Reklama

Aspekty

Tu nie chodzi tylko o piękne szaty

15 sierpnia oficjalnie zakończono proces przywracania głogowskiej kapituły kolegiackiej. Biskup Adrian Put wyjaśnił wiernym, na czym polegają zadania kapituły i czego mogą oczekiwać od kapłanów ją tworzących.

[ TEMATY ]

Głogów

Głogowska Kapituła Kolegiacka

Katarzyna Krawcewicz

- Dziś w głogowskiej kolegiacie dobiega końca proces, który trwał kilka lat – proces przywracania głogowskiej kapituły kolegiackiej. Dzisiaj w tej prastarej świątyni zostaną ogłoszone statuty i dekrety biskupa kończące ten kilkuletni proces. Dzisiaj, moi drodzy, zostanie ogłoszony statut, zostanie powołany prepozyt, archidiakon i penitencjarz – mówił bp Adrian Put 15 sierpnia 2023 roku w głogowskiej kolegiacie.

- Pozwólcie, moi drodzy, że odczytam fragment statutu, bo jest on bardzo ważny dla tego miasta, jego historii, miasta dumnego i, nie boję się powiedzieć, że w całej naszej diecezji o najwspanialszej historii. „Kapituła głogowska została ufundowana przez księcia Wojsława w 1120 roku, za pontyfikatu papieża Kaliksta II i rządów biskupa wrocławskiego Hejmo, w początkach państwa polskiego. Odgrywała fundamentalną rolę pośród duchowieństwa miasta. Wywierała wpływ na życie religijne i duchowość całej ziemi głogowskiej i była ważnym ośrodkiem kultury aż do sekularyzacji w roku 1810 roku, dokonanej przez władze pruskie. W 900. rocznicę utworzenia tamtej kapituły dekretem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego z dnia 27 września 2020 roku głogowska kapituła kolegiacka została przywrócona do istnienia”. Moi drodzy, to ważne sformułowanie, bo tak naprawdę kapituła nigdy nie została rozwiązana.

Tymi dzisiejszymi dekretami biskup kończy proces przywracania tej jakże ważnej dla tego miasta instytucji. Nie jest tak, że to będą księża, którzy będą tylko przebierać się w szaty. Oni mają bardzo określone zadania. Wymienię je, byście wiedzieli, czego możecie od nich oczekiwać. „Głogowską kapitułę kolegiacką, zwaną dalej kapitułą, stanowi kolegium prezbiterów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kolegiacie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także wykonywanie zadań zleconych przez biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, w tym: troszczenie się, by kolegiata była prawdziwym centrum życia liturgicznego, odznaczającym się pięknem sprawowanej liturgii oraz dbałością o muzykę i śpiew kościelny; zapewnienie mieszkańcom Głogowa i okolic częstszego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, a także sakramentu chorych; organizowanie w kolegiacie stałego nauczania prawd wiary, a szczególnie katechez poświęconych Katechizmowi Kościoła Katolickiego i dokumentom papieskim i Stolicy Apostolskiej; propagowanie dziedzictwa historycznego Kościoła na terenie dawnego archidiakonatu głogowskiego; troszczenie się o rozwój i propagowanie kultu świętego Mikołaja, patrona miasta Głogowa; animowanie dzieł charytatywnych pod patronatem św. Mikołaja, patrona miasta Głogowa; podejmowanie modlitwy za całą diecezję, a szczególnie za samego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego i w intencjach jemu powierzonych”. Moi drodzy, na to możecie liczyć. Ja głęboko wierzę, że ci kapłani, którzy przez biskupa zostali wyznaczeni do tych zadań, nie tylko będą się ubierali w piękne szaty, ale rzeczywiście że głogowska kolegiata będzie miejscem, które będzie ciągle tętniło życiem liturgicznym, będą tu podejmowane różne dzieła apostolskie, które będą służyły temu miastu i tej ziemi. Można powiedzieć, że w sposób symboliczny kończymy dzieło odbudowy tej świątyni. Ona ciągle jeszcze musi być upiększana, ale powraca do niej ta służba Boża, która powinna tutaj nieustannie być pełniona.

Reklama

Ale żeby ten statut mógł być realizowany, biskup Tadeusz Lityński powołał pierwsze urzędy w tej kapitule. Po 213 latach powraca do Głogowa urząd prepozyta kapituły. Został nim wyznaczony ks. kan. Stanisław Brasse, proboszcz parafii św. Mikołaja w Głogowie. Wręczam mu też pieczęć głogowskiej kapituły, która jest znakiem jego urzędu.

Druga niezwykle ważna decyzja: powraca do Głogowa po wielu latach urząd archidiakona głogowskiego. Ostatni raz w tej kolegiacie na wiosnę 1945 roku była sprawowana Msza święta przez archidiakona. Ten później był za granicą, w Niemczech. Zmarł w 1956 roku. Urząd archidiakona nie jest tylko tytularny, ale ma w statucie określone zadania, bardzo konkretne zadania do wypełnienia w tym Kościele, na tej ziemi. Ksiądz biskup diecezjalny archidiakonem głogowskim mianował ks. kan. Rafała Zendrana, proboszcza kolegiaty głogowskiej.

Reklama

Biskup mianuje też penitencjarza kapituły. To kapłan, który ma prawo zwalniania z cenzur, ekskomunik, interdyktów i różnych innych kar, które zaciągamy w bardzo szczególnych momentach, kiedy popełniamy bardzo ciężkie grzechy. Do tej pory penitencjarze byli w Gorzowie, w Zielonej Górze, byli też misjonarze miłosierdzia, którzy mogli taką funkcję pełnić. Ale dzisiaj do tej pięknej kolegiaty powraca też ten urząd. Jeśli kiedyś pojawią się trudne sprawy moralne, sprawy sumienia, to tu, w tej kolegiacie ma być dyżur spowiednika kapitulnego, penitencjarza – to już ksiądz prepozyt ma zorganizować. A pierwszym po latach penitencjarzem tej kapituły został mianowany ks. kan. Witold Pietsch, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie.

A teraz, skoro mamy już prepozyta, skoro jest archidiakon, to ufam, że w najbliższym czasie też będzie zorganizowane archiwum kapitulne. Na ręce prepozyta przekazuję statut i bardzo proszę, żeby go uczciwie przestrzegać i w najbliższym czasie, zgodnie z prawem, zorganizować sesję kapitulną, aby dokonać wyboru następnych urzędów i aby ta kapituła mogła po wiekach na nowo służyć ludowi Bożemu w Głogowie i na Ziemi Głogowskiej.

2023-08-16 08:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Instalacja głogowskiej kapituły kolegiackiej

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Głogowska Kapituła Kolegiacka

Karolina Krasowska

Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie

Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie

W Głogowie odbyła się uroczysta instalacja głogowskiej kapituły kolegiackiej.

Uroczystości restytucji głogowskiej kapituły kolegiackiej przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Pasterz diecezji przywrócił to historyczne gremium, które swoimi początkami sięga 1120 r. dla głogowskiej kolegiaty, trzy lata temu. Dziś w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, odbyła się jego restytucja.

CZYTAJ DALEJ

Mateusz opuszcza urząd skarbowy, źródło dochodu, i idzie za Jezusem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

wikipedia.org

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 9-13.

Czwartek, 21 września. Św. Mateusza Apostoła Ewangelisty, święto

CZYTAJ DALEJ

Caritas Łódź: 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2023-09-22 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

CPMiU Caritas Łódź

W najbliższą niedzielę, 24 września, pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”, Kościół przeżywać będzie 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To najstarsza tego typu inicjatywa, w której Kościół chce zwrócić szczególną uwagę na konkretną grupę osób. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję