Reklama

Kościół

Nad Bałtykiem ponownie Ewangelizacja Nadmorska

Jak niemal co roku, z wyjątkiem lat pandemii, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej organizowana jest Ewangelizacja Nadmorska. Grupa kilku osób, kapłan, siostry zakonne i osoby świeckie, idąc brzegiem plaż, głoszą Słowo Boże, rozmawiają z napotkanymi osobami, zachęcają do wspólnej modlitwy. Pierwsza tura ewangelizacji odbyła się na początku lipca, wkrótce rozpocznie się część druga.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Wojciech Dudkiewicz

Międzyzdroje. Droga pod klif

Międzyzdroje. Droga pod klif

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja, zwana też potocznie "Żebrakiem", odbywa się o „żebraczym chlebie”. - To znaczy, że idziemy nie mając ze sobą żadnych pieniędzy, jedzenia, a także nie wiemy wcześniej, gdzie będziemy nocować. Wyjście na plażę poprzedzone jest 5-dniowymi rekolekcjami. Pan Bóg w tym czasie obdarza nas wielkimi łaskami i cudami - piszą na Facebooku członkowie Ewangelizacji Nadmorskiej.

Dzień ewangelizatorów zaczyna się o godz. 9.00 rano. - Zbieramy się całą ekipą na wspólną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Po godzinnej modlitwie ruszamy na plażę, ale Pan Jezus zostaje w Monstrancji do wieczornej Mszy Świętej. Oczywiście zawsze ktoś z ekipy zostaje w Kościele, aby dalej adorować Jezusa i modlić się o otwartość plażowiczów na głoszone słowo - tłumaczą członkowie wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Godziny między 10.00 a 19.00 to czas spędzony na plaży i na ulicach miasta, w którym posługują ewangelizatorzy: "Wtedy zapraszamy ludzi na Mszę Świętą i modlitwę o uzdrowienie, rozdając im ulotki. Śpiewamy, tańczymy, ale również przedstawiamy pantomimy i mówimy świadectwa. Jest to czas także dla drugiego człowieka, kiedy mamy chwilę, aby powiedzieć indywidualnie ludziom o Jezusie. Dzień wypełniony jest niesamowitymi wydarzeniami, cudami, nawet najmniejszymi, z których każdy z nas cieszy się jak małe dziecko. Kiedy po całym dniu wracamy do Kościoła, jesteśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi".

Punktem kulminacyjnym, na który czeka się cały dzień, jest Msza Święta, celebrowana o godz. 18.00 lub 19.00. "Msza jest uroczysta i piękna. Zawsze uczestniczą w niej tłumy wiernych. Jest momentem finałowym całego dnia. Po Mszy Świętej jest czas na indywidualną modlitwę. Jezus przechodzi obok każdego człowieka i błogosławiąc go działa w jego sercu niesamowite cuda. Jest to piękne i mocne przeżycie, kiedy człowiek jest tak blisko Boga, otrzymuje wielkie łaski i uzdrowienie. Ostatnim punktem programu jest rozejście się na noclegi, które załatwia nam już Opatrzność Boża" - opowiadają na swojej stronie internetowej ewangelizatorzy.

Reklama

Ewangelizacja Nadmorska pierwszy raz odbyła się w 2009 r.

Organizatorem Ewangelizacji Nadmorskiej jest Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie. Ewangelizatorami są członkowie wspólnoty Bracia Miłosiernego Pana i ich współpracownicy. Jest to stowarzyszenie wiernych świeckich utworzone w celu powołania instytutu zakonnego na prawie diecezjalnym. Bracia żyją na poddaszu koszalińskiego Domu Miłosierdzia Bożego. Pragną żyć w posłuszeństwie, czystości i ubóstwie, posługując ubogim i głosząc Miłosierdzie Boże. Jak deklarują w swojej regule, chcą zawsze i w każdym miejscu widzieć w innych, a szczególnie w potrzebujących, Chrystusa Pana.

W ewangelizacji Nadmorskiej uczestniczą osoby pełnoletnie, choć mogą do niej dołączyć także 17-latkowie za zgodą rodziców. Wszyscy muszą jednak należeć do jakiejś wspólnoty, gdyż wtedy istnieje pewność, że dany ewangelizator ma zapewnioną formację.

Podziel się cytatem

Reklama

"Tę formę głoszenia Ewangelii odróżnia od innych to, że tutaj całkowicie zdajemy się na ufność Jezusowi, głosimy Miłosierdzie Boże i pragniemy, aby każdy człowiek mógł poznać Boga Żywego. Ten rodzaj ewangelizacji najbardziej pozwala nam doświadczyć Boga jako Ojca, który o nas się troszczy i nie pozwoli, aby komukolwiek stała się krzywda" - tłumaczą ewangelizatorzy.

Reklama

Ewangelizacja Nadmorska to nie jedyna nietypowa forma głoszenia Słowa Bożego w przestrzeni publicznej, realizowana w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W czasie pandemii odbywała się już m.in. ewangelizacja blokowisk w Koszalinie. W czasie izolacji sanitarnej dwójki ewangelizatorów szły z niewielkim nagłośnieniem między blokami i głosiły Ewangelię. Ludzie słuchali ich, wychodząc na balkony, słuchając, modląc się wspólnie i pozdrawiając.

Z kolei "Przystań z Jezusem" to wydarzenie organizowane od kilku lat w Kołobrzegu a związane z corocznym festiwalem muzyki elektronicznej „Sunrise”. Wieczorami i nocami ewangelizatorzy - w tym członkowie wspólnot diecezjalnych i parafialnych oraz klerycy seminarium duchownego w Koszalinie - spotykają się z uczestnikami festiwalu, aby mówić im o Jezusie. Akcja jest poprzedzona kilkudniowymi rekolekcjami połączonymi z warsztatami tematycznymi (tanecznymi, muzycznymi, kerygmatycznymi), które odbywają się w Szkole Nowej Ewangelizacji w Koszalinie.

W sierpniu zazwyczaj odbywa się tzw. ewangelizacja wioskowa, organizowana w parafiach, do których należą kościoły filialne znajdujące się w wioskach. Osiem dni przed akcją cała ekipa rozpoczyna nowennę do Miłosierdzia Bożego w intencji parafii, do której pojedzie. Każdy z członków odmawia nowennę indywidualnie. Wskazane jest, aby parafia też włączyła się w to dzieło duchowego przygotowania. Przynajmniej dwa tygodnie przed akcją odbywa się spotkanie kapłana prowadzącego z księdzem proboszczem.

Reklama

Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że praca w małej grupie jest skuteczna, dlatego wspólnota ewangelizatorów wyruszająca do parafii najczęściej liczy nie więcej niż 8-9 osób. Ekipa ewangelizacyjna to najczęściej ksiądz, dwóch kleryków, siostra zakonna i pięć osób świeckich.

"Ten sposób ewangelizacji przynosi duże owoce, opinie mieszkańców ewangelizowanych wsi są bardzo pozytywne, tu i tam widać rozgorliwienie w wierze. Nastąpił wzrost ludzi uczęszczających na Msze Święte w niedzielę, ludzie chcą się zaangażować bardziej w życie Kościoła. Nie nam jednak oceniać działanie Boże, które – wierzymy głęboko – przynosi owoce teraz lub zaowocuje w przyszłości" - tłumaczą organizatorzy akcji.

Inną akcją, ale organizowaną już raczej po wakacjach, jest co roku Karawana Bożego Miłosierdzia. Jej uczestnicy wyruszają w drogę rowerami. Widocznym znakiem akcji będzie ciągnięty przez rowerzystów wózek z dużym wizerunkiem Jezusa Miłosiernego.

2023-07-19 14:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomiędzy Golgotą a Górą Tabor

Niedziela Ogólnopolska 21/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

wywiad

ewangelizacja

abp Grzegorz Ryś

Małgorzata Cichoń

O kondycji polskiego Kościoła, jego wizerunku, sile przesłania chrześcijańskiego, a także o Kongresie Nowej Ewangelizacji z bp. Grzegorzem Rysiem rozmawia ks. Marek Łuczak

KS. MAREK ŁUCZAK: – Z jednej strony Pan Jezus zapewnił nas, że bramy piekielne nie przemogą Kościoła, z drugiej – mamy historyczne doświadczenie miejsc na mapie świata, gdzie kiedyś chrześcijaństwo kwitło, a dzisiaj jest tylko wspomnieniem. Jak sobie poradzić z tym problemem?

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję