Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jałmużna wielkopostna

Dla starszych i osamotnionych

Reklama

Prawie 1,2 mln skarbonek rozprowadziła w parafiach Caritas Polska w ramach kolejnej edycji Jałmużny Wielkopostnej, z której dochód w tym roku przeznaczony zostanie na wsparcie osób starszych pozostających bez opieki, zakładanie klubów seniora i wolontariat osób na emeryturze. Akcja już po raz piąty ma wymiar ekumeniczny. Wspólnie z Caritas uczestniczą w niej ELEOS Kościoła Prawosławnego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
W 2010 r. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest pod hasłem: „Bądźmy świadkami Miłości”. Organizacje charytatywne ww. wspólnot kościelnych, promując akcję, chcą zwrócić społeczną uwagę na los osób starszych, które u schyłku życia często są pozbawione opieki i troski najbliższych, żyją w osamotnieniu i opuszczeniu.
Sekretarz generalny Caritas Polska ks. Zbigniew Sobolewski przypomina, że ludzie starsi są częścią każdego społeczeństwa, a jednocześnie w powszechnej mentalności, w tym w mediach, nie ma dla nich miejsca. - Mówi się raczej o życiu młodym, silnym i bogatym, a starość i jej problemy są wstydliwie chowane - stwierdził.
Diecezjalne Caritas prowadzą na terenie całego kraju 175 Stacji Opieki Caritas, z których korzysta ponad 452 tys. osób w różnym wieku. Pod egidą Caritas działa też 9 hospicjów stacjonarnych i 58 hospicjów domowych opiekujących się 2600 pacjentami. Ponadto 835 chorych korzysta z 15 zakładów opiekuńczo-leczniczych, istnieje także ponad 100 ośrodków rehabilitacyjnych, Rodzinne Domy Pomocy oraz Domy dla Osób z Chorobą Alzheimera i innymi chorobami demencyjnymi.
Caritas Polska będzie namawiała proboszczów do zakładania przyparafialnych klubów seniora, w których byłyby realizowane programy kulturalne dla emerytów. Wszystkie organizacje charytatywne będą też promować wolontariat osób starszych, dzięki któremu osoby na emeryturze, zamiast siedzieć w domach, aktywniej angażowałyby się w życie lokalnej społeczności.
Kampania społeczna Jałmużna Wielkopostna rozpoczęła się z pierwszym dniem Wielkiego Postu - 17 lutego - i potrwa do 31 marca.

Polska propozycja na forum ONZ

Dzień Sprawiedliwych...

Polska zaproponuje na forum ONZ obchodzenie 15 lutego jako Światowego Dnia Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jest to data urodzin Ireny Sendlerowej, zwanej matką dzieci Holokaustu, która w czasie okupacji uratowała życie 2,5 tys. żydowskich dzieci.
O inicjatywie poinformowała min. Ewa Ziomecka-Juńczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, podczas gali rozdania medali dla „Ludzi czyniących dobro”, która odbyła się z udziałem uczniów szkół im. Ireny Sendlerowej. Propozycję wysunął prezydent Lech Kaczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Toruń

W rocznicę urodzin Kopernika

W obecności doczesnych szczątków Mikołaja Kopernika 19 lutego br., w 537. rocznicę jego urodzin, w katedrze świętych Janów w Toruniu została odprawiona uroczysta Msza św. W tej świątyni został ochrzczony wielki astronom. Była to pierwsza stacja ponownego pochówku Kopernika, którego szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych w 2005 r. we Fromborku. Ta uroczysta ceremonia religijna, wpisująca się w wydarzenia związane z zaplanowanym na maj symbolicznym powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku, miała miejsce w Kaplicy Kopernikańskiej toruńskiej katedry. Mszy św. przewodniczył metropolita warmiński abp. Wojciech Ziemba. Następnie modlitwie u stóp urny przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski.

Wrocław

Księga Henrykowska w Internecie

Pierwsze zdanie zapisane po polsku jest już dostępne na stronach www. A wszystko to za sprawą pracowników Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, którzy kilka lat temu zeskanowali Księgę przy okazji przygotowywania jej kopii do druku, oraz ks. Jerzego Witczaka, który udostępnił jej cyfrową wersję na stronie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Wersja cyfrowa Księgi Henrykowskiej cieszy się ogromnym powodzeniem. W kilka dni obejrzało ją pół tysiąca internautów.
Pierwsze zdanie po polsku w napisanej po łacinie kronice opactwa w Henrykowie odnotował przełożony tamtejszej wspólnoty cystersów. Obecnie rękopis słynnej Księgi znajduje się we Wrocławiu, w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim, kopia zaś - w muzeum w Henrykowie. Całą Księgę w wersji elektronicznej można zobaczyć na stronie: digital.fides.org.pl.
Oprac. KK

Krótko

Nasz rząd jako jeden z nielicznych na świecie nie przekazał ani złotówki na doraźny fundusz pomocowy dla Haiti, o jaki zaapelowała ONZ. Wsparcie udzieliły natomiast o wiele biedniejsze państwa, jak Kongo, Senegal, Botswana czy Nigeria - poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej, ogłosił, że wystartuje w jesiennej elekcji jako kandydat na prezydenta RP.

PO nie ma jeszcze kandydata, który wystartuje w wyborach prezydenckich. Donald Tusk zdecydował, że wyłonią go prawybory. 46 tys.członków PO będzie głosowało nad dwoma kandydatami na kandydatów: Bronisławem Komorowskim i Radosławem Sikorskim. Wynik będzie znany przed Wielkanocą.

Prezydent powołał trzech nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Wśród wybranych znalazła się m.in. Zyta Gilowska.

Do marszałka Sejmu trafił projekt ustawy, która ułatwia dostęp do broni palnej. Projekt powstał w komisji „Przyjazne Państwo”.

Zapowiada się brutalna kampania wyborcza. Sojusznikiem PO został niespodziewanie Roman Giertych, który wysunął wobec Jarosława Kaczyńskiego oskarżenia, że chciał on inwigilować politycznych konkurentów. Kaczyński nazwał oskarżenia kłamstwem i zapowiedział skierowanie sprawy do sądu. To samo uczynił Giertych.

Kluby PO, Lewicy i PSL są za zmianą godzin głosowania w wyborach prezydenckich, tak by lokale wyborcze były otwarte od godz. 8 do 22. Obecnie głosowanie w tych wyborach trwa od godz. 6 do 20.

Połowa miejsc na listach wyborczych dla kobiet - to główny postulat autorów projektu ustawy o parytetach, którego pierwsze czytanie rozpoczęło się w Sejmie. Obywatelski projekt został złożony z inicjatywy Kongresu Kobiet.

Policji brakuje pieniędzy na szkolenia. W garażach stoją superszybkie motocykle, w kojcach na przewodników czekają psy. Nie ma kto na nich jeździć i kto ich prowadzić, bo policja nie ma pieniędzy, aby przeszkolić do specjalistycznej służby swoich funkcjonariuszy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania

2025-04-15 10:00

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Grażyna Kołek

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania. On żyje niezależnie od tego, czy ja tego chcę czy nie, czy w to wierzę czy neguję. Kwestia zmartwychwstania nie jest problemem Jezusa, ale naszym problemem. To ja muszę podjąć decyzję, czy w to wierzę czy to odrzucam.

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Pusty grób

2025-04-20 18:16

Archikatedra lubelska

Boga zabić się nie da; Chrystusa nie można wykreślić z dziejów ludzkości – powiedział abp Stanisław Budzik.

- Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie, wszyscy w Chrystusa wierzący weselcie się i radujcie, bo zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie. Ta radosna nowina ogarnia dziś cały świat. Przechodzimy do świątyni, aby razem z Marią Magdaleną, św. Piotrem i św. Janem pobiec do pustego grobu Chrystusa, aby się z Nim spotkać, aby Mu uwierzyć; aby uwierzyć, że Ten, który dla nas umarł i dla nas zmartwychwstał, jest obecny wśród nas pod postacią Chleba; możemy Go przyjąć, aby się Nim napełnić, aby się napełniać Jego miłością i łaską Zmartwychwstania – powiedział abp Stanisław Budzik podczas uroczystej sumy w archikatedrze lubelskiej. Wraz z nim Eucharystię sprawowali biskupi: bp Artur Miziński, bp Józef Wróbel, bp Adam Bab i bp senior Mieczysław Cisło oraz kapłani, w tym prezbiterzy Kapituły Archikatedralnej.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów, nowych impulsów i otwartych drzwi

2025-04-21 10:03

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dziś rano (21 kwietnia 2025 r.) zmarł Papież Franciszek. Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był osadzony na horyzoncie nowości i braterstwa.

Pontyfikat Jorge Maria Bergolio był pierwszym pod wieloma względami. Był on pierwszym papieżem z zakonu jezuitów; pierwszym Papieżem pochodzącym z Ameryki Łacińskiej; pierwszym, który przyjął imię Franciszek bez liczby porządkowej; pierwszym wybranym, gdy poprzednik wciąż żył; pierwszym, który zamieszkał poza Pałacem Apostolskim; pierwszym, który odwiedził kraje, gdzie jeszcze nie był żaden Papież – od Iraku po Korsykę –; pierwszym, który podpisał Deklarację Braterstwa z jednym z największych autorytetów islamskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję