Reklama

„Te Deum” za beatyfikację

Pierwsze dni maja w Rzymie to było wielkie święto. Msze św., wystawy, koncerty, spotkania z udziałem mieszkańców i rzeszy pielgrzymów z całego świata. Ulice i place przybrane portretami Jana Pawła II. - Rzym kochał Papieża i przeżywa z nami tę beatyfikację - powiedział kard. Stanisław Dziwisz

Niedziela Ogólnopolska 20/2011, str. 14-15

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II na Placu św. Piotra, 2 maja 2011 r.

Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II na Placu św. Piotra, 2 maja 2011 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na rzymskim uniwersytecie poświęcono pomnik, a kościół uniwersytecki otrzymał wezwanie bł. Jana Pawła II. 2 maja na Kapitolu odbył się wielki koncert muzyki poważnej i klasycznej, w czasie którego kard. Stanisław Dziwisz i były naczelny rabin Rzymu Elio Toaff wspominali Jana Pawła II. Na Piazza della Repubblica otwarto wystawę „Karol, papież narodów” (taką samą można oglądać na Rynku Głównym w Krakowie), dziesiątki innych wystaw - fotografii kolorowych i czarno-białych - zaprezentowano w różnych punktach Rzymu. Poczta Polska i Watykańska wydały serie limitowanych znaczków z podobizną nowego Błogosławionego. 18 maja natomiast, w 91. rocznicę urodzin Jana Pawła II, przed głównym wejściem na największy dworzec kolejowy w Rzymie - Termini odsłonięty zostanie pomnik Jana Pawła II. Będzie to 4-metrowa statua z brązu, wykonana przez Oliviero Rinaldiego.

Dziękczynne Msze św.

2 maja br. na Placu św. Piotra została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, sprawowana przez kard. Tarcisia Bertone, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, na którą przybyło ponad 150 tys. wiernych z całego świata. Była to pierwsza Msza św. odprawiona według formularza o bł. Janie Pawle II. Eucharystię sprawowało siedemdziesięciu biskupów z Polski. Dla mieszkańców Rzymu i wszystkich, którzy przyjechali do Wiecznego Miasta na beatyfikację Papieża Polaka, był to czas podziękowania Panu za to, że „dał nam pasterza takiego jak On. Pasterza, który umiał odczytywać znaki obecności Boga w ludzkiej historii i głosił potem Jego wielkie dzieła na całym świecie, we wszystkich językach” - mówił w homilii kard. Bertone. W uroczystej Eucharystii wzięli udział także prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką, prezydenci Warszawy i Krakowa oraz parlamentarzyści. Mszę św. poprzedziła recytacja poezji Karola Wojtyły. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wraz z chórami.
W słowie wygłoszonym na początku Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za dar beatyfikacji swojego Poprzednika oraz Stolicy Apostolskiej, diecezji rzymskiej i władzom miasta za przyjęcie pielgrzymów. Metropolita krakowski wyraził pragnienie, by nowy Błogosławiony był dla całej Polski i Polaków „natchnieniem oraz drogowskazem na drogach wiary, nadziei i miłości”.
Tuż po Mszy św. dziękczynnej polską parę prezydencką przyjął na audiencji Ojciec Święty, a wielu wiernych oddało hołd nowemu Błogosławionemu, modląc się przy jego trumnie wystawionej w bazylice przy konfesji św. Piotra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Koncert dla Polonii świata

Podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie szczególnie licznie reprezentowana była Polonia ze wszystkich krajów świata. Z okazji tego wielkiego święta zorganizowano bowiem w Rzymie Światowe Spotkanie Polonii, jako wspólne dziękczynienie. „Wybór kard. Karola Wojtyły na głowę Kościoła katolickiego stał się impulsem, który przywrócił wielu pamięć o polskiej tożsamości, a polskie pochodzenie uczynił przedmiotem dumy” - napisał w specjalnym zaproszeniu Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Ojciec Święty Jan Paweł II stał się duchowym patronem pierwszego po 50 latach, historycznego spotkania Polonii ze Wschodu i Zachodu, przełamywania wzajemnych nieufności i zasypywania rowów. „Nigdy nie zapomnimy, pod czyimi auspicjami doszło do historycznego pojednania” - dodał Longin Komołowski.
Z inicjatywy największych organizacji skupiających Polonię i Polaków z zagranicy Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej 2 maja zorganizowały wielki koncert z udziałem kardynałów, dostojników kościelnych, przedstawicieli Kurii Rzymskiej, ambasadorów akredytowanych w Rzymie, korpusu dyplomatycznego i rzeszy Polaków z całego świata, szczelnie wypełniających bazylikę św. Ignacego Loyoli. Niezwykłe dzieło: „Missa Magna Beatificationis” zostało specjalnie skomponowane na tę okazję przez Michała Lorenca, autora muzyki do filmu „Szukałem Was”. Była to światowa premiera w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zespołu DesOrient, chóru „Cappella Corale Varsaviana”, chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II „Psalmodia”, Akademickiego Chóru „Bel Canto” pod dyrekcją Tadeusza Karolaka. Do wykonania tego dzieła, składającego się z 19 części, zaproszono solistę z Kamerunu - Pascala Mebe Abah oraz grającego na flecie Mohammada Rasouli z Iranu. Wspaniała muzyka, w której pobrzmiewały orientalne dźwięki, wypełniła bazylikę. Wystarczyło zamknąć oczy, a słyszało się kroki ludzi zmierzających na Plac św. Piotra, by zobaczyć nowego Papieża, widziało się Jana Pawła II chodzącego po górach, a pobrzmiewające dźwięki muzyki żydowskiej przywoływały w pamięci pielgrzymkę Jana Pawła II do Ziemi Świętej i jego modlitwę przy Ścianie Płaczu.
Oczarowana publiczność nie przestawała bić braw, aż prowadząca koncert Małgorzata Kożuchowska musiała poprosić ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hannę Suchocką o zakończenie spotkania. „Niedziela” była patronem medialnym tego koncertu.

Polacy dziękują

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nasz Episkopat pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza i prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, Polacy i Polonia z całego świata oraz wierni z Litwy, Ukrainy i Białorusi podczas Mszy św. sprawowanej w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore dziękowali za powołanie Jana Pawła II, które rozwijało się i umacniało w Polsce. Zebranych w świątyni powitał ks. prał. Michał Jagosz, kanonik tejże bazyliki.
- Dziś dziękujemy Bogu w pokorze ducha także za to, że to właśnie w Polsce dojrzewało powołanie Jana Pawła II. Z Polski wyszedł i do niej wracał jako pielgrzym, myślą i sercem pozostając jej synem. Dlatego słusznie dziś cała Polska zdaje się śpiewać „Gaude Mater Polonia, prole fecunda nobili” (Ciesz się, Matko Polsko, bogata szlachetnym potomstwem - przyp. autora) - mówił w homilii Prymas Polski.
W Bazylice Matki Bożej Większej znajduje się cudowny wizerunek Maryi - Salus Populi Romani (Opiekunki Ludu Rzymskiego). Na początku pontyfikatu Jan Paweł II zawierzył Jej siebie i swoją posługę. Było to 8 grudnia 1978 r.
- Beatyfikacja Jana Pawła II otwiera przed nami nowe perspektywy. Zobowiązuje nas przede wszystkim do jeszcze uważniejszego i bardziej twórczego odczytywania dziedzictwa zawartego w jego słowach, osobowości, stylu życia i służby - powiedział abp Kowalczyk. Drogowskazy, które pozostawił Ojciec Święty, powinny pomagać nam w stawianiu czoła nowym wyzwaniom i inspirować nasze życie osobiste oraz społeczne.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

ks. Krzysztof Papierz

pogrzeb taty kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 27 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk. W modlitwie i żałobie ks. Krzysztofowi towarzyszyła nie tylko rodzina i kapłani, ale także siostry zakonne oraz wierni, którzy przybyli z parafii, gdzie posługiwał syn zmarłego: ze Świebodzic, Strzegomia i Ścinawki Dolnej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję