Reklama

Kościół

Częstochowa: spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

Spotkanie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej ewangelizacji odbywało się 11 i 12 września w Częstochowie. Głównym tematem obrad było przygotowanie VII Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w Tarnowie jesienią 2024 r. Kongres skierowany będzie do wszystkich, które pragną zrozumieć przyczyny odejść młodych ludzi z Kościoła oraz poznać w teorii i praktyce sposoby walki o ich wiarę i o trwanie w Kościele.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kongres Nowej Ewangelizacji

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu w Częstochowie wzięło udział 15 osób, w tym trzech biskupów: Bp Artur Ważny (Tarnów) - przewodniczący zespołu, Bp Robert Chrząszcz (Kraków), Bp Adam Wodarczyk (Katowice), a także pozostałe osoby należące do zespołu: Ks. Krzysztof Czerwionka CR (Stryszawa), o. Jacek Dubel CSSR (Szczecinek), Marek Filar (Gdynia), o. Michał Legan OSPPE, ks. Artur Mularz (Tarnów), Ks. Eugeniusz Ploch (Winów, diec. opolska) ks. Krzysztof Porosło (Kraków), ks. Artur Sepioło (Gliwice), Zbigniew Słup (Warszawa Wesoła), ks. Piotr Spyra (Zamość), Antoni Tompolski (Kraków), s. Judyta Żołna CMBB (Lublin) oraz Ewelina Zamojska (Radio Profeto).

Uczestnicy spotkania rozmawiali nt. przygotowań do VII Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w Tarnowie jesienią 2024 r. Kongres dotyczyć będzie tego, jak z perspektywy rodziców i parafii towarzyszyć duchowo swoim dzieciom, szczególnie gdy wchodzą one w dorosłość i zmagają się z różnorakimi kryzysami, w tym z kryzysem wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kongres - podobnie jak poprzednie – nie ograniczy się jedynie do wykładów i prelekcji. Będą to przede wszystkim rekolekcje. Mogą one być szansą na przywrócenie nadziei rodzicom, których dzieci zagubiły się w życiu oraz pomóc w uzdrowieniu ich relacji.

Podziel się cytatem

Reklama

Podczas kongresu planowane są również warsztaty (m.in. z komunikacji bez przemocy "NVC" i mediacji) a także bezpłatne konsultacje ze specjalistami z różnych dziedzin, przydatne w zmaganiach o wiarę w rodzinach.

Reklama

Oprócz przygotowania kongresu członkowie Zespołu podjęli również refleksję nad innymi bieżącymi zagadnieniami dotyczącymi ewangelizacji. Jednym z nich są rozpoczęte już przygotowania do Roku Jubileuszowego 2025 "Pielgrzymi nadziei". W ramach przygotowań do tego jubileuszu Zespół ds. Nowej Ewangelizacji wraz z braćmi dominikanami przygotował serię filmów "Kościół od nowa" dostępnych w serwisie Youtube, gdzie znakomici teologowie wypowiadają się na aktualne tematy związane z duchowością, liturgią i życiem Kościoła.

Zespół omawiał również dokumenty wydane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia dotyczące problematyki kadencyjności liderów we wspólnotach oraz wizytacji we wspólnotach, poszukując możliwości adaptacji wytycznych z tych dokumentów na gruncie wspólnot istniejących w Polsce.

Jedną z inicjatyw Zespołu jest również Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów. W ubiegłym roku rozpoczęła się V edycja tej szkoły skoncentrowana na ewangelizacji parafii. Od października rozpocznie się trzeci semestr wykładów, w których można wziąć udział zapisując się również na pojedyncze sesje, odbywające się raz w miesiącu w soboty w trybie hybrydowym (online lub na żywo w Lublinie).

Zespół Konferencji Episkopatu Polski jest grupą roboczą działającą przy Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Zespół powstał w 2011 roku z inicjatywy bp. Grzegorza Rysia, który przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego zespołu. Aktualnym przewodniczącym jest bp Artur Ważny - biskup pomocniczy w Tarnowie. Do zadań zespołu należy: pogłębianie teologicznego i duszpasterskiego znaczenia nowej ewangelizacji, promowanie i popieranie studium, szerzenia i wprowadzania w życie papieskiego Magisterium odnoszącego się do tej tematyki, upowszechnianie i wspieranie inicjatyw związanych z nową ewangelizacją oraz studiowanie i wspieranie wykorzystywania nowoczesnych form przekazu, jako narzędzi nowej ewangelizacji.

2023-09-13 21:08

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty z komunikacji wizualnej

[ TEMATY ]

ewangelizacja

warsztaty komunikacji wizualnej

Renata Czerwińska

Centrum Aktywności Lokalnej "Do Maksa", działające przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, zaprasza na warsztaty z komunikacji wizualnej.

Wydarzenie to skierowane jest do osób, którym zależy na tym, aby Ewangelia była głoszona dzisiaj w sposób estetyczny i komunikatywny. Organizatorzy pragną, aby był to czas inspiracji, nowych pomysłów, rozbudzenia kreatywności w poszukiwaniu nowych form głoszenia Ewangelii. Kurs i warsztaty poprowadzi Julia Andruszko, antropolog kultury o specjalności antropologia wizualna, stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie sztuki wizualne, współorganizatorka warsztatów w ramach Szkoły Dizajnu Boskiego , prowadzi Wytwórnię Jasno 

CZYTAJ DALEJ

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

[ TEMATY ]

krzyż

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński wziął w niedzielę udział w konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Tomaszowie Mazowieckim. W swoim wystąpieniu prezes PiS odniósł się m.in. do zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zgodnie z którym w podległym mu urzędzie zakazano wieszania krzyży, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rekrutacja do Studium Organistowskiego

2024-05-20 15:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania funkcji organisty kościelnego oraz animatora życia muzycznego w parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję