Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lwów - Wrocław - Paryż

Ślad króla Jana Kazimierza

W paryskim kościele Saint-Germain-des-Prés odsłonięto 21 stycznia pamiątkową tablicę poświęconą królowi Polski Janowi Kazimierzowi. Inicjatorami wydarzenia byli: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz wrocławskie środowisko akademickie. Uroczystościom przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski wraz z biskupem pomocniczym Paryża Jérôme Beau.
350 lat temu król Jan Kazimierz podpisał dyplom, fundujący założenie Akademii Jezuickiej we Lwowie (późniejszy Uniwersytet Lwowski). W latach 20. XX wieku lwowski ośrodek akademicki był jedną z największych i najbardziej zasłużonych placówek naukowych odrodzonej Polski. Po II wojnie światowej grupa polskich profesorów przeniosła się ze Lwowa do Wrocławia, tworząc fundamenty pod rozwój Uniwersytetu Wrocławskiego i tym samym życia akademickiego w stolicy Dolnego Śląska.
Ufundowanie tablicy jest wyrazem wdzięczności za rozwój intelektualny Wrocławia, a zarazem przypomnieniem, że w Paryżu spoczywa serce króla Polski. „W hołdzie Janowi Kazimierzowi, spadkobiercy Uniwersytetu Lwowskiego, społeczność akademicka i mieszkańcy Wrocławia” - głosi napis umieszczony na pamiątkowej tablicy.

Marta Pietkiewicz

Francja

Przybywa obrońców życia

Około 40 tys. Francuzów, dwa razy więcej niż przed rokiem, wzięło udział 23 stycznia w siódmym z kolei „Narodowym Marszu dla Życia”. Domagają się oni uznania, że człowiekowi przysługują prawa ludzkie od chwili poczęcia oraz autentycznej polityki służącej życiu i rodzinie. Marsz w 36. rocznicę legalizacji aborcji we Francji zorganizowało 15 stowarzyszeń. Miał on charakter niekonfesyjny i apolityczny. Obecne były także delegacje zagraniczne.
W manifestacji, która przeszła od placu Republiki do placu Opery pod hasłem: „Zjednoczeni, by bronić życia”, dominowały rodziny z dziećmi. Oprócz uznania praw człowieka w stanie embrionalnym, manifestanci domagają się także wsparcia dla matek oraz rozwijania ośrodków służących pomocą dla kobiet spodziewających się dziecka, a będących w trudnej sytuacji życiowej. Obrońcy życia domagają się także zakazu przeprowadzania wszelkich eksperymentów na embrionach ludzkich. Przed marszem odczytano przesłanie Benedykta XVI, który zachęcił wszystkich Francuzów do odważnego i nieustannego budowania nowej kultury życia - owocu prawdy i miłości.
Co roku we Francji dokonuje się ok. 200 tys. aborcji, rodzi się zaś ok. 800 tys. dzieci - czyli co piąte dziecko jest zabijane w łonie matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Cannes

Fenomen „Ludzi Boga”

Nagrodzony Grand Prix w Cannes film Xaviera Beauvois „Ludzie Boga” nie przestaje budzić gorących emocji. Zaskakuje skala jego sukcesu. Jak już pisaliśmy w „Niedzieli”, ten kameralny film, oparty na prawdziwej historii mnichów z klasztoru w Algierii, zobaczyło tylko we Francji ponad 3 mln widzów. Także krytycy nie szczędzili „Ludziom Boga” pochwał. Entuzjastyczne recenzje i grad nagród. W ostatnich tygodniach film otrzymał 3 nagrody Lumière, w tym za najlepszy film roku - pokonując m.in. „Autora widmo” Romana Polańskiego - a także aż 11 nominacji do najważniejszych filmowych nagród we Francji - Cezarów.
Wszyscy są zgodni, że sukces „Ludzi Boga”, oprócz świetnej realizacji, bierze się z niesłychanie silnych emocji, które ten film budzi w widzach. Jego skromni bohaterowie i ich płynąca z wiary niezłomna postawa stały się dla milionów inspiracją i wzorem. Także w Polsce, po pierwszych przedpremierowych pokazach „Ludzie Boga” zbierają świetne opinie widzów.

Ludzie

Piers Morgan

Dziennikarz CNN Piers Morgan podkreślił w rozmowie z aktorem komediowym Rickym Gervais, zdeklarowanym ateistą, że Ameryka jest chrześcijańska. Morgan - znany juror w amerykańskiej edycji „Mam talent”, który zastąpił Larry’ego Kinga w roli prowadzącego wieczorny talk-show - publicznie przyznał, że jest katolikiem, i skrytykował żarty, jakie Gervais wypowiedział pod adresem wierzących podczas niedawnej ceremonii wręczenia Złotych Globów. Morgan uznał, że słowa brytyjskiego aktora: „Dziękuję Bogu za to, że uczynił mnie ateistą” były drwiną z uczuć wielu chrześcijan i mogły ich obrazić. - Problemem dla ateistów jest pewnie to, że widzą wszystko w czarnych barwach. Kiedy dobijesz siedemdziesiątki, osiemdziesiątki, wtedy przychodzi ta myśl: a więc to wszystko. To koniec wszystkiego - mówił 45-letni Morgan w swym programie.
Gdy Gervais zareplikował, że nie jest to wystarczający argument, by uwierzyć, Morgan odpowiedział: - Nie dlatego wierzę, ale z pewnością myśl, że to wszystko nie kończy się trumną i piachem, jest bardzo pocieszająca.

Cudzysłów

Trzy miliony widzów w ateistycznej Francji! Film o wierze czystej jak źródlana woda. Kwadrans standing ovation w Cannes. Fenomen w czasach zwątpienia...
Reżyser Krzysztof Krauze o filmie „Ludzie Boga”

Krótko

Kolejni Polacy zginęli w Afganistanie. Pod rosomakiem, którym jechali Polacy, wybuchła mina. Śmierć ponieśli st. szer. Marcin Pastusiak i ratownik medyczny Marcin Knap. Kilku innych wojskowych odniosło rany, w tym dwóch ciężkie.

Rosja nie chce odsłonić pełnej prawdy o Katyniu. Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej orzekł, że utajnienie umorzenia śledztwa, którą to decyzję 15 lat temu powzięła Główna Prokuratura Wojskowa, ma pozostać tajemnicą państwową.

W zamachu na lotnisku Domodiedowo w Moskwie 35 osób zginęło, a 180 zostało rannych. Według rosyjskich mediów, do zamachu doszło dlatego, że nikt na lotnisku nie sprawdzał, kto i z czym wchodzi do hali przylotów.

Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko ostro zaatakował polskich polityków. Przekonywał w wystąpieniu sejmowym, że Polska chce rewizji granic.

Łotwa wprowadziła bezpłatne wizy narodowe dla Białorusinów. To kolejne państwo europejskie, które wprowadza ułatwienia wizowe jako wyraz solidarności i uznania dla narodu białoruskiego, który podczas wyborów 19 grudnia 2010 r. wysłał silny sygnał poparcia dla ruchów demokratycznych.

Francuski Senat odrzucił projekt ustawy dopuszczającej nad Sekwaną eutanazję. To efekt głośnej debaty publicznej, w której wielu z ważnych polityków opowiedziało się przeciw „śmierci na życzenie”.

Niemcy stają się coraz bardziej eurosceptyczni. Jedynie co czwarty obywatel naszego zachodniego sąsiada darzy zaufaniem UE.

Doroczne orędzie Baracka Obamy o stanie państwa trwało ponad godzinę. Prezydent zapowiedział inwestycje w przyszłość, które mają zapewnić Stanom Zjednoczonym utrzymanie pozycji supermocarstwa wobec wyzwań stawianych przez Chiny i inne wschodzące potęgi.

Protesty niezadowolonej ludności wybuchły w kolejnym północnoafrykańskim kraju. Tym razem na ulice wyszli ludzie w Egipcie, żądając ustąpienia prezydenta Husni Mubaraka. Po kilku dniach walki zostało zabitych siedem osób, a do aresztów trafiło ok. tysiąc przeciwników urzędującego prezydenta. Egipcjanie są niezadowoleni z bezrobocia, rosnących cen i autorytarnych rządów partii Narodowo-Demokratycznej Husniego Mubaraka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję