Bp Mirosław Milewski w homilii podkreślił, że życie - także sportowca, można przyrównać do biegu ku celowi wiekuistemu, ku wieczności, w którym „wszyscy mogą być zwycięzcami”.
Zaznaczył, że doroczna Msza św. w katedrze jest okazją do podziękowania Bogu za dar sportu, za sportowców, prezesów, trenerów, działaczy - to zastępy ludzi, dzięki którym kibice przeżywają niezapomniane chwile wzruszenia: - Jestem wam wdzięczny za proste gesty wiary, które budują nasze serca i umacniają wiarę, za to, że wybiegając na boisko robicie znak krzyża, że jesteście na niedzielnej Mszy św. - zwrócił się do ludzi sportu biskup pomocniczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poprosił, aby w obliczu rozwoju różnych technologii i zmian kulturowych „walczyli z wszelkimi wypaczeniami w sporcie”. Jednym z nich jest brak szacunku do ciała. Ciało sportowca musi być chronione, „nie wolno traktować go jak narzędzia, które można wzmocnić za wszelką cenę, przy użyciu nielegalnych zabiegów czy środków farmakologicznych”.
Reklama
- Jesteście idolami dla wielu ludzi, szczególnie młodych, dlatego ważne jest, abyście swoim stylem życia mogli stawać się dla nich prawdziwymi wzorami. Bądźcie świadomi, że styl, w którym uprawiacie sport, wpływa na kibiców i może bardziej lub mniej pozytywnie wpływać na ich działanie. Swoją postawą na zawodach i poza boiskiem promujcie wartości, które dziś są nieco odsuwane na dalszy plan: lojalność, wytrwałość, przyjaźń, wspólnotę, solidarność - wymienił bp Milewski.
Dodał, że sport jest „areną do upowszechniania wartości chrześcijańskich i przestrzenią do dawania świadectwa”. Zauważył, że wielu sportowców nie wstydzi się tego, że wierzy w Boga. Chętnie mówią oni innym ludziom, że wiara daje im właściwy azymut. Niedawno, podczas Światowych Dni Młodzieży w portugalskiej Lizbonie podobne świadectwo wygłosił Olivier Giroud, gwiazda AC Milan. Wezwał on młodzież, aby „stali się uczniami - misjonarzami, spokojnie przyjmując wiarę w Jezusa, zaprosili Boga do swojego życia”.
Na zakończenie bp Milewski życzył uczestniczącym w Mszy św. zawodnikom, trenerom, działaczom sportowym, dziennikarzom sportowym, aby w chwili, gdy będą zdawać przed Bogiem rachunek ze swojego życia, ze zgrupowań, treningów, turniejów, olimpiad, igrzysk czy relacji sportowych - mogli odnieść do siebie najbardziej znany fragment Ewangelii, odnoszący się do sportu, a zapisany przez św. Pawła Apostoła dwa tysiące lat temu: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (por. 2 Tm 4,7).
Na Mszy św. dla osób związanych ze sportem obecne były poczty sztandarowe Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, Płockiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Klubu Masovia Płock, Płockiego Klubu Olimpijczyka. Zawodnicy przyszli na nią w koszulkach klubowych.