Reklama

W roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Przeciwdziałać wykluczeniu finansowemu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2010 został ogłoszony przez Unię Europejską jako Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Jak można przeczytać w Dzienniku Urzędowym UE, problem ten ma „szerokie, różnorodne i wieloaspektowe formy. Jest on związany z wieloma czynnikami, takimi jak dochody i poziom życia, możliwości kształcenia się i odpowiedniego zatrudnienia, skuteczne systemy opieki socjalnej, warunki mieszkaniowe, dostęp do dobrych jakościowo usług zdrowotnych i innych usług oraz aktywne obywatelstwo”.
- Wykluczenie społeczne - jak tłumaczy Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej - jest tożsame z wykluczeniem finansowym. Wykluczeni pozbawieni są możliwości korzystania z usług bankowych po rozsądnej cenie. To daje ryzyko wykluczenia społecznego. Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans Komisji Europejskiej podaje, że problem ten dotyczy 40 proc. Polaków. Dlaczego Polaków nie stać na usługi finansowe? Co zrobić, żeby najuboższym umożliwić dostęp do taniego konta osobistego czy kredytu odnawialnego? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy warszawskiej konferencji, w której w zeszłym miesiącu w Złotych Tarasach wzięli udział m.in. Grzegorz Bierecki oraz Małgorzata Zaleska z zarządu Narodowego Banku Polskiego.
Kto przede wszystkim ma problem z dostępnością do usług finansowych? - Jest dużo osób starszych, wykształconych, które mają niskie emerytury i nie stać ich na kredyt. Są młodzi ludzie, bez etatu, dla których usługi bankowe są praktycznie niedostępne - mówi Bierecki. Potwierdzają to najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego. - 23 proc. Polaków nie ma własnego konta - mówi Małgorzata Zaleska. Problem ten dotyczy zwłaszcza ludzi starszych - co trzeci obywatel powyżej 60. roku życia nie ma własnego rachunku. Podobnie jest z osobami o niskich zarobkach, z podstawowym wykształceniem. Z usług bankowych nie korzysta 73 proc. mieszkańców wsi. Dlaczego Polacy nie chcą zakładać kont osobistych? Niemal 23 proc. twierdzi, że za mało zarabia, tyle samo - że nie ma z czego oszczędzać. Co ósmy zaś podkreśla, że banki pobierają zbyt wysokie opłaty i prowizje.
- Prawo dostępu do instytucji finansowych jest jednym z praw człowieka. Trzeba jak najszybciej zlikwidować bariery, które to uniemożliwiają - uważa Bierecki. Jaką zatem ma na to receptę? Prezes SKOK podkreśla, że państwo powinno wspierać bankowość spółdzielczą, która może przyhamować nadmierne apetyty sektora bankowego. - Drugie działanie to pozytywna interwencja państwa, które powinno zdefiniować podstawowy rachunek bankowy, poziom cen oraz usług, które powinny się w nim znaleźć - mówi Bierecki.
Jedną z możliwości przeciwdziałania wykluczeniu jest edukacja finansowa. Bierze w niej udział Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, działające w ramach SKOK-u, które prowadzi ośrodki doradztwa finansowego, pomagające osobom w tarapatach finansowych. Zatrudnieni tam eksperci tłumaczą, co można zrobić, aby pozbyć się kłopotów finansowych, pomagają także przygotować wnioski i pisma. Radzą, jak rozmawiać z instytucjami finansowymi czy renegocjować umowę kredytową tak, by wydłużyć okres spłaty, czy też zmniejszyć miesięczną ratę.

(Na podst. materiałów prasowych Media SKOK)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Kapłan urodził się 26 lipca 1965 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach został skierowany na swoją pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Środzie Śląskiej [1993-1996], następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu [1996-1997], by następnie trafić do parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdrój [1997-2000]. Kolejna placówką wikariuszowską była parafia pw. św. Józefa w Bierutowie [2000-2001] oraz parafia pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie [2001-2002]. W 2002 roku ks. Tomasz trafił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie [2002-2005]. W latach 2005-2010 został mianowany dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Po 2010 roku pełnił posługę w Niemczech. Najpierw do 2013 roku w Polskiej Misji Katolickiej w Münster, a po 2013 roku aż do dziś był proboszczem w czterech katolickich niemieckojęzycznych Parafiach: Geeste, Dalum, Groß Hesepe i Osterbrock w Dekanacie Emsland Mitte oraz Duszpasterzem dla Katolików Języka Polskiego w Ostfriesland i Emsland.
CZYTAJ DALEJ

Posty nakazane zachowywać

Niedziela warszawska 46/2003

monticellllo/pl.fotolia.com

Przykazania kościelne są zaproszeniem do współodpowiedzialności za Kościół Zachęcają do przemyśleń, czy wiara ma wynikać z tradycji, czy z przekonania
CZYTAJ DALEJ

“Chrystus spowity całunem” wystawiony w Rzymie

2025-04-18 22:00

[ TEMATY ]

Rzym

Chrystus spowity całunem

niezwykła rzeźba

Włodzimierz Rędzioch

“Chrystus spowity całunem”

“Chrystus spowity całunem”

W samym sercu Neapolu, w Kaplicy Sansevero znajduje się jedna z najbardziej niezwykłych rzeźb jaką kiedykolwiek wykuto w marmurze – to „Chystus spowity całunem” („Cristo Velato”). Jej twórcą jest włoski rzeźbiarz Giuseppe Sammartino, który skończył swoje dzieło w 1753 r. Ludziom trudno było uwierzyć, że można było w twardego marmuru „wydobyć” przezroczysty całun, który lekko pokrywał ciało zmarłego Chystusa. Ponieważ zleceniodawcą rzeźby był książe Raimondo di Sangro, sławny alchemik, powstała legenda, że całun powstał w alchemicznym procesie „marmoryzacji” tkaniny.

Warto dodać, że w okresie późnego baroku Sammartino był jednym z najwybitniejszych włoskich rzeźbiarzy – pracował w Neapolu, tworząc rzeźby o tematyce religijnej, a Chrystus z kaplicy Sansevero jest jego najsłynniejszym dziełem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję