Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opinie

Meczet w pobliżu Ground Zero w Nowym Jorku

Plan powstania meczetu w pobliżu Ground Zero w Nowym Jorku, na co wyraził zgodę prezydent Barack Obama, dzieli Amerykanów. Metropolita Nowego Jorku abp Timothy Dolan opowiada się za znalezieniem innego miejsca pod budowę mahometańskiej świątyni. W pełni uznaje on prawo muzułmanów do wolności oddawania kultu, uważa jednak, że należy również wziąć pod uwagę odczucia ludzi, dla których, jak zaznaczył, budowa meczetu w pobliżu tego tak bardzo zranionego miejsca wydaje się niestosowna.
Hierarcha przytoczył tu polski precedens z klasztorem karmelitanek przy hitlerowskim obozie w Auschwitz, gdy po protestach żydowskich zwierzchników Jan Paweł II nakazał zakonnicom opuścić klasztor. Z sondażu wynika, że dla 70 proc. obywateli USA budowa meczetu będzie obrazą dla ofiar islamskich terrorystów. Ideę tę popiera jedynie 26 proc. pytanych. Amerykańskie media odnotowują również, że rośnie odsetek Amerykanów, którzy są przekonani, że prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama jest muzułmaninem. Myśli tak co piąty ankietowany. Jedynie co trzeci Amerykanin wie, że jest on chrześcijaninem.

Francesco Cossiga nie żyje

Był filarem chrześcijańskiej demokracji

Były prezydent Włoch Francesco Cossiga zmarł 17 sierpnia w wieku 82 lat.
Włoskie środki przekazu podkreślają, że zmarł jeden z głównych filarów powojennej chrześcijańskiej demokracji we Włoszech. Cossiga był jednym z najbardziej znanych włoskich polityków, piastując najwyższe urzędy w państwie, a po zakończeniu prezydentury pełniąc dożywotnio funkcję senatora. W ostatnich dniach stan jego zdrowia bardzo się pogorszył.
Francesco Cossiga urodził się 26 lipca 1928 r. w Sassari na Sardynii. Już w młodości związał się z Chrześcijańską Demokracją. W 1958 r. został wybrany na posła, a w 1979 r. - na senatora. W 1976 r. objął tekę ministra spraw wewnętrznych w rządzie Giulio Andreottiego. Dwa lata później podał się do dymisji, po zabójstwie Aldo Moro. Decyzja ta przysporzyła mu szacunku wśród jego przeciwników politycznych. W 1979 r. został premierem, a w 1983 r. - przewodniczącym Senatu. W 1985 r. wybrano go na prezydenta kraju. Miał wówczas 57 lat i był najmłodszym politykiem w dziejach Włoch, który objął to najwyższe stanowisko w kraju. Ustąpił w kwietniu 1992 r., na dwa miesiące przed końcem kadencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wiara sportowców

Ze znakiem krzyża

Coraz więcej sportowców, na przykład piłkarzy, otwarcie przyznaje się do swojej wiary. Wcześniej w wielu krajach europejskich wyjątek stanowili zawodnicy, którzy na boisku modlili się, żegnali, czy zakładali koszulki z hasłami mówiącymi o Jezusie. Prostej na to odpowiedzi udzielił na łamach brytyjskiej gazety „The Times” ks. Graham Daniels, generalny dyrektor angielskiej organizacji „Christians in Sport”. Jego zdaniem, na zmianę mentalności wpłynęła znaczna liczba zawodników zagranicznych. - Atmosfera zmieniła się nawet w szatniach zawodników - powiedział ks. Daniels. Jeszcze 25 lat temu zawodnik, który mówiłby o sobie, że jest chrześcijaninem, zostałby wyśmiany przez kolegów. Teraz to się całkowicie zmieniło - uważa sekretarz generalny „Christians in Sport”.
Zmianę w stosunku do religii widać również w tym, że coraz więcej stowarzyszeń sportowych zatrudnia nie tylko trenera i psychologa, ale również duszpasterza.

Ludzie

Abp Bernardito Auza

Nuncjusz apostolski na Haiti abp Bernardito Auza stwierdził, że na Haiti wciąż trwa pierwsza faza pomocy ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi ze stycznia br. Arcybiskup powiedział, że w stolicy - Port-au-Prince nadal panuje chaos i o normalizacji sytuacji po katastrofie nie można na razie mówić. Zniszczenia są gigantyczne. Sama infrastruktura miasta jest w 70 proc. zrujnowana.
Życie parafialne uległo rozproszeniu w związku z wędrówką poszkodowanych w poszukiwaniu schronienia po tragedii. Ponad połowa budynków kościelnych znikła z powierzchni ziemi - dodał dyplomata papieski.
Dopiero w przyszłym roku rozpocznie się odbudowa kościołów. Obecnie priorytetem jest pomoc humanitarna dla ofiar kataklizmu.
Drugim ważnym dla Kościoła priorytetem jest odbudowa struktur szkolnictwa katolickiego. Przed tragedią zaspokajało ono ponad połowę potrzeb w tej dziedzinie na Haiti.

Cudzysłów

Prezydent i konferencja Episkopatu wysłali zaproszenia. Trzeba czekać na odpowiedź z Watykanu. Papież powiedział: „Jak Pan Bóg mi otworzy drzwi, to ja przez nie wejdę”. Trzeba modlić się, żeby te drzwi zostały otwarte.
Abp Tadeusz Kondrusiewicz o możliwości wizyty Papieża na Białorusi

Krótko

Ostatnie amerykańskie oddziały bojowe opuściły 19 sierpnia Irak. Na miejscu pozostało jeszcze 50 tys. Amerykanów, którzy będą szkolili iracką armię, ale nie będą brali udziału w akcjach bojowych.

USA alarmują, że Chiny wydają coraz więcej na wojsko. Unowocześniają swoją broń rakietową oraz flotę. Już w tej chwili chińska armia jest uważana za drugą potęgę militarną na świecie, po USA.

Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział, że jego kraj nie będzie prowadził rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat swego programu nuklearnego, jeśli USA nie zniosą sankcji i nie przestaną wysuwać gróźb natury wojskowej.

W ubiegłym roku na całym świecie zginęło 102 pracowników humanitarnych organizacji pomocowych - poinformowała w Genewie ONZ. Bilans ten ogłoszono z okazji przypadającego 19 sierpnia Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej.

Australia oderwie się od Wielkiej Brytanii? Prawdopodobne. Premier Julia Gillard opowiedziała się za zerwaniem unii. Jej zdaniem, najlepszy moment przyjdzie, gdy brytyjski tron będzie obejmował nowy monarcha.

Rząd Kosowa czasowo zakazał przedstawicielom władz Serbii wizyt na terytorium tej dawnej serbskiej prowincji. Takie posunięcie tłumaczone jest koniecznością zapobiegania „prowokacjom politycznym” - poinformował rzecznik rządu Memli Krasniqi.

Ostatnia brytyjska katolicka agencja adopcyjna musiała zrezygnować z działalności. Władze bowiem uznały, że nie ma prawa odmawiać adopcji parom homoseksualnym, a agencje nie chcą uczestniczyć w tym procederze.

Niemcy mają problem z nałogiem hazardowym swoich obywateli. Coraz więcej naszych zachodnich sąsiadów spędza wolny czas w kasynach. Licząc na łatwą wygraną, przegrywają fortuny.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję