Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Wspólnota kolejarzy

    Członkowie krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zebrali się w bazylice św. Floriana, gdzie wspólnie się modlili.

Mateusz Góra

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    To jedno z regularnych, comiesięcznych spotkań, na którym kolejarze modlą się w intencjach kolei i swoich rodzin. Po Mszy św. brali udział w spotkaniu formacyjnym.

    – Wiara i formacja pomagają bardzo, nie tylko w pracy – mówi Stanisław Nawara, członek stowarzyszenia. – Dzisiaj w sytuacji wielu podziałów wiara objawiająca się wieloma aktywnościami, między innymi pielgrzymkami do Częstochowy i Łagiewnik potrafi integrować. Na takich wydarzeniach gromadzi się wiele spółek kolejowych, zakładów. Wśród nich znajdują się pracownicy i dyrekcja. To jest pięknie doświadczenie, gdy wspólnie możemy się modlić i powierzać Panu Bogu nasze sprawy oraz prosić o łaski i siły – dodał kolejarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Spotkanie przypadło na święto św. Mateusza Ewangelisty. W homilii skierowanej do kolejarzy ks. Marek Ruciński zwracał uwagę na szacunek. – Pomimo 2000 lat rozwoju człowieka we wszystkich obszarach to jedno się nie zmienia: bardzo niesprawiedliwe szufladkowanie jakiejś grupy społecznej – mówił duchowny. Wyjaśnił również, że w czasach Chrystusa z pogardą patrzono na celników, do których należał św. Mateusz. Celnicy zajmowali się zbieraniem podatków, przez co nie szanowano ich w społeczeństwie, a często oczerniano, oskarżając o nieuczciwe zdobywanie majątku. Jezus powołując św. Mateusza, zachęca nas do zmiany postawy. – Jak niesamowite musiało być to spojrzenie, jakie pełne szacunku Jezusa do Mateusza, że ten zostawił wszystko i poszedł za Chrystusem. Jezus popatrzył na niego z szacunkiem, takim jakim patrzy na wszystkich. Mateusz zostawił wszystko i natychmiast poszedł za Jezusem, zostając jego uczeniem. To jest niesamowita prawda i lekcja dla nas, że skoro Bóg patrzy z tak ogromnym szacunkiem na każdego człowieka, to dlaczego ja w swojej mowie często znieważam innych ludzi? – mówił ks. Ruciński.

    Do krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich należy kilkanaście osób. Jak zauważa ks. prałat Grzegorz Szewczyk w większości są to osoby starsze. – To są już starsi panowie i panie, młodych kolejarzy jest niewielu. Szkoda, że nie garną się do duszpasterstwa młodzi, no ale teraz etos kolejarza się zmienił, dawniej bycie kolejarzem to był zaszczyt – mówił ks. Szewczyk. I dodawał: – Aczkolwiek cieszę się, że są i że możemy się wspólnie modlić. To wspólnota bardzo kochająca się wzajemnie, grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają.

2023-09-21 23:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Zanim urodził się nasz syn, lekarze proponowali aborcję

2023-12-02 21:04

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

„Modliliśmy się o cud dla naszego dziecka, tymczasem to on okazał się cudem dla nas” – mówią Olga i Paweł Dębowscy o swoim synu. Zanim się urodził, lekarze proponowali aborcję.

Olga i Paweł Dębowscy to małżeństwo z 5-letnim stażem. Poznali się 20 lat temu, ale przez ponad 11 żyli w niesakramentalnym związku. Przyznają, że ich wiara sprowadzała się do chodzenia do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie. – Wszystko podporządkowaliśmy gonitwie za fałszywym szczęściem, które miały nam zapewnić pieniądze i niezależność – opowiadają tygodnikowi Bliżej Życia z Wiarą.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda/Barbórka: dziękuję górnikom za całoroczny wysiłek

2023-12-04 08:54

[ TEMATY ]

barbórka

Karol Porwich

Dziękuję górnikom za całoroczny wysiłek; ma on wartość strategiczną dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego - napisał prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Barbórki. Podkreślił, że łączy się ze wszystkimi pogrążonymi w żałobie po tragedii, do której doszło w ub. tygodniu w kopalni Sobieski.

Barbórka jest tradycyjnym Dniem Górnika obchodzonym 4 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Koncert Chóru KUL w 105. rocznicę powstania uniwersytetu

2023-12-04 20:21

Chór KUL

Z okazji 105. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, zaprasza na uroczysty koncert „Magnificat anima mea", który odbędzie się w Kościele Akademickim KUL 8 grudnia 2023 r. o godz. 20.00.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję