Wierni rycerskiej tradycji używają nowoczesnego oręża - dyplomacji, mediów, internetu. Podejmują działania edukacyjne, promocyjne i charytatywne. A wszystko po to, by wspomóc działania łacińskiego patriarchatu w Jerozolimie. Mowa, oczywiście, o kawalerach i damach Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Zakon nie jest liczny, ale skuteczny. 16 kwietnia 2010 r. grono rycerzy i dam powiększyło się. Podczas uroczystej inwestytury w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu przyjęto 13 osób.
Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył kard. Józef Glemp - Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego. Wspólnie z nim modlili się bp Grzegorz Kaszak - gospodarz spotkania i bp Piotr Skucha - Komandor z Gwiazdą. Wśród kapłanów koncelebrujących Eucharystię był także ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli” - kawaler zakonu.
Wyjątkowy czas
Reklama
Jak powiedział „Niedzieli” komandor Karol Szlenkier - zwierzchnik Zakonu Bożogrobców w Polsce, tegoroczna inwestytura odbywała się w wyjątkowych okolicznościach. - Ze względu na tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem i ogłoszoną żałobę narodową została przesunięta w czasie oraz okrojona z niektórych uroczystości. Dodatkowo nasze modlitewne skupienie pogłębił fakt, że w katastrofie zakon utracił dwóch wybitnych konfratrów - biskupa polowego Wojska Polskiego gen. Tadeusza Płoskiego i ks. prof. dr. hab. Ryszarda Rumianka - podkreślił Karol Szlenkier.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyjątkowa misja
Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak życzył nowym członkom Zakonu Bożogrobców, aby dzięki ich świadectwu życia i zaangażowaniu w sprawy Boże zakon rozrastał się na chwałę całego Kościoła i naszej ukochanej, tak ostatnio zbolałej Ojczyzny. Natomiast kard. John Patrick Foley - Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w specjalnym liście do zgromadzonych rycerzy i dam zakonu napisał: „Inwestytura to nie święcenia. To przyjęcie na siebie zobowiązania do identyfikowania się z chrześcijanami w Ziemi Świętej, z których wielu jest potomkami pierwszych uczniów i apostołów Jezusa Chrystusa”.
Nowi członkowie Zakonu
Do Zakonu Bożogrobców podczas inwestytury w Sosnowcu przyjęto 12 kawalerów i 1 damę. Są to: Piotr Czarnynoga - starosta powiatu Bieruń; Mariusz Drapikowski - gdański artysta specjalizujący się w złotnictwie; ks. Jacek Dzikowski - kapelan kaplicy sejmowej; ks. prał. Henryk Januchta - proboszcz i budowniczy parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Olkuszu; Stanisław Kibało - piekarz, działacz społeczny, prywatny przedsiębiorca z okolic Wrocławia; Urszula Klawiter - nauczycielka i wychowawczyni z Rumii; ks. prał. dr Wojciech Michniewicz - biblista, wykładowca AWSD w Białymstoku; dr Krzysztof Orzechowski - wykładowca Politechniki Radomskiej, licencjonowany doradca podatkowy; ks. prał. Andrzej Raszpla - ekonom diecezji świdnickiej, budowniczy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu; ks. prał. Leon Sądowicz - kapłan diecezji tarnowskiej pracujący w Polskiej Misji Katolickiej w Mainz w Niemczech; Krzysztof Siudziński - dyrektor jednej z placówek prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej; dr n. med. Andrzej Siwiec - dyrektor Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu; ks. prał. dr Stanisław Słowik - dyrektor kieleckiej Caritas.
„Gloria” za zasługi
Warto podkreślić, że w tym roku po raz pierwszy został przyznany medal „Gloria” Polskiego Zwierzchnictwa Rycerskiego Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jako pierwszy otrzymał go kard. John Patrick Foley.