Reklama

Aspekty

Wiara i Światło

Ta wspólnota zawsze starała się dawać dobry owoc

Wspólnota Wiara i Światło „Szczęść Boże” z Zielonej Góry świętowała 16 września 40-lecie swojego istnienia.

2023-09-16 14:02

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wiara i Światło

Bp Adrian Put

Katarzyna Krawcewicz

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Adrian Put. W homilii powiedział:

- Gdy dziś spoglądamy na wspólnotę Wiary i Światła, wspólnotę „Szczęść Boże”, która obchodzi 40-lecie swojego istnienia, to widzimy, że w jakimś sensie ta wspólnota i wiele innych wspólnot, które powstały po soborze watykańskim II, była pewnym wewnętrznym fermentem, który pojawił się w Kościele. Gdybyśmy przenieśli się lat sto do tyłu, a nawet jeszcze siedemdziesiąt, sześćdziesiąt, zobaczylibyśmy, że w Kościele miejsce osób niepełnosprawnych, szczególnie niepełnosprawnych intelektualnie, było gdzieś na obrzeżach. Tak sobie to wyobrażano, że przecież tak nie może być, lepiej gdzieś schować, lepiej nie mówić, lepiej nie afiszować się z tym. I nagle w pewnym momencie pojawił się w Kościele ożywczy ferment. Kościół uświadomił sobie, że przecież każdy z nas na mocy sakramentu chrztu, niezależnie od tego kim jest na co dzień i jaką funkcję pełni, i jaką kondycję posiada, jest przecież dzieckiem Bożym. Tak samo powołanym do świętości, tak samo powołanym do budowania żywej wspólnoty wiary.

Ale te wszystkie fermenty, nowe ruchy, nowe charyzmaty, nowe rzeczywistości w Kościele – one mogą działać na różny sposób. Mogą działać tak, że będą ten Kościół rozsadzały od wewnątrz, bo nagle ktoś sobie uświadomi, że „ja bardziej wiem”, „bardziej rozumiem”, „ja bardziej przeżywam swoją wiarę”, „ja bardziej rozumiem, co Pan Jezus chciał powiedzieć, a nawet lepiej rozumiem, jaki Kościół być powinien”. A można inaczej przeżywać swoją obecność. Można budować żywą wspólnotę wiary, Kościół, wiedząc, że jestem jednym z jego elementów. Ważnym, bo Kościół objawia się w każdej wspólnocie w całej swej pełni – ale jestem jednym z wielu elementów. Taki sposób rozumowania podpowiada nam dzisiaj, która mówi o drzewie, które może wydawać dobre owoce i złe owoce.

Reklama

Kiedyś miałem możliwość na różne sposoby przyglądać się wspólnotom Wiary i Światła w naszej diecezji, także wspólnocie „Szczęść Boże”. I mogę chyba z czystym sumieniem powiedzieć, że ruch Wiara i Światło, który przed kilkudziesięciu laty wniósł taki Boży ferment w życie naszego Kościoła diecezjalnego, był zawsze wspólnotą, która naprawdę – pomimo trudów, pomimo zawirowań – starał się budować żywą wspólnotę wiary. Nie rozsadzając, nie niszcząc, ale pokazując to, co może sobą wnieść i dać Kościołowi. Wspólnota zielonogórska „Szczęść Boże” to ta wspólnota, która zawsze starała się dawać dobry owoc, wiedząc, że jest częścią Kościoła. Że jej zadaniem jest dać Kościołowi to, do czego Duch Święty ją powołał. Nie burząc, nie niszcząc, ale ubogacając.

Dzisiaj za ten dar mądrości chcemy dobremu Bogu podziękować. Wiara i Światło to rzeczywistość, która skupia trzy grupy ludzi. Na samym początku spoglądamy na tych, którzy z różnego powodu zostali naznaczeni krzyżem cierpienia, chorobą, często jakimś ograniczeniem intelektualnym. Ale widzimy ich nie jako kogoś, kto jest gdzieś tam dalej, ale jako pełnoprawnych członków wspólnoty wiary. Obok nich są ich rodziny. Nie tylko dlatego, że najbardziej są zainteresowane troską o wszechstronny rozwój, także duchowy, swoich bliźnich – ale dlatego, że odkrywają swoje miejsce w Kościele. To nie jest jakaś prosta forma zainteresowania się swoimi bliskimi, ale przeżywanie własnego charyzmatu, rodzin, które troszczą się o swoich najbliższych i budują także żywą wspólnotę wiary. Trzecia grupa to ci, których nazywamy przyjaciółmi. To nie są wolontariusze, bo wolontariusz to ktoś taki, kto od czasu do czasu przyjdzie, zaangażuje się, odejdzie, ma trochę swoje życie. Przyjaciele to ci, bez których te wspólnoty nie mogą istnieć. To ci, którzy są z nimi, z tymi rodzinami, z tymi naszymi bliźnimi na dobre i na złe. Jeżdżą na obozy, posługują, wykonują czasami najtrudniejsze zadania. Ale kto, jak nie te wspólnoty, jak nie te osoby, najpiękniej realizuje to, co Chrystus Pan powiedział o miłości wzajemnej?

Reklama

Droga wspólnoto „Szczęść Boże”. Dzisiaj chcemy wam podziękować. Nie tylko za to, że istniejecie, bo zasługa lat to żadna zasługa w Kościele. Ale za to, że dobrze odczytujecie swój charyzmat i że w tym Kościele posługujecie i jesteście. A jeśli mogę o coś prosić, to w imieniu biskupa diecezjalnego proszę, abyście się ciągle rozwijali i abyście nie decydowali się pozostać na tym etapie, na jakim jesteście, ale byście zachęcali nowych braci i nowe siostry do włączenia się w tę wspólnotę. Abyście razem z nimi budowali żywą wspólnotę wiary Kościoła zielonogórskiego.

Więcej o wspólnocie „Szczęść Boże” przeczytacie w papierowym wydaniu Niedzieli (numer z 24 września). Zapraszamy do galerii zdjęć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chwile grozy na plebanii w Lubniewicach

[ TEMATY ]

pożar

plebania

ochotnicza straż pożarna

dom rekolekcyjny

Bp Adrian Put

Lubniewice

parafia Matki Bożej Różańcowej

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubniewicach

Tragedii udało się uniknąć, oprócz zdecydowanych działań podjętych przez strażaków, dzięki zasłudze proboszcza ks. Janusza Woźniaka, który "samodzielnie podjął pierwsze działania gaśnicze

Tragedii udało się uniknąć, oprócz zdecydowanych działań podjętych przez strażaków, dzięki zasłudze proboszcza ks. Janusza Woźniaka, który

Chwile grozy miały miejsce wczoraj późnym wieczorem na plebanii przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lubniewicach. Dzięki skutecznej akcji strażaków i bohaterskiej postawie księdza proboszcza udało się zapobiec tragedii i uratować obiekt.

Strażacka syrena postawiła na nogi dwa tamtejsze zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz strażaków z Sulęcina i Glisna. Zgłoszenie mówiło o pożarze miejscowej plebanii. „Na miejscu zastaliśmy pożar jednego z pokoi w fazie rozwiniętej. Ratownicy w sprzęcie ochrony układu oddechowego wprowadzili błyskawicznie jeden prąd wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju. Pożar został bardzo szybko zlokalizowany i ugaszony, cały budynek oddymiony, przewietrzony i sprawdzony sprzętem pomiarowym” – czytamy na facebookowym profilu OSP w Lubniewicach.

CZYTAJ DALEJ

25 lat pomocy starszym i schorowanym w Henrykowie

2023-09-21 17:44

mat. pras

Swój jubileusz 25-lecia obchodzi Dom Opieki w Henrykowie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Uroczystości związane z rocznicą powstania ośrodka w cieniu Klasztoru Księgi Henrykowskiej rozpoczęła dyrektor Domu Opieki Anna Lewandowska. Na samym początku przytoczyła słowa papieża Franciszka. - Z naszej wiary w Chrystusa, który stał się ubogim, by być zawsze blisko ubogich i wykluczonych, wypływa troska o osoby najbardziej opuszczone przez społeczeństwo - zaznaczyła pani dyrektor, przytaczając historię ośrodka: - Został powołany do życia w grudniu 1997 roku. Jest to dom dla osób przewlekle somatycznie chorych, dotkniętych wielochorobowością i opuszczonych. Tutaj znaleźli swój dom. Dla wielu mieszkańców pobyt w domu opieki jest ostatnim etapem życia. Otaczamy ich szczególną opieką, próbując stworzyć namiastkę domu. One zaś odwdzięczają się uśmiechem czy przytuleniem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej

2023-09-22 14:06

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Niedziela TV

Bp Grzegorz Kaszak napisał list do księży diecezji sosnowieckiej w nawiązaniu do opisanych przez media gorszących wydarzeń w Dąbrowie Górniczej.

Wyraził uznanie dla pracy księży i solidarność z wszystkimi kapłanami, którzy godnie wykonują swoją posługę. Zwrócił się do nich z prośbą o odprawienie nabożeństw ekspiacyjnych w duchu pokuty za zło, które się dokonało. „Pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję