Reklama

Niedziela w Warszawie

Archidiecezja warszawska: Zmiany personalne 2023

Publikujemy wszystkie zmiany dotyczące proboszczów i wikariuszy (w tym neoprezbiterów) oraz zmiany ogólnodiecezjalne.

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

Księża proboszczowie, którzy w 2023 r. odchodzą na emeryturę

Ks. prałat Tadeusz Huk, dotychczasowy proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kanonik Zbigniew Szewczak, dotychczasowy proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Żukowie, w dekanacie brwinowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. kanonik Andrzej Piekarczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Rocha w Jasieńcu, w dekanacie grójeckim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Nominacje na urząd proboszcza

Ks. kanonik dr Roman Borkowski, dotychczasowy proboszcz parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany proboszczem parafii św. Rocha w Jasieńcu, w dekanacie grójeckim.

Ks. Artur Felszer, dotychczasowy wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, w dekanacie raszyńskim, mianowany rektorem kościoła św. Ojca Charbela w Lesznowoli, w tym samym dekanacie.

Ks. Sławomir Jastrzębski, dotychczasowy wikariusz parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Żukowie, w dekanacie brwinowskim.

Ks. kanonik Leszek Kwiatkowski, mianowany rektorem kościoła bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera męczennika w Mysiadle, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Roberto Rinaldo, dotychczasowy administrator parafii Narodzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. prałat dr Bartosz Szoplik, dotychczasowy wikariusz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany proboszczem parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Tomasz Tytus Zdeb, po powrocie z pracy duszpasterskiej w Islandii, mianowany proboszczem parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim.

Reklama

Neoprezbiterzy 2023

Ks. Michał Borowski – mianowany wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie.

Ks. Piotr Lipiec – mianowany wikariuszem w nowo powstającej parafia bł. Jerzego Popiełuszki Prezbitera Męczennika w Mysiadle.

Ks. Dariusz Lis – mianowany wikariuszem parafii św. Małgorzaty w Leoncinie.

Ks. Łukasz Majer – mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie.

Ks. Kamil Mianowski – mianowany wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence.

Ks. Rafał Mińkowski – mianowany wikariuszem parafii św. Szczepana w Raszynie.

Ks. Mateusz Nerlo – mianowany wikariuszem parafii św. Małgorzaty w Łomiankach.

Ks. Stanisław Sieluk – mianowany wikariuszem parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie.

Ks. Marek Szczepański – mianowany wikariuszem parafii św. Jana Marii Vianneya w Książenicach.

Ks. Bartosz Tarnawski – mianowany wikariuszem parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Piasecznie.

Ks. Przemysław Winniak – mianowany wikariuszem parafii św. Tadeusza Apostoła w Warszawie.

Ks. Marcin Marek Wolak – mianowany wikariuszem parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie.

Ks. Tomasz Wyszyński – mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja BM w Tarczynie.

Ks. Jakub Zinkow – mianowany wikariuszem parafii św. Jana Kantego w Warszawie.

Zmiany ogólnodiecezjalne

Ks. Krzysztof Jerzy Adamski – dotychczasowy wicerektor do spraw roku propedeutycznego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, mianowany wikariuszem parafii Narodzenia NMP w Komorowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. kanonik dr Robert Bańdur – mianowany ceremoniarzem Archidiecezji Warszawskiej.

Ks. Pedro José Guzmán Ardila – dotychczasowy prefekt Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” w Warszawie, skierowany do posługi Fidei Donum w Archidiecezji Chicago.

Reklama

Ks. Aleksander Michalak – dotychczasowy prefekt Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, mianowany wicerektorem do spraw roku propedeutycznego w tym seminarium.

Ks. Mateusz Mickiewicz – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, w dekanacie ochockim, skierowany do odbycia studiów specjalistycznych w zakresie teologii w Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.

Ks. Tymoteusz Mietelski – mianowany prefektem Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” w Warszawie.

Ks. Krystian Strycharski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Kantego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, skierowany do posługi duszpasterskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Nottingham, w Wielkiej Brytanii.

Ks. Maciej Szkopiński – dotychczasowy wikariusz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, skierowany do odbycia studiów specjalistycznych w zakresie historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Świętego Jana Pawła II w Lublinie.

Ks. Błażej Węgrzyn – mianowany prefektem do spraw roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, z zamieszkaniem w Domu Formacyjnym WMSD w Podkowie Leśnej.

Ks. Sławomir Opaliński – mianowany rezydentem w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie ursuskim, przy jednoczesnym podtrzymaniu pracy na stanowisku Zastępcy Dyrektora Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Pozostali księża

Ks. Piotr Ambroziak – dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Trójcy w Chynowie, w dekanacie czerskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Tomasz Barański – dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim.

Reklama

Ks. Wojciech Burzyński – dotychczasowy wikariusz parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Szymon Bolonek – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Mikołaj Derentowicz – dotychczasowy wikariusz parafii św. Elżbiety w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, i skierowany na studia specjalistyczne w zakresie muzyki, przy zachowaniu zadań duszpasterskich.

Ks. Tadeusz Chojnacki – dotychczasowy wikariusz parafii MB Łaskawej w Złotokłosie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jozafata w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Radosław Czyżewski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Płochocinie, w dekanacie błońskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Cezary Graczyk – dotychczasowy wikariusz parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim, skierowany do posługi misyjnej, we współpracy z inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej.

Ks. Mateusz Farfus – dotychczasowy wikariusz parafii św. Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim, mianowany wikariuszem parafii wojskowo – cywilnej MB Ostrobramskiej w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Piotr Janiszewski – skierowany na urlop zdrowotny, z zamieszkaniem w domu rodzinnym.

Ks. Bartosz Jankowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Reklama

Ks. Mirosław Janusz – skierowany na urlop zdrowotny, z zamieszkaniem w domu rodzinnym.

Ks. kanonik Jerzy Jastrzębski – dotychczasowy rezydent w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany rezydentem w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Piotr Jutkiewicz – mianowany rezydentem parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie Wolskim.

Ks. Artur Kaczyński – dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia NMP w Komorowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Michał Kaleta – dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Maciej Kulesza – dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, i skierowany na studia w Szkole Doktorskiej AKW, przy zachowaniu zadań duszpasterskich.

Ks. Krzysztof Kołakowski – mianowany rezydentem parafii św. Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie, w dekanacie mokotowskim.

Ks. Paweł Komar – dotychczasowy wikariusz parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, rozpocznie posługę w Ordynariacie Polowym.

Ks. Bartosz Kuczmarski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Aleksandra w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Andrzej Kunicki – dotychczasowy wikariusz parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielański, mianowany wikariuszem parafii św. Grzegorza Wielkiego w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Reklama

Ks. Włodzimierz Kwieciński – dotychczasowy wikariuszem parafii św. Grzegorza Wielkiego w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Płochocinie, w dekanacie błońskim.

Ks. Jan Lech – dotychczasowy wikariusz parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie, w dekanacie tarczyńskim.

Ks. Łukasz Lewandowski – dotychczasowy wikariusz parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, skierowany do posługi Fidei Donum w Archidiecezji Chicago.

Ks. Rafał Łaskawski – dotychczasowy rezydent w parafii św. Stanisława Biskupa w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem tej parafii, z zadaniem podjęcia katechizacji w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Bł. Romana Archutowskiego w Warszawie.

Ks. Piotr Machnik – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jozafata w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii MB Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. kanonik Piotr Markiewicz – dotychczasowy rezydent w kościele św. Marcina w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany rezydentem w parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, z zachowaniem obowiązków pełnionych w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim.

Ks. Paweł Mazurek – dotychczasowy wikariusz parafii wojskowo – cywilnej MB Ostrobramskiej w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie konstancińskim.

Ks. Jarosław Młot – dotychczasowy rezydent w parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany rezydentem w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Jacek Mroczkowski – dotychczasowy duszpasterz młodzieży w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci niewidomych w Laskach, w dekanacie laseckim, mianowany wikariuszem parafii św. Rocha w Lipkowie, w dekanacie laseckim.

Reklama

Ks. Dariusz Nogański – dotychczasowy wikariusz parafii św. Rocha w Lipkowie, w dekanacie laseckim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim.

Ks. Andrzej Otyszecki – dotychczasowy rezydent w parafii św. Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem tej parafii.

Ks. Grzegorz Pakowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, z poleceniem kontynuacji studiów w UKSW, przy zachowaniu zadań duszpasterskich.

Ks. Paweł Paliga – dotychczasowy wikariusz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. Marcin Parol – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Albert Paszkowski – dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim.

Ks. kanonik dr Andrzej Persidok – dotychczasowy rezydent w parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany rezydentem w parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, z zamieszkaniem w rektoracie kościoła św. Marcina w Warszawie, w tym samym dekanacie.

Ks. Kamil Piaszczak – dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Anny w Piasecznie, w tym samym dekanacie.

Reklama

Ks. Paweł Placek – dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Goszczynie, w dekanacie mogielnickim.

Ks. Markos Płoński – dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa Męczennika w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Elżbiety w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

Ks. Jakub Pytlakowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Łukasz Ręczek – dotychczasowy wikariusz parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Krzysztof Różak – skierowany na urlop zdrowotny z obowiązkiem podjęcia terapii w SPZOZ WOTUW Stanomino.

Ks. Andrzej Sikorski – dotychczasowy wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii św. Aleksandra w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Sławomir Starkowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Marcin Szatanek – dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Maciej Tarnowski – dotychczasowy wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Grzegorz Więcek – mianowany rezydentem parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Krzysztof Ważyński – dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Reklama

Ks. Michał Wojutyński – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany wikariuszem MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Michał Wszeborowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Sebastian Wyrzykowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany duszpasterzem młodzieży w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci niewidomych w Laskach, w dekanacie laseckim.

Ks. Zbigniew Żurek – dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Goszczynie, w dekanacie mogielnickim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Chynowie, w dekanacie czerskim.

2023-06-19 08:14

Ocena: +3 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

[ TEMATY ]

pro life

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Pani Magdalena wraz z mężem Marcinem wygłosiła 2 maja konferencję nt. „Każde życie jest święte i nienaruszalne” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i ochrony życia poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Majowy Męski Różaniec ulicami Piotrkowa

2024-05-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Maciej Hubka

W sobotę, 4 maja, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Publiczny Różaniec. W wydarzeniu, które odbyło się po raz 62., udział wzięło ponad 60 mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję