Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Contra in vitro”

Trzecie podejście

Senator PiS Kazimierz Jaworski podejmie próbę wprowadzenia jeszcze raz pod debatę polskiego parlamentu projektu „Contra in vitro” - tym razem jako przedłożenia senackiego.
- Pod projektem podpisało się 160 tys. Polaków. Wiemy, kto z posłów zdecydował się złożyć podpis pod projektem. Teraz trzeba dać szansę senatorom. Zbliżają się wybory i ci z wyborców, dla których tematyka ochrony życia nienarodzonych jest ważna, powinni mieć możliwość dowiedzieć się, kto jakie poglądy nie tylko deklaruje, ale i realizuje - mówi sen. Jaworski. - Gdyby udało się przekonać do wsparcia projektu sporą grupę senatorów, zyskując w ten sposób odpowiednią legitymację, wówczas zostałby on skierowany do legislacyjnego opracowania w komisjach. Celem jest wprowadzenie całkowitego, a nie połowicznego zakazu in vitro, tak jak mówi Kościół i sumienie - zaznaczył. - Nie próbowaliśmy jeszcze wykorzystywać drogi senackiej, a katolik ma obowiązek zastosowania wszelkich godziwych dróg i dopiero wtedy zgodzić się na kompromis - dodał sen. Jaworski.
Popierany przez senatora PiS projekt stowarzyszenia „Contra in vitro” polega na nowelizacji kodeksu karnego i wprowadzeniu tam zapisu, iż kto doprowadza do zapłodnienia in vitro, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Z Jasnej Góry

30. Pielgrzymka „Civitas Christiana”

Centralny punkt jubileuszowej pielgrzymki Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, która odbyła się na Jasnej Górze w dniach 28-29 maja, stanowiła Msza św. Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Budzik. W pielgrzymce uczestniczył Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Podczas pielgrzymki zostało złożone wotum - złoty różaniec ufundowany przez członków i sympatyków Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W Roku Różańca od Jasnej Góry rozpoczął on wędrówkę przez wszystkie oddziały w Polsce. Uroczyste zakończenie peregrynacji różańca odbyło się podczas wieczornej Różańcowej Procesji Światła, którą poprowadził o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów. Ważnym punktem pielgrzymki było posadzenie dębu katyńskiego, dla ocalenia pamięci pomordowanych na Wschodzie w 1940 r. i tych, którzy polegli 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Pod dębem umieszczona zostanie urna z ziemią przywiezioną z Cmentarza Wojennego w Katyniu. Posadzenie dębu katyńskiego stanowiło uzupełnienie ścieżki edukacyjno-dydaktycznej z najnowszej historii Polski: „Zło dobrem zwyciężaj”, otwartej w ubiegłym roku na Jasnej Górze i u podnóża Sanktuarium. W ramach pielgrzymki odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”.

25. Festiwal Filmów i Multimediów w Niepokalanowie - laureaci

Wśród nagrodzonych - www.niedziela.pl

Grand Prix 25. Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie otrzymał film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego. W kategorii filmów fabularnych zwyciężył film „Nurunguvettangal” Leo Taddeusa z Indii. Za najlepszy dokumentalny film jury uznało „Historię Kowalskich” Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego. Wśród filmów amatorskich najlepszy okazał się „Kikomeko2” ks. Stanisława Rafałki z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego Polska. W kategorii programów telewizyjnych zwycięzcą został Krzysztof Tadej za dwie notacje: „Żarty Karola Wojtyły - ks. bp Adam Dyczkowski” oraz „Czerwone noce na Wołyniu - o. Hieronim Warachim”. W kategorii programy edukacyjne i katechetyczne zwyciężyła Dagmara Drzazga z TVP Katowice za program „Lech Majewski. Świat według Breughela”. Wśród programów radiowych najlepszy okazał się „Polesia czar” autorstwa Jana Smyka z Polskiego Radia Białystok. Zaś w kategorii programów multimedialnych pierwsze miejsce zajął Dzianis Sałasz z Białorusi dzięki „Naszym kościołom”. W kategorii strony internetowe pierwszym miejscem nagrodzono www.opoka.org.pl, drugie miejsce ex aequo zajęły www.wiara.pl i www.niedziela.pl, a trzecie: www.fronda.pl oraz e-kai.pl.
W ciągu ćwierćwiecza jury Festiwalu obejrzało ponad 5 tys. filmów i programów z blisko 50 krajów świata. Na tegoroczny konkurs nadesłano 175 filmów i programów telewizyjnych oraz 40 audycji radiowych z 20 krajów, m.in. z Argentyny, Ghany, Tajwanu, Chin i Zambii.

Krótko

Pod adresem internetowym: www.popieluszko.pl Instytut Pamięci Narodowej uruchomił anglojęzyczną wersję portalu internetowego poświęconego ks. Jerzemu Popiełuszce.

Rozpoczął się drugi miesiąc nowenny w ramach przygotowań Kościoła w Polsce do wyniesienia na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II. W niedzielę 13 czerwca będziemy rozważać nauczanie z drugiej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny, mającej miejsce w 1983 r.

Decyzją premiera Donalda Tuska ujawniono stenogramy rozmów, spisane z czarnych skrzynek tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku 10 kwietnia br. Spora część głosów jest niezrozumiała. Z zapisu wynika, że piloci do ostatniej chwili nie byli świadomi zagrożenia.

Kryzys w armii. Z wojska chce odejść prawie trzy tysiące żołnierzy, w tym kilkadziesiąt osób z 36. specpułku lotnictwa transportowego. Żołnierze obawiają się zmian prawnych regulujących ich przejście w stan spoczynku.

Obfite deszcze kolejny raz doprowadziły do podtopień na południu Polski. Znowu zagrożony był Sandomierz. Deszcze zalały też Warszawę, woda wdarła się na stacje metra. Duże szkody ma Piaseczno, gdzie rozlała się rzeczka Perełka.

Była asystentka Włodzimierza Cimoszewicza Anna Jarucka, która doprowadziła do wycofania się kandydata lewicy z wyborów prezydenckich w 2005 r., została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Sąd uznał ją winną sfałszowania dokumentu, w którym Cimoszewicz miał rzekomo uprawnić ją do zmiany jego oświadczenia majątkowego.

Alarm. Polskie dzieci są coraz grubsze. Odsetek chłopców z nadwagą lub otyłością wynosi teraz 18 proc., a dziewcząt - 14 proc. W ciągu dekady możemy dogonić USA i Niemcy. Okazuje się, że im mniej dzieci w rodzinie, tym większe zagrożenie otyłością. Największe - wśród jedynaków.

Nieskuteczna ustawa penalizująca posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyków na własny użytek i mała dostępność do leczenia substytucyjnego - to najpoważniejsze mankamenty polskiej polityki antynarkotykowej - wynika z raportu specjalnego sprawozdawcy ONZ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję