Reklama

W wolnej chwili

Historia i znaczenie Jasnej Góry jako miejsca kultu religijnego

Jasna Góra to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Przez wieki przyciąga wiernych, odgrywając istotną rolę jako miejsce kultu religijnego. W tym artykule przyjrzymy się historii Jasnej Góry, poznamy losy Czarnej Madonny oraz zrozumiemy, dlaczego to miejsce jest tak istotne dla katolików. Ponadto, odkryjemy wyjątkowe miejsce noclegowe, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie tego sanktuarium, zapewniające niezwykłe doświadczenie i bliskość duchową z Jasną Górą.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia Jasnej Góry

Historia Jasnej Góry sięga 1382 roku, kiedy książe Władysław Opolczyk założył klasztor na wniesieniu i osadził w nim sprowadzonych z Węgier Ojców Paulinów. Udokumentowanym wydarzeniem jest przejęcie kościoła parafialnego w Starej Częstochowie przez grupę zakonników - miało to miejsce 22 czerwca 1382 roku. Zachował się także wydany przez księcia oficjalny dokument fundacyjny z 9 sierpnia tego samego roku, który aktualnie znajduje się w jasnogórskim archiwum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nazwa Jasna Góra związana jest z dawnym zwyczajem, który nakazywał nadawanie nowo powstającym klasztorom terminów przywołujących pozytywne skojarzenia, starając się rozpowszechniać przekonanie o radości, jaką daje życie zakonne. Nazwę zapożyczono z macierzystego klasztoru Paulinów w Budzie, który także nazywano Jasną Górą. Możliwe, że pewien wpływ na tę decyzję miała budowa geologiczna wzgórza wypiętrzonego na wapiennych, białych skałach.

W 1384 r. książę opolski ofiarował Paulinom sprowadzony z Rusi obraz Matki Boskiej - uchodzący za dzieło św. Łukasza. Obraz ten sprawił, że charakter posługi jasnogórskich zakonników diametralnie się zmienił. Z Węgier przybyli oni z opinią braci nieustannie oddanych liturgii i modlitwom. Obdarzeni świętym wizerunkiem szybko jednak dostosowali się do nowych warunków egzystencji i ludzi, których mnóstwo zbiega się do owego kościoła - jak przekazał król Władysław Jagiełło papieżowi Marcinowi V w 1429 roku. Przychylność Jagiełły i jego małżonki królowej Jadwigi, Paulini odczuli już w 1393 roku. Kiedy to król potwierdził fundację Opolczyka i hojnie uposażył klasztor. Dzięki tym nadaniom i ofiarom pątników w latach 30. XV wieku wzniesiono murowaną świątynię i cały zespół budynków klasztornych.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Reklama

Losy Czarnej Madonny na przestrzeni wieków

Reklama

Początki historii wizerunku Matki Boskiej w Częstochowie datują się na XIV wiek. Najstarszym dokumentem związanym z tym dziełem jest legenda z XV wieku zatytułowana „Przekazanie tablicy Najświętszej Marii Panny, namalowanej własnoręcznie przez św. Łukasza”. Według niego obraz Matki Boskiej Częstochowskiej nie pochodzi z XV wieku, ale z początków chrześcijaństwa, a namalował go św. Łukasz na stole w domu Maryi z Jerozolimy.

Zanim Czarna Madonna trafiła do Polski, cesarz Konstantyn Wielki sprowadził ją do Konstantynopola. Obraz zasłynął tam z wielu łask. Następnie na prośbę księcia Lwa Halickiego wizerunek wysłano na Ruś. To niezwykłe dzieło przywiózł do Częstochowy książę Władysław Opolczyk. Stało się to 31 sierpnia 1384 roku.

Wiara we wstawiennictwo Matki Boskiej

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej odznacza się głębokim kultem i uznaniem. To jedno z najważniejszych dzieł sakralnych – fascynuje nie tylko wysoką estetyką wykonania i bogactwem zdobień, ale przede wszystkim przesłaniem, jakie można odczytać znając przeszłość ikony. Ukazaną na obrazie Matkę Boską można uznać za trwałą, niezniszczalną, strzegącą dzieci Bożych. Wierzymy, że wysłuchuje ona naszych próśb, dlatego z radością zawierzamy jej nasze choroby i problemy oraz odwiedzamy Kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Zniszczenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Polski historyk i kronikarz Jan Długosz opisał napad na klasztor na Jasnej Górze 16 kwietnia 1430 r., kiedy to zbezczeszczono i zniszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Po tym incydencie Bogurodzica trafiła do Urzędu Miasta Krakowa. Król Władysław Jagiełło przekazał obraz malarzom i zlecił jego naprawę. Renowacja trwała aż dwa lata. Dodatkowo przyozdobiono obraz złotem, srebrem i klejnotami ze skarbca królewskiego. Artyści zmienili także zdobienia sukienek. Na płaszczu Maryi pojawiły się lilie Andegaweńskie, w ręku Dzieciątka księga.

Renowacja obrazu Matki Boskiej w Częstochowie

W 1655 roku w obawie przed wojskami szwedzkimi przeniesiono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Śląsk. W 1682 r., z okazji 300-lecia Jasnej Góry, dokonano renowacji wizerunku. Na jego odwrocie przedstawiono dzieje obrazu w kilku scenach. Kolejne zmiany nastąpiły w 1705 roku. Paulin Makary Sztyftowski namalował płaszcz i szatę Maryi z Dzieciątkiem. Wykuł 28 mosiężnych gwiazd w płaszcz Maryi.

Opiekę nad obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej sprawował także konserwator dzieł sztuki prof. Jan Rutkowski. W latach 1925-26 usunął naniesione wcześniej farby olejne, sadzę z twarzy obu postaci, mosiężne litery oraz ślady po gwoździach pozostawione po naprawie sukien. Zdjął także obraz z tylnej części tablicy i umieścił go na tablicy kredowej, którą następnie przymocował do obrazu. Tak narodziła się kopia zapasowa, którą od 1980 roku można oglądać w Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Artysta oczyścił oryginalne deski, na których namalowany był wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Reklama

W czasie II wojny światowej ukryto Czarną Madonnę. Po wojnie obrazem zaopiekował się prof. Rudolf Kozłowski. Zbadał obraz za pomocą promieni rentgenowskich, mikroskopu oraz kryteriów mikropaleontologicznych i mineralogicznych.

Pielgrzymki na Jasną Górę

Jasna Góra stała się celem pielgrzymek nie tylko dla Polaków, ale także dla wiernych z zagranicy. Corocznie setki tysięcy pielgrzymów odwiedza to sanktuarium, zwłaszcza w czasie letnich miesięcy, gdyż w sierpniu obchodzi się Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W ramach pielgrzymki warto odwiedzić ważne miejsca na terenie sanktuarium, takie jak:

• Bazylika Najświętszej Maryi Panny

• Kaplica Matki Bożej

• Skarbiec

Te miejsca są nasycone historią i duchowym bogactwem.

Wiele organizacji religijnych i parafii organizuje kilkudniowe wyjazdy do Częstochowy, zapewniając transport, zakwaterowanie i program modlitewny. Tego rodzaju pielgrzymki pozwalają wiernym na pełniejsze doświadczenie duchowości oraz historii tego wyjątkowego miejsca i obrazu.

Wygodny nocleg w pobliżu Jasnej Góry. Hotele Częstochowa

Hotel Arche

Dla osób, które chciałyby spędzić więcej czasu w okolicy Jasnej Góry, istnieje możliwość noclegu w pobliżu sanktuarium. Jednym z obiektów oferujących wygodne zakwaterowanie jest Arche Hotel Częstochowa - wyjątkowy hotel położony nieopodal sanktuarium. Od głównej atrakcji miasta dzieli go jedynie kilka minut spaceru. Do końca wakacji dla czytelników portalu niedziela.pl dostępny jest kod promocyjny NIEDZIELA uprawniający do 20% rabatu na noclegi w okresie czerwiec - sierpień 2023. Rezerwacji można dokonywać na stronie hotelu hotelczestochowa.com lub telefonicznie 34 34 74 074.

Reklama

Arche Hotel Częstochowa zapewnia 120 dobrze wyposażonych pokoi, które są dobrym miejscem do wypoczynku i relaksu. Każdy pokój starannie urządzono, aby zapewnić maksymalny komfort i wygodę. Wnętrza pokoi są nowoczesne i stylowe, tworząc przyjemną atmosferę.

Dzięki dużej dostępności pokoi, hotel jest przystosowany do przyjęcia zarówno gości indywidualnych, jak i większych grup zorganizowanych. Goście mogą spodziewać się wygodnych łóżek, funkcjonalnych mebli, telewizora, bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do Internetu oraz prywatnej łazienki z prysznicem.

Dodatkowym udogodnieniem dla gości jest dostępność mapy okolicy hotelu, obejmującej m.in. lokalizację Jasnej Góry oraz szlak Orlich Gniazd. Dzięki temu goście mogą łatwo zaplanować zwiedzanie i poznać pobliskie atrakcje.

Arche Hotel Częstochowa zapewnia wygodny nocleg dla osób odwiedzających Jasną Górę, umożliwiając im cieszenie się bliskością tego ważnego miejsca kultu religijnego. Dzięki dogodnej lokalizacji, komfortowym pokojom i przyjaznej atmosferze, hotel stanowi doskonałą bazę wypadową do odkrywania Duchowej stolicy Polski i jej okolic.

2023-06-26 10:56

Oceń: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud nad Wisłą” upamiętniony na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Cud nad Wisłą

Bitwa Warszawska

PAP/Waldemar Deska

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas poświęcenia tablicy upamiętniającej "Cud nad Wisłą"

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas poświęcenia tablicy upamiętniającej

Tablica upamiętniająca „Cud nad Wisłą” została poświęcona na Jasnej Górze przed główną Sumą odpustową, w kolejną rocznicę zwycięskiej bitwy. Jest na niej tekst Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, który został ponowiony w zeszłym roku, w stulecie jednej z największych i najważniejszych bitew w historii Wojska Polskiego.

Poświęcenia dokonał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który modlił się przez wstawiennictwo Królowej Polski: „Wszechmogący Boże, który napełniasz nasze serca uczuciem wdzięczności wysłuchaj naszą modlitwę i racz pobłogosławić tę tablicę upamiętniającą bohaterski czyn i poświecenie narodu polskiego Najświętszemu Sercu Twojego Syna. Niech w każdym kto będzie koło niej przechodził i ją odczytywał wrasta miłość do Boga, do Ojczyzny i do każdego człowieka”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

diecezja włocławska

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok biskupa diecezjalnego i biskupa seniora Stanisława Gębickiego, w wydarzeniu uczestniczyło około 300 prezbiterów. W programie dorocznej diecezjalnej pielgrzymki kapłanów znalazła się konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

kard. Schönborn

Zesłanie Ducha Świętego

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

W dniu Pięćdziesiątnicy w Jerozolimie 2000 lat temu uczniowie Jezusa doświadczyli „cudu języków”, „którego dzisiaj pilnie potrzebujemy”. „Mówili we własnym języku, ale wszyscy słuchacze, z wielu krajów, mogli ich zrozumieć. Bardzo brakuje nam tego cudu: słuchania siebie nawzajem, rozmawiania ze sobą, rozumienia siebie nawzajem”, podkreślił kard. Schönborn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję