Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Contra in vitro”

Trzecie podejście

Senator PiS Kazimierz Jaworski podejmie próbę wprowadzenia jeszcze raz pod debatę polskiego parlamentu projektu „Contra in vitro” - tym razem jako przedłożenia senackiego.
- Pod projektem podpisało się 160 tys. Polaków. Wiemy, kto z posłów zdecydował się złożyć podpis pod projektem. Teraz trzeba dać szansę senatorom. Zbliżają się wybory i ci z wyborców, dla których tematyka ochrony życia nienarodzonych jest ważna, powinni mieć możliwość dowiedzieć się, kto jakie poglądy nie tylko deklaruje, ale i realizuje - mówi sen. Jaworski. - Gdyby udało się przekonać do wsparcia projektu sporą grupę senatorów, zyskując w ten sposób odpowiednią legitymację, wówczas zostałby on skierowany do legislacyjnego opracowania w komisjach. Celem jest wprowadzenie całkowitego, a nie połowicznego zakazu in vitro, tak jak mówi Kościół i sumienie - zaznaczył. - Nie próbowaliśmy jeszcze wykorzystywać drogi senackiej, a katolik ma obowiązek zastosowania wszelkich godziwych dróg i dopiero wtedy zgodzić się na kompromis - dodał sen. Jaworski.
Popierany przez senatora PiS projekt stowarzyszenia „Contra in vitro” polega na nowelizacji kodeksu karnego i wprowadzeniu tam zapisu, iż kto doprowadza do zapłodnienia in vitro, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Z Jasnej Góry

30. Pielgrzymka „Civitas Christiana”

Centralny punkt jubileuszowej pielgrzymki Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, która odbyła się na Jasnej Górze w dniach 28-29 maja, stanowiła Msza św. Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Budzik. W pielgrzymce uczestniczył Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Podczas pielgrzymki zostało złożone wotum - złoty różaniec ufundowany przez członków i sympatyków Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W Roku Różańca od Jasnej Góry rozpoczął on wędrówkę przez wszystkie oddziały w Polsce. Uroczyste zakończenie peregrynacji różańca odbyło się podczas wieczornej Różańcowej Procesji Światła, którą poprowadził o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów. Ważnym punktem pielgrzymki było posadzenie dębu katyńskiego, dla ocalenia pamięci pomordowanych na Wschodzie w 1940 r. i tych, którzy polegli 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Pod dębem umieszczona zostanie urna z ziemią przywiezioną z Cmentarza Wojennego w Katyniu. Posadzenie dębu katyńskiego stanowiło uzupełnienie ścieżki edukacyjno-dydaktycznej z najnowszej historii Polski: „Zło dobrem zwyciężaj”, otwartej w ubiegłym roku na Jasnej Górze i u podnóża Sanktuarium. W ramach pielgrzymki odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”.

25. Festiwal Filmów i Multimediów w Niepokalanowie - laureaci

Wśród nagrodzonych - www.niedziela.pl

Grand Prix 25. Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie otrzymał film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego. W kategorii filmów fabularnych zwyciężył film „Nurunguvettangal” Leo Taddeusa z Indii. Za najlepszy dokumentalny film jury uznało „Historię Kowalskich” Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego. Wśród filmów amatorskich najlepszy okazał się „Kikomeko2” ks. Stanisława Rafałki z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego Polska. W kategorii programów telewizyjnych zwycięzcą został Krzysztof Tadej za dwie notacje: „Żarty Karola Wojtyły - ks. bp Adam Dyczkowski” oraz „Czerwone noce na Wołyniu - o. Hieronim Warachim”. W kategorii programy edukacyjne i katechetyczne zwyciężyła Dagmara Drzazga z TVP Katowice za program „Lech Majewski. Świat według Breughela”. Wśród programów radiowych najlepszy okazał się „Polesia czar” autorstwa Jana Smyka z Polskiego Radia Białystok. Zaś w kategorii programów multimedialnych pierwsze miejsce zajął Dzianis Sałasz z Białorusi dzięki „Naszym kościołom”. W kategorii strony internetowe pierwszym miejscem nagrodzono www.opoka.org.pl, drugie miejsce ex aequo zajęły www.wiara.pl i www.niedziela.pl, a trzecie: www.fronda.pl oraz e-kai.pl.
W ciągu ćwierćwiecza jury Festiwalu obejrzało ponad 5 tys. filmów i programów z blisko 50 krajów świata. Na tegoroczny konkurs nadesłano 175 filmów i programów telewizyjnych oraz 40 audycji radiowych z 20 krajów, m.in. z Argentyny, Ghany, Tajwanu, Chin i Zambii.

Krótko

Pod adresem internetowym: www.popieluszko.pl Instytut Pamięci Narodowej uruchomił anglojęzyczną wersję portalu internetowego poświęconego ks. Jerzemu Popiełuszce.

Rozpoczął się drugi miesiąc nowenny w ramach przygotowań Kościoła w Polsce do wyniesienia na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II. W niedzielę 13 czerwca będziemy rozważać nauczanie z drugiej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny, mającej miejsce w 1983 r.

Decyzją premiera Donalda Tuska ujawniono stenogramy rozmów, spisane z czarnych skrzynek tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku 10 kwietnia br. Spora część głosów jest niezrozumiała. Z zapisu wynika, że piloci do ostatniej chwili nie byli świadomi zagrożenia.

Kryzys w armii. Z wojska chce odejść prawie trzy tysiące żołnierzy, w tym kilkadziesiąt osób z 36. specpułku lotnictwa transportowego. Żołnierze obawiają się zmian prawnych regulujących ich przejście w stan spoczynku.

Obfite deszcze kolejny raz doprowadziły do podtopień na południu Polski. Znowu zagrożony był Sandomierz. Deszcze zalały też Warszawę, woda wdarła się na stacje metra. Duże szkody ma Piaseczno, gdzie rozlała się rzeczka Perełka.

Była asystentka Włodzimierza Cimoszewicza Anna Jarucka, która doprowadziła do wycofania się kandydata lewicy z wyborów prezydenckich w 2005 r., została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Sąd uznał ją winną sfałszowania dokumentu, w którym Cimoszewicz miał rzekomo uprawnić ją do zmiany jego oświadczenia majątkowego.

Alarm. Polskie dzieci są coraz grubsze. Odsetek chłopców z nadwagą lub otyłością wynosi teraz 18 proc., a dziewcząt - 14 proc. W ciągu dekady możemy dogonić USA i Niemcy. Okazuje się, że im mniej dzieci w rodzinie, tym większe zagrożenie otyłością. Największe - wśród jedynaków.

Nieskuteczna ustawa penalizująca posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyków na własny użytek i mała dostępność do leczenia substytucyjnego - to najpoważniejsze mankamenty polskiej polityki antynarkotykowej - wynika z raportu specjalnego sprawozdawcy ONZ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję