Telewizja Polska na szczególny czas beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki przygotowała wiele ciekawych i nowoczesnych propozycji programowych. Na wszystkich antenach Telewizji Polskiej zostaną wyemitowane programy związane z osobą ks. Jerzego. Różnorodność form telewizyjnych: od koncertu z elementami komiksu po premierę teatralną, od transmisji uroczystej Mszy św. po transmisję procesji z relikwiami nowego polskiego błogosławionego, od programów publicystycznych po krótkie formy oprawowe - to wszystko ma pokazać, że współczesne środki audiowizualne mogą w znaczący sposób przyczynić się do przekazywania treści religijnych i poważnych. Wszystkie propozycje nadawcy publicznego mają zachęcić widzów do spotkania z osobą nowego polskiego błogosławionego, kapłana „Solidarności” - ks. Jerzego Popiełuszki.
Film dokumentalny „Mama” Agnieszki Porzezińskiej - emisja w Programie I TVP, 30 maja godz. 16.20.
Utwór pokaże osobę ks. Jerzego Popiełuszki nie przez pryzmat działalności społecznej, relacji z wiernymi czy niewyjaśnionej do końca historii męczeńskiej śmierci; nie tak, jak go widzieli i wspominają inni, ale tak, jak myśli o nim mama. W filmie pokazany jest klimat domu ks. Popiełuszki, atmosfera, w jakiej wzrastał. Poznamy kolegów i przyjaciół ks. Popiełuszki, którzy opowiedzą o latach szkolnych. Spotkamy przyjaciół, którzy towarzyszyli mu w drodze kapłańskiej. Dowiemy się, jak śmierć syna zniosła jego mama, co myślała i co czuła.
Film dokumentalny „Z tej śmierci wyrosło dobro” Roberta Sadownika - emisja w Programie I TVP, 3 czerwca godz. 13.10.
Reklama
Tytuł filmu zainspirowany jest słowami Jana Pawła II: „Ażeby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża Zmartwychwstanie”, które Ojciec Święty wypowiedział 25 listopada 1984 r. w Watykanie, odnosząc się do męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Film opowiada o ludziach, którzy wyzwalają się z nałogów, odzyskują wzrok, pokonują nowotwory, wracają do rodzin, przemieniają swoje życie i podkreślają, że te łaski otrzymali za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.
Teatr Telewizji Scena Faktu „Wierność” Pawła Woldana - emisja w Programie I TVP, 7 czerwca godz. 20.25.
Akcja spektaklu dzieje się współcześnie. Młoda reżyserka realizuje na zamówienie TVP swój pierwszy film. Jest to dokument o ks. Jerzym Popiełuszce. Pracując z ekipą (operatorem, montażystką), poznaje nowe fakty z życia bohatera, spotyka się ze świadkami tamtych wydarzeń - z przyjaciółmi ks. Popiełuszki i ludźmi, którzy reprezentowali aparat represji.
Sama postać ks. Jerzego pojawia się w spektaklu wyłącznie w archiwalnych materiałach filmowych, które nasza bohaterka ogląda w montażowni, wybierając je na potrzeby filmu, oraz w nagraniach dźwiękowych: z Mszy św. za Ojczyznę, z „Zapisków ks. Jerzego”, których słucha reżyserka, z kazań, które towarzyszą jej w mieszkaniu i na ulicy (z offu). Poznanie trudnej prawdy o ks. Jerzym zmienia też życie samej bohaterki, dojrzewającej do bardziej świadomych wyborów.
Koncert „Zło dobrem zwyciężył” w reżyserii Grzegorza Sadurskiego - transmisja z placu przed Świątynią Opatrzności Bożej w Programie I TVP, 5 czerwca godz. 17.25.
Mottem koncertu są słowa: „Rola księdza jest taka, by głosić prawdę, i jeżeli trzeba, nawet za prawdę oddać życie” (słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę w maju 1983 r. w wywiadzie dla BBC). Koncert skierowany jest do ludzi młodych, którym organizatorzy chcą przybliżyć postać ks. Jerzego Popiełuszki. Gośćmi koncertu będą świadkowie życia ks. Jerzego oraz świadkowie procesu. Podczas emisji usłyszymy wypowiedzi ks. Jerzego. To krótkie sekwencje, wręcz powiedzenia, które weszły do kanonu języka polskiego, jak choćby: „Zło dobrem zwyciężaj” czy „Jestem gotowy na wszystko”. Po raz pierwszy podczas koncertu zostaną wykorzystane materiały archiwalne połączone z animowanym komiksem. Ta nowatorska forma ma zachęcić młodych ludzi do obejrzenia koncertu.
Rozmowa z abp. Kazimierzem Nyczem na temat beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki i Dnia Dziękczynienia - emisja w Programie I TVP, 5 czerwca po głównym wydaniu „Wiadomości” o godz. 20.15.Transmisja uroczystej Mszy św. z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego - w Programie I TVP, 6 czerwca od godz. 10.30 do 13.00.Relacja z procesji z relikwiami ks. Jerzego Popiełuszki - w Programie I TVP, 6 czerwca.
Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.
Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej sumie odpustowej na błoniach przed bazyliką Bożego Miłosierdzia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
W czasie liturgii, która była dziękczynieniem Archidiecezji Krakowskiej za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka, wskazał na odsłony miłosierdzia, „które kocha, jest wierne, wybacza zwłaszcza miłującym, wyjaśnia, naucza i dodaje ducha, obdarza pokojem i mocą, pozwala przezwyciężyć wątpliwości i niewiarę” oraz „miłosierdzie, które wzywa do umiłowania cierpienia dla zbawienia świata, które jest i ma być głoszone całemu światu, które apeluje o konkretną dobroć okazywaną wszystkim potrzebującym”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.