Komentarz
Dziwak i jego telewizja
Co ma uratować świat? Według Teda Turnera, założyciela CNN i jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, świat powinien wziąć przykład z Chin i wprowadzić zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka. Przy okazji Turner wychwala chińskie władze za mądrość i roztropność oraz udaje, że nie wie nic o gwałconych przy okazji implementacji tej nieludzkiej polityki prawach człowieka. Medialny magnat nie przewiduje kar. Chce, aby państwa stymulowały politykę jednego dziecka w inny sposób. Proponuje, aby kobiety przekupić, oferując im pieniądze, jedzenie i odzież za rezygnację z macierzyńskiego instynktu.
Nie jest tajemnicą, że CNN, umiłowane dziecko Turnera, przeżywa poważne kłopoty. Pierwsza globalna telewizja informacyjna przegrywa walkę ze swoimi młodszymi konkurentami, szczególnie z Fox News. Żyjący z nią w symbiozie Ted Turner także. Kiedyś CNN była najbardziej opiniotwórczym medium, z naciskiem na kiedyś. Niegdyś Turner był wpływową osobistością. Dziś, choć nadal bogaty, to jednak jest tylko dziwakiem.
Tomasz Musiał
Ekwador
Polski misjonarz zamordowany
Reklama
Pracujący w Ekwadorze polski franciszkanin - 45-letni o. Mirosław Karczewski został zamordowany w klasztorze w Santo Domingo de los Colorados. Misjonarza znaleźli 6 grudnia parafianie. Pracował on w Ekwadorze od 15 lat.
O. Mirosław Karczewski urodził się 16 maja 1965 r. w Połczynie-Zdroju. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie. Po święceniach posługiwał w parafii św. Antoniego w Gdyni na Wzgórzu św. Maksymiliana. Stamtąd w 1995 r. wyjechał na misje do Ekwadoru. Ostatnio pełnił funkcję gwardiana i proboszcza w klasztorze św. Antoniego z Padwy w Santo Domingo de los Colorados. Należał do prowincji gdańskiej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. O. Karczewski to kolejny polski kapłan zamordowany podczas pracy na misjach. 9 sierpnia 1991 r. dwaj inni franciszkanie - Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek ponieśli śmierć z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso („Świetlisty Szlak”). 15 grudnia 1994 r. w Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej zamordowany został kleryk Robert Gucwa ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. W 1998 r. w Kongu-Brazzaville został zabity ks. Jan Czuba z diecezji tarnowskiej. W maju 2001 r. został zastrzelony w Kamerunie o. Henryk Dejneka, misjonarz oblat Maryi Niepokalanej. 11 maja 2003 r. została napadnięta i pobita w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga) s. Czesława Lorek RSCJ. 65-letnia zakonnica zmarła w szpitalu 10 dni później.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Francja
Remont groty
Ze skały nad Grotą Objawień w Lourdes coraz częściej odpadają kamienie. Obsunięciem grożą też całe bloki skalne, ważące nieraz nawet po kilkanaście ton. Z tego względu władze sanktuarium podjęły decyzję o szczegółowym przeglądzie technicznym i o ustabilizowaniu całej skały.
Prace rozpoczną się 4 stycznia 2011 r. i potrwają do 8 lutego. W tym okresie grota będzie niedostępna dla pielgrzymów w godz. 6-15. Nie będzie też Mszy św. w miejscu objawień. Nabożeństwa różańcowe po francusku i włosku będą jednak odprawiane normalnie.
Pierwszych oględzin skały dokonano w styczniu br. Wykazały one szybko postępującą erozję wapienia pod wpływem wegetacji i wysokiej wilgotności. Do największych zniszczeń dochodzi zimą, kiedy zamarznięta woda rozsadza skałę.
Ludzie
Olav Fykse Tveit
Norweski pastor i sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Olav Fykse Tveit został przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI. - Tak, mamy za sobą bardzo szczerą i przyjazną rozmowę - powiedział pastor po spotkaniu. - Benedykt XVI bardzo stanowczo, ale zarazem uprzejmie, podkreślił znaczenie Światowej Rady Kościołów, a także mojej posługi jako sekretarza generalnego. Papieża interesowało, jak wyobrażamy sobie naszą działalność w przyszłości. Chciał wiedzieć, jak traktujemy kwestie teologiczne i w jaki sposób przyczyniamy się do umacniania widzialnej jedności między Kościołami. Ja chciałbym, by Kościół katolicki bardziej angażował się w działalność Rady. Nie chodzi tu o formalne członkostwo, lecz o wzmocnienie dotychczasowej współpracy w różnych komisjach Rady, a także o codzienne zaangażowanie ekumeniczne na świecie. Kiedy podróżuję po świecie i spotykam się z członkami różnych Kościołów, bardzo często mówią mi o swej współpracy z Kościołem katolickim na szczeblu lokalnym czy ogólnokrajowym. A zatem bardziej niż o umocnienie relacji na linii Rzym - Genewa chodzi mi o współpracę między Kościołami na całym świecie - podkreślił.
Cudzysłów
Zakaz umieszczania krzyża w miejscach publicznych nie oznaczałby bynajmniej tolerancji, ale właśnie nietolerancję. Przeszkadzałby bowiem w publicznym wyrażaniu wiary chrześcijańskiej.
Biskupi szwajcarscy
Krótko
Tuż po wizycie prezydenta Rosji w Polsce prezydent Bronisław Komorowski udał się z wizytą do USA. Poleciał samolotem rejsowym. Głównym punktem wizyty było spotkanie z Barackiem Obamą. Amerykański prezydent obiecał, że wizy do USA zostaną zniesione za jego kadencji. W Polsce mają również stacjonować amerykańskie myśliwce.
Posłowie PiS zorganizowali w Parlamencie Europejskim publiczne wysłuchanie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Niestety, na sali zgromadziło się tylko trzech zagranicznych eurodeputowanych. Nieobecny był przewodniczący PE Jerzy Buzek. Zarówno politycy PiS, jak i rodziny ofiar katastrofy zapowiedziały dalsze starania o umiędzynarodowienie sprawy.
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zdymisjonował w nocy z czwartku na piątek 15 ministrów rządu premiera Mykoły Azarowa, po czym, po utworzeniu nowych ministerstw, część z nich ponownie została mianowana na ich szefów. Decyzje prezydenta poprzedziło opublikowanie dekretu o optymalizacji centralnych organów władzy wykonawczej.
W Moskwie rozbił się Tu-154 należący do linii lotniczych Dagestanu. W powietrzu przestały działać silniki. Maszyna awaryjnie lądowała i wypadła z pasu. 2 osoby zginęły, a 80 zostało rannych.
Szef portalu WikiLeaks Julian Assange został aresztowany przez brytyjską policję. Brytyjczycy wykonali zalecenie listu gończego, który za Assange’em wystosowała Szwecja. Jest on podejrzany o gwałt na dwóch kobietach.
Hakerzy związani z demaskatorskim portalem WikiLeaks zaatakowali serwery firm i instytucji, które - ich zdaniem - są wrogie WikiLeaks. Zaatakowana została strona internetowa szwedzkiego rządu.
Stan zagrożenia narodowego wprowadził na dwa tygodnie hiszpański rząd. Premier Zapatero chciał w ten sposób zdusić nielegalny strajk kontrolerów lotu.
Czesi nie spieszą się do przyjęcia waluty europejskiej. Aż 70 proc. naszych południowych sąsiadów chce zostać przy koronie. Przeciw - inaczej niż w Polsce - są też czescy politycy.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.