Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2011, str. 6

BPJG/Marek Kępiński

Msza św. konwentu jasnogórskiego, pod przewodnictwem o. Izydora Matuszewskiego, generała Zakonu Paulinów

Msza św. konwentu jasnogórskiego, pod przewodnictwem o. Izydora Matuszewskiego, generała Zakonu Paulinów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończenie „Pawełek”

Święto patronalne w Zakonie Paulinów

W styczniu Zakon Paulinów przeżywa kilkudniowe uroczystości ku czci swego patriarchy - św. Pawła Pierwszego Pustelnika. 15 stycznia paulini świętowali wewnętrzną uroczystość ku czci św. Pawła. Ponowili swoje przyrzeczenia zakonne - śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Eucharystii dla ojców i braci konwentu jasnogórskiego, połączonej z odnowieniem ślubów, przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. W homilii przedstawił rozwój idei pustyni, sięgając do kart Biblii, współczesnej refleksji papieża Benedykta XVI oraz wypowiedzi wielkiego protektora paulinów Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.
Zakon Paulinów obchodził 16 stycznia święto Matki Bożej Królowej Pustelników. Z tej okazji wspólnota paulińska zgromadziła się na porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem przeora o. Romana Majewskiego. W czasie Eucharystii paulini ponowili Akt przymierza z Maryją.
16 stycznia przypadły również centralne zewnętrzne obchody uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Uroczystej Sumie w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak. W homilii stwierdził, że faktem stał się dziś kryzys chrześcijaństwa i wiary w Europie. - Świat zachłysnął się postępem, kulturą materialną, dobrobytem, tym „dziś”. Złap dziś, złap chwilę, zafascynuj się nią, nie myśl o tym, co będzie potem, przekreśl głód swojego serca - mówił Metropolita Częstochowski. - Człowiek sam się chce zbawić. Nie ma zbawienia w postępie, w materii, w przyjemnościach, akceptacji totalnej siebie - tylko w Jezusie jest zbawienie! Wielka prawda! - podkreślił abp Nowak.
Po południu, na zakończenie 9-dniowych uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, odbyło się ostatnie nabożeństwo „Pawełek”, połączone ze specjalnym błogosławieństwem dzieci. Nabożeństwu przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Przez kilkadziesiąt minut trwało indywidualne błogosławieństwo każdego dziecka i każdej rodziny. Dzieci otrzymały pamiątkowe podarunki specjalnie przygotowane przez paulinów.

Reklama

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Czytajmy „Jasną Górę”

W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Jasna Góra” przeczytamy ciekawą historię klasztoru św. Pawła na pustyni w Egipcie, gdzie obecnie żyje 70 mnichów. Mirosław Szczepanowski pisze o paulinach, którzy w znaczący sposób zapisali się w historii zakonu. Jednym z nich jest o. Stanisław Oporowski, który żył w XVI wieku, pełnił m.in. funkcję królewskiego kaznodziei i nazywany był młotem na heretyków. O. Wiesław Zając przedstawia jeden z dawnych klasztorów paulińskich, w Obořiště w Republice Czeskiej, ok. 50 km od Pragi. W tamtejszym kościele znajdują się m.in. ołtarz poświęcony św. Pawłowi Pierwszemu Pustelnikowi, freski przedstawiające sceny z historii Zakonu Paulinów, a także wiele innych pamiątek sprzed kasty klasztoru, której dokonał cesarz Józef II w 1786 r. Tematykę historyczną podejmuje również o. Eustachy Rakoczy. Przypomina postać Antoniego Położyńskiego - porucznika 10 Pułku Strzelców Konnych, który podczas ostatniej wojny w bitwie pod Chambois wziął do niewoli tysiąc żołnierzy niemieckich, wśród nich gen. Ottona Elfeldta i 29 oficerów sztabowych oraz 15 czołgów. „Po co tyle słów?” - to tytuł artykułu o. Roberta Jasiulewicza, który pisze, iż w natłoku dźwięków i informacyjnego szumu niezbędna jest cisza, aby słowo mogło stać się słowem prawdziwym. (akw)

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 377-73-51, fax (34) 377-73-17, adres internetowy: www.miesiecznik.jasnagora.pl, miesiecznik@jasnagora.pl.

Maryjny Papież

Jasna Góra oczekuje na beatyfikację

W dniu ogłoszenia daty beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II również na Jasnej Górze trwała gorąca modlitwa dziękczynna. W prezbiterium Kaplicy Matki Bożej ustawiony został portret papieża Jana Pawła II. Uroczystej modlitwie Apelu Jasnogórskiego, rozpoczętego odsłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. - Matko nasza najdroższa, stajemy dziś przed Tobą, aby wyrazić ogromną radość, że Ojciec Święty Benedykt XVI wyznaczył dzień 1 maja, święto Miłosierdzia Bożego, na beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II - mówił abp Nowak. Metropolita częstochowski wrócił pamięcią do daty 2 kwietnia 2005 r., kiedy to Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. - Dziś witamy zapowiedź dnia beatyfikacji entuzjazmem radości. Niech szczęśliwe oklaski napełnią Kaplicę! - na te słowa wierni zgromadzeni w świątyni zareagowali długimi oklaskami. - Ufam, że ta beatyfikacja, podobnie jak błogosławiona śmierć Sługi Bożego Jana Pawła II, zjednoczy Polaków, że podniesie nas na duchu, obudzi z letargu, że dźwigniemy się z pokładu szerzącej się niewiary, laicyzacji, neokomunizmu, kłótni, wzajemnych niechęci - powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Zapowiedzi

2 lutego - Pielgrzymka Zgromadzeń Zakonnych Archidiecezji Częstochowskiej

2 lutego - Pielgrzymka Parlamentarzystów

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

[ TEMATY ]

Matka Boża Łaskawa

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Papież Innocenty X ustanowił święto Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję