. Jego grób znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva i co roku przybywają tam fińscy chrześcijanie różnych wyznań. Pielgrzymka zbiegła się z obchodami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ojciec Święty nawiązał do soborowego przełomu, który „nieodwracalnie wprowadził Kościół katolicki na drogę ekumenicznych poszukiwań”.
Mateusz Banaszkiewicz

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję