Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 45/2010, str. 5

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Na straży wartości

Można powiedzieć, że polscy biskupi mieli szczęście, bo za trwanie na straży wartości i napominanie tych polityków, którzy próbują przejąć władzę albo utrzymać się przy niej, odsądzano ich tylko od czci i wiary oraz nawoływano do pikietowania urzędów.
W Brazylii sprawa ma się znacznie gorzej. Tam trzem hierarchom grożono śmiercią, bo odważyli się wspomnieć, że nie zasługuje na zasiadanie w prezydenckim fotelu kandydatka, która zabijanie nazywa prawem do wyboru. Tacy ludzie są bezwzględni, choć sprzyjające im media kreują ich na aniołków, atakowanych przez nienawistną hałastrę. Biedni - rozgłaszają o nich - uciemiężeni, bojownicy o wolność wyboru, nieważne, że kosztem życia. Można im nawet wybaczyć, że grozili śmiercią. To tylko - dla wielu pracowników mediów głównego nurtu - zrozumiały akt desperacji.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Kanada

Powrót do pobożności ludowej

W dokumencie Episkopatu Kanady na temat pobożności ludowej napisano: „Pobożność ludowa pozwala poznać biskupom, jakie są duchowe potrzeby i dary ich wiernych. Pokazuje też, w jaki sposób wiara przenika do codziennego życia mieszkańców Kanady”. Dokument został przygotowany już wcześniej, jednak z jego ogłoszeniem zwlekano do kanonizacji br. Andrzeja Bessette’a - twórcy największego na świecie sanktuarium św. Józefa. „Jego życie i dzieło pokazują, jak ważna jest w Kanadzie pobożność ludowa” - czytamy w dokumencie.
Kanadyjscy biskupi szczególny nacisk kładą na pobożność eucharystyczną, której wyrazem są adoracje, nabożeństwa czterdziestogodzinne oraz procesje na Boże Ciało. Zaznaczają, że w Kanadzie szczególnie żywe jest nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Dotyczy to zwłaszcza ludności tubylczej, której bardzo bliskie jest duchowe macierzyństwo Maryi.
Jak piszą biskupi, pomimo postępującej sekularyzacji niektóre tradycyjne formy pobożności wciąż pozostają dość żywe. Świadczy o tym m.in. fakt, że cztery największe sanktuaria w tym kraju są odwiedzane co roku przez ponad 2,5 mln pielgrzymów. Dokument przytacza też niedawny list Benedykta XVI do seminarzystów i zawartą w nim pochwałę pobożności ludowej. „Dla Papieża - piszą biskupi - jest ona jednym z największych bogactw Kościoła, w niej bowiem wiara staje się ciałem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parlament Europejski

Budżet europejski

W Parlamencie Europejskim 20 października br. przegłosowano w budżecie Unii Europejskiej na rok 2011 ograniczenia w finansowaniu sterylizacji czy aborcji w ramach projektów polityki rozwojowej. Do rezolucji budżetowej wpisano, że Parlament Europejski „kładzie szczególny akcent na zwalczanie przemocy wobec kobiet, w tym za pośrednictwem wymuszania aborcji, okaleczania narządów płciowych kobiet, przymusowej sterylizacji i innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania”.
Parlament Europejski co roku decydował o wspólnotowych nakładach na problemy „planowania rodziny”, takie jak: aborcja, antykoncepcja i edukacja seksualna w krajach rozwijających się. W 2003 r. nakład ten sięgnął 74 mln euro.
W Chinach - w ramach polityki jednego dziecka w rodzinie - masowo przeprowadzane są przymusowe aborcje (nawet w 9. miesiącu ciąży) i sterylizacje kobiet. W wyniku tej polityki w tym kraju na 100 dziewczynek przypada 117 chłopców.

Dorota Mazur

Ludzie

Abp Timothy Broglio

Biskup polowy w USA, odnosząc się do zabiegów, aby do armii rekrutować homoseksualistów, powiedział, że konstytucja nie przewiduje prawa do służby wojskowej. Wręcz przeciwnie, chodzi tu o przywilej, którego wojsko ma prawo odmówić niektórym obywatelom.
Niedawno Pentagon wydał w tej sprawie specjalne rozporządzenia. Również sąd federalny uznał za niezgodne z konstytucją wydalanie z wojska homoseksualistów, którzy obnoszą się ze swą orientacją.
Zdaniem abp. Timothy’ego Broglio, poczynania amerykańskich władz świadczą o nieznajomości wojskowych realiów. Przypomina on, że sam jako ordynariusz polowy na co dzień musi borykać się z faktem, że wojsko nie jest dla wszystkich. Wielu bowiem kapłanów nie jest dopuszczanych do posługi kapelana wojskowego ze względu na stan zdrowia, wiek czy nawet wagę. I bynajmniej nie jest to dyskryminacja - zaznacza abp Broglio.

Cudzysłów

Stanowisko Kościoła w sprawie kary śmierci jest znane. Życzymy więc sobie naprawdę, aby wyrok nie został wykonany, żeby przyczynić się do pojednania i odbudowy pokoju oraz sprawiedliwości w Iraku po ogromnych cierpieniach, jakie przeszedł.
Ks. Federico Lombardi o zasądzonej karze śmierci dla Tarika Aziza, byłego irackiego wicepremiera

Krótko

Amerykańskie media za nic mają protesty strony polskiej i nagminnie używają szkalujących nasz kraj określeń: „polskie obozy śmierci” i „nazistowska Polska”. Ostatnio takich określeń używał dziennikarz „The New York Timesa”.

Były wicepremier i szef irackiej dyplomacji z czasów Saddama Husajna Tarik Aziz został uznany za winnego zbrodni przeciw ludzkości i skazany na karę śmierci.

Wyciągając wnioski z greckiego kryzysu, który zagroził stabilności euro, na szczycie UE zatwierdzono wzmocnienie Paktu Stabilności i Wzrostu, który trzyma w ryzach finanse krajów UE. Możliwa jest zmiana traktatu UE do połowy 2013 r., jak chcą Niemcy.

Rosja godzi się na bliższą współpracę z NATO, ale nie za darmo. Moskwa chce, żeby na terenie nowych państw członkowskich nie rozmieszczać „poważnych sił wojskowych”.

Tylko 29 proc. Francuzów jest zadowolonych z prezydentury Nicolasa Sarkozy’ego. To najgorszy wynik od czasów jej rozpoczęcia. Największy wpływ na negatywne emocje ma reforma emerytalna, którą przeforsował Sarkozy.

Również Niemcy oszczędzają. Rząd Angeli Merkel postanowił, że nie będzie już becikowego. Oszczędności mają wynieść 400 mln euro w skali roku. W ciągu czterech lat Niemcy chcą zaoszczędzić 80 mld euro.

Hiszpański rząd poszedł na rękę gejom, którzy korzystają z nielegalnych w ich kraju usług surogatek, by zostać ojcami. Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało wpisywanie do rejestru stanu cywilnego dzieci urodzone za granicą przez matki zastępcze na zlecenie Hiszpanów.

Znany miliarder George Soros znowu zaszokował opinię publiczną. Tym razem przekazał milion dolarów na kampanię promującą legalizację marihuany w Kalifornii.

W chińskim ośrodku naukowo-badawczym skonstruowano najszybszy na świecie superkomputer - informują światowe media. Chińczycy odebrali palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie Amerykanom.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Elżbieta Rafalska

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości dodaje jednak, że wstępując do Unii Europejskiej byliśmy przekonani o gwarancji zachowania swojej odrębności, co dziś nie jest już takie oczywiste.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję