Reklama

Niedziela Świdnicka

VII Festiwal Light for Life

Wambierzyce. Miłość wiecznie młoda

Gdy ponad tysiąc młodych ludzi mówi głośno Kocham, już nikt nie ma wątpliwości, że Kościół żyje!

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Spotkanie młodzieży

ks. Paweł Kilimnik

bp Adam Bałabuch

NiemaGOtu

Ks. Sebastian Kosecki

Light for Life

Hubert Gościmski

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Podczas jednego z utworów na scenie wraz z zespołem niemaGOtu zaprezentowali się także wolontariusze Festiwalu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz siódmy udowodnili to organizatorzy festiwalu Light for Life, zapraszając 16 września na teren Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach młodzież z różnych zakątków diecezji. Zjednoczyło ich hasło będące motywem przewodnim całego dnia.

– Miłość Boga do człowieka to pierwszy z kroków kerygmatu, stąd też Kocham i odesłanie do słów z Ewangelii św. Jana: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16). Zależało nam, by zwrócić uwagę młodych ludzi na tę fundamentalną prawdę, bo bez relacji opartej na miłości do Boga i drugiego człowieka nie jesteśmy w stanie właściwie funkcjonować – akcentował ks. Paweł Kilimnik, odpowiedzialny za Festiwal. Wraz z nim w organizację i późniejszą koordynację tego wydarzenia włączyło się ponad 80 wolontariuszy, zaś całość poprowadził ks. Łukasz Bankowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Mirosław Benedyk

Festiwal poprowadził ks. Łukasz Bankowski.

Festiwal poprowadził ks. Łukasz Bankowski.

Oblicza miłości

Jednym z filarów Light for Life są panele dyskusyjne, na których zaproszeni goście dzielą się swoim doświadczeniem wiary. Nawiązując do hasła tegorocznej edycji, w każdej ze stref mówiono o miłości, choć w różnym ujęciu – od doświadczenia opieki Boga i rozwoju wiary po złe zrozumienie wolności, przejawiające się przekłamaną wizją człowieka i miłości.

– Największym dowodem miłości Boga do człowieka jest zbawienie, bo dzięki męczeńskiej śmierci Jego Syna niebo jest dla nas otwarte. Dlatego za każdym razem, gdy patrzysz na krzyż, Jezus mówi do ciebie: „Kocham cię” – akcentował znany z TikToka ks. Sebastian Kosecki, który do swojej strefy przyciągnął najwięcej młodych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pozostałe spotkania, które przygotowali: Marcin Blicharz, nawrócony narkoman, od lat prowadzący schronisko Brata Alberta we Wrocławiu; s. Judyta Wolnik ze zgromadzenia sióstr dominikanek, a także kl. Norbert Rosiński ze zgromadzenia salezjanów, który swoją muzyczną pasję realizuje pod pseudonimem NoneRhytme – do Wambierzyc przybył wraz z dk. Dominikiem Nowakiem i po zakończeniu konferencji razem wystąpili na scenie, prezentując muzykę z pogranicza rapu i reagge.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Wśród tegorocznych prelegentów znalazł się m. in. działający na TikToku ks. Sebastian Kosecki.

Wśród tegorocznych prelegentów znalazł się m. in. działający na TikToku ks. Sebastian Kosecki.

Powiedz prawdę

O oprawę muzyczną całego dnia zadbał zespół muzyczny oraz wokaliści pod opieką Anny Lutz. Wraz z ks. Jarosławem Biłozorem z parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie przygotowali również Strefę Miłosierdzia, która była zaproszeniem do osobistego rachunku sumienia. Rozważania ks. Jarosława opierały się na przypowieści o synu marnotrawnym.

– Zauważcie, że ten syn nie wrócił z miłości do taty, ale z powodu pustego żołądka, gdyż wiedział, że w domu nie zazna głodu. I może twoja motywacja pójścia do spowiedzi też nie jest najlepsza, może to nie jest doskonała miłość do Boga i chęć powrotu do Niego. Ale jeśli masz w sobie choć cień przekonania, że w konfesjonale doświadczysz czegoś dobrego, przyjdź i powiedz Ojcu prawdę. Nie bój się. Człowiek idealny istnieje tylko w naszej wyobraźni, dlatego Bóg kocha ciebie takiego, jakim jesteś – zachęcał kapłan, a następnie pomógł w przygotowaniu do spowiedzi, radząc młodym, by spojrzeli na swoje życie w trzech relacjach – do Boga, drugiego człowieka i siebie samego – i zastanowili się, gdzie pojawiły się upadki, rany lub braki.

Wymiar wieczności

Najpiękniejszym źródłem miłości jest Eucharystia, dlatego to ona stanowiła centralny punkt spotkania młodych. Wraz biskupem Adamem Bałabuchem przy ołtarzu stanęli księża, którzy przybyli do Wambierzyc wraz z młodzieżą ze swoich parafii, a także członkowie Służby Liturgicznej obecni na Festiwalu.

Hubert Gościmski

Biskup Adam zachęcał młodych do podążania za miłością.

Biskup Adam zachęcał młodych do podążania za miłością.

– Prawdziwa miłość daje szczęście, gdyż pochodzi od Boga i do Niego prowadzi. Wskazuje również na drugiego człowieka, zachęcając, aby się nad nim pochylić i nie pozostawić go samego. Taka postawa nieustannie tworzy każdego z nas, wynosząc ponad szarzyznę życia, gdyż miłość wyrywa z kręgu egoizmu i pozwala odkryć radość w dawaniu siebie innym – wskazał w homilii bp Adam. Następnie za św. Janem Pawłem II powtórzył, że miłość nadaje ostateczne znaczenie życiu człowieka, gdyż jest nieśmiertelna, a zatem zawiera w sobie wymiar wieczności. Na koniec zaś przestrzegł młodych przed osobami mamiącymi brakiem wymagań i źle pojmowaną wolnością.

Reklama

– Pamiętajcie, że kiedy człowiek przestaje wymagać od siebie, wówczas zaczyna iść tylko za tym, co łatwe i wygodne, a tym samym zbacza ze ścieżki dobra, kształtującej jego człowieczeństwo i przynoszącej prawdziwą radość – podkreślił biskup pomocniczy.

Przepis na szczęście

Poza sprawdzonymi elementami na Festiwalu pojawiły się też nowości – członkowie rady ds. powołań diecezji świdnickiej przygotowali specjalną Strefę Spotkania, która stanowiła zaproszenie do rozmowy – na młodych czekali m. in. kapłani, diakoni, siostra zakonna oraz katechetka. Nie mogło zabraknąć także młodzieży zaangażowanej w ruch Światło-Życie, a jedną z jej przedstawicielek była Maria Muszewska, licealistka ze Świdnicy.

Hubert Gościmski

Animatorzy ruchu Światło-Życie – Maria Muszewska i Jakub Kośny – w ramach Strefy Spotkania dzielili się z rówieśnikami swoją perspektywą wiary.

Animatorzy ruchu Światło-Życie – Maria Muszewska i Jakub Kośny – w ramach Strefy Spotkania dzielili się z rówieśnikami swoją perspektywą wiary.

– Wielu rówieśników podchodziło do nas z pytaniem o cel naszych działań, ale byli też i tacy, dla których ta strefa stała się okazją do rozmowy na nurtujące ich kwestie. To dla mnie piękne świadectwo z ich strony, gdyż potrafili przełamać barierę nieśmiałości, aby zgłębić wiarę. Mam wrażenie, że te spotkania i wymiana doświadczeń pomogły im się utwierdzić w przekonaniu, że życie według Chrystusa to najlepszy przepis na szczęście – zaakcentowała.

Sporą radość sprawił także ostatni punkt programu – koncert zespołu niemaGOtu. Artyści zafundowali nie tylko muzyczną ucztę, ale i niespodzianki, zapraszając na scenę wolontariuszy festiwalu czy siostry zakonne.

Hubert Gościmski

Jedną z niespodzianek było specjalne wykonanie hymnu „Błogosławieni Miłosierni” – wraz z wokalistką zespołu Aleksandrą Maciejewską wystąpiła festiwalowa wolontariuszka Zosia Ślusarczyk.

Jedną z niespodzianek było specjalne wykonanie hymnu „Błogosławieni Miłosierni” – wraz z wokalistką zespołu Aleksandrą Maciejewską wystąpiła festiwalowa wolontariuszka Zosia Ślusarczyk.

Hubert Gościmski

Koncerty NoneRhytme oraz niemaGOtu zostały entuzjastycznie przyjęte przez uczestników.

Koncerty NoneRhytme oraz niemaGOtu zostały entuzjastycznie przyjęte przez uczestników.
VII edycja Festiwalu Light for Life w obiektywie Huberta Gościmskiego: 
2023-09-21 23:17

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festyn u franciszkanów w Zielonej Górze

Festyn „Przyjdź” zakończył akcję ciągłego czytania Biblii przez cały tydzień w parafii franciszkanów w Zielonej Górze. Poniżej link do fotogalerii z tego wydarzenia.

W sobotnie popołudnie na zakończenie inicjatywy „Biblia 24/7” Wspólnota Fraternii Franciszkańskiej przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze zorganizowała festyn parafialny z licznymi atrakcjami. Były koncerty zespołów: „NiemaGOtu” z Krakowa, franciszkańskiego zespołu „Pokój i Dobro” z Łodzi oraz Kowson. W części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Patrzymy dziś na Maryję pochyloną nad żłobem

2023-12-05 21:25

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Karol Porwich/Niedziela

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

"W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie."

CZYTAJ DALEJ

Abp Skworc na pogrzebie górnika: Dariuszu, wierzymy, że jesteś w komunii z Bogiem

2023-12-06 18:34

[ TEMATY ]

pogrzeb

abp Wiktor Skworc

górnicy

Karol Porwich/Niedziela

- Dariuszu, wierzymy, że żyjesz, że jesteś w komunii z Bogiem ‒ mówił abp senior Wiktor Skworc podczas pogrzebu górnika z kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Dariusz Waluś to jeden z pracowników zmarłych w wypadku z 28 listopada br. Msza św. pogrzebowa odbyła się w parafii MB Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach.

W homilii arcybiskup senior przytoczył słowa papieża Franciszka, które 24 marca br., wypowiedział podczas specjalnej audiencji do wdów i sierot po górnikach, którzy zginęli w ubiegłych roku na kopalniach Zofiówka i Pniówek. „Cisza wyraża współczucie. Stracić męża lub tatę w wypadku takim jak ten, to straszne… Nie chciałbym wypowiadać wielu słów, raczej zapewnić o mojej bliskości, wielkiej bliskości, bliskości wypływającej z serca i modlę się z Wami w tej trudnej dla Was sytuacji” ‒ mówił wówczas Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję