Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: trzeba zdobyć się na wysiłek, żeby usłyszeć słowo Jezusa

– Prośmy Ducha Świętego przez szczególne wstawiennictwo św. Marii Magdaleny, żeby nauczyła nas trwania przy Chrystusie niezależnie od mód i wzorców tego świata – powiedział abp Wacław Depo. Podczas wizytacji kanonicznej parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku 28 czerwca metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św., w czasie której wprowadził do kościoła relikwie patronki wspólnoty oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że św. Maria Magdalena, będąc osobistym świadkiem Jezusa Chrystusa, przychodzi do nas wprost z kart Ewangelii. Przypomniał również, że w 2016 r. papież Franciszek podniósł jej wspomnienie do rangi święta, nazywając ją apostołką apostołów.

Metropolita częstochowski podkreślił, że o Marii Magdalenie piszą wszyscy ewangeliści. Wskazał, że od momentu uzdrowienia od siedmiu złych duchów towarzyszyła Jezusowi i wspierała Go ze swojego mienia. Zaznaczył, że stała pod krzyżem wraz z Maryją i św. Janem oraz wzięła udział w pogrzebie Chrystusa. Ponadto w Wielkanoc wraz z innymi kobietami pośpiesznie pobiegła do grobu i wreszcie to ona jako pierwsza ujrzała Chrystusa Zmartwychwstałego, który posłał ją do Apostołów z orędziem wielkanocnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Rozważając fragment z Ewangelii według św. Jana, opisujący spotkanie Jezusa z Marią Magdaleną, abp Depo zauważył, że „po ludzku zawiódł ją wzrok”. – Była blisko Jezusa, na wyciągnięcie ręki, a nie rozpoznała Go, myśląc, że to jest ogrodnik. Ale nie zawiódł ją zmysł słuchu. Jezus wypowiedział jej imię, a ona rozpoznała Go, powiedziała: „Rabbuni”, czyli „Mój nauczycielu” i przylgnęła do Jego nóg – przypomniał hierarcha.

– Drodzy młodzi, to jest bardzo wyraźne przesłanie: gdy nie potrafimy zobaczyć i odczuwać obecności i działania Jezusa w naszej codzienności, trzeba zdobyć się na wysiłek, żeby usłyszeć Jego słowo. On też do nas mówi po imieniu od momentu naszego chrztu – zwrócił się do bierzmowanych metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zachęcił, aby przez osobistą lekturę Ewangelii wsłuchiwać się w słowo Chrystusa i odnaleźć siebie na jej kartach, aby móc uwierzyć w Jego bliskość i miłość.

Arcybiskup podkreślił, że z przesłania Marii Magdaleny płynie wezwanie do promowania godności dziewcząt i kobiet. Celebrans przestrzegał je przed uleganiem propozycjom wolności od wszystkiego, czego pokłosie widać w wulgarnych manifestacjach na ulicach polskich miast. – Chrystus promuje przez św. Marię Magdalenę wszystkie kobiety – przekonywał.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Jako drugie zadanie metropolita zostawił młodym postawę bycia świadkiem łaski, którą otrzymuje się w darze życia i powołania. – Przecież nie sobie zawdzięczamy życie. Każdy i każda z was ma swoje niepowtarzalne powołanie przed Bogiem. Teraz chodzi o to, żeby nie przegrać życia – apelował.

– Prośmy Ducha Świętego przez szczególne wstawiennictwo św. Marii Magdaleny, żeby nauczyła nas trwania przy Chrystusie niezależnie od mód i wzorców tego świata – zakończył abp Depo.

2023-06-28 21:45

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty dla młodzieży

Niedziela warszawska 29/2016, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

bł. Pier Giorgio Frassati

Artur Stelmasiak

Świeccy z III Zakonu Dominikanów czekają na błogosławionego współbrata

Świeccy z III Zakonu Dominikanów czekają na błogosławionego współbrata

Był taki, jak wielu współczesnych studentów. Kochał góry, miał problemy z egzaminami, zakochiwał się, lubił imprezować, a nawet palił fajkę i cygara. Jego relikwie właśnie odwiedzają Warszawę

Mowa o bł. Piotrze Jerzym Frassatim. Ta nietuzinkowa postać porusza młodych z całego świata, bo Błogosławiony z Turynu zawsze był blisko zwykłych ludzi i ich problemów. A przykład jego świętego życia wydaje się być w zasięgu ręki każdego młodego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Skrobiesz w ten sposób lód na aucie? Uważaj na mandat!

2023-12-06 15:48

[ TEMATY ]

rodzina

bezpieczeństwo

Adobe Stock

Śnieg, marznąca mżawka, lód – to nieodłączni towarzysze zimy. Jeśli jesteś kierowcą, przygotuj się na trudne miesiące. Jazda na „bałwanka” czy „czołgistę” jest absolutnie wykluczona. Nie popełniaj też innych zimowych błędów. Tylko tak dotrzesz bezpiecznie do celu i oszczędzisz sobie słonych mandatów. A w razie stłuczki warto mieć dobre ubezpieczenie.

Śnieżyca i mróz niemal zawsze powodują chaos na ulicach. Wyjazd ośnieżonym samochodem, popularnie nazywanym bałwankiem to proszenie się o nieszczęście. To samo dotyczy kierowców, którzy usuwają lód tylko z części szyby, znacząco ograniczając sobie pole widzenia. – O! Jedzie czołgista! – wołają policjanci, którzy w takich przypadkach starają się natychmiast reagować. Wtedy grozi kierowcy mandat, a  podstawą jest tu art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.* Mówi on m.in. o tym, że „pojazd musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu”. Nowy taryfikator obowiązuje od zeszłego roku. Zgodnie ze stanowiskiem policji, gdy jazda nieodśnieżonym autem wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem na drodze, wówczas kara może sięgnąć nawet 3 tys. zł! Minimalny mandat przewidziany w taryfikatorze to 200 zł.**

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję