Reklama

Kościół

Tarnów: Ks. prof. Dariusz Kotecki nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich

Ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej został nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Wybrano go podczas walnego zebrania tego gremium w Tarnowie. W Wyższym Seminarium Duchownym trwa 60. Sympozjum Biblistów Polskich. W obradach uczestniczy ok. 70 biblistów.

[ TEMATY ]

Biblia

bibliści

Joanna Kruczyńska

Ks. Dariusz Kotecki

Ks. Dariusz Kotecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez ostatnie dwie kadencje przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich był ks. prof. Henryk Witczyk. Teraz pracami tego gremium pokieruje ks. prof. Dariusz Kotecki, wiceprzewodniczącym został ks. dr hab. Roman Bogacz.

– Zadania, które stoją przed nami, to posługa słowu Bożemu na różnych płaszczyznach. My jako bibliści pełnimy rolę służebną w stosunku do różnych biblijnych inicjatyw, chcemy je nagłaśniać i przedstawiać całemu środowisku Kościoła w Polsce. Potrzeba jeszcze większej obecności biblistów i biblistyki na różnych wydarzeniach, które dzieją się w Kościele. Są zjazdy pastoralistów, teologów, gdzie słychać głosy, że my bibliści trochę stoimy z boku, że z nimi nie współpracujemy. W planach jest jeszcze większa współpraca ze stowarzyszeniami, które są w Kościele w Polsce i które są związane z rożnymi ośrodkami akademickimi – mówi nowy przewodniczący ks. prof. Dariusz Kotecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla biblista, Pismo Święte jest skarbem, Biblia ciągle jest do odkrycia. – Słowo Boże nas prowadzi i jest zawsze interesujące. Biblia jest naszą ojczyzną, na której wszystkiego można się nauczyć mówił o tym Roman Brandstaetter, który pochodził z Tarnowa – dodaje.

Reklama

Kadencja nowego zarządu potrwa pięć lat.

– Do Stowarzyszenia Biblistów Polskich należy 335 osób. To duchowni, świeccy, osoby konsekrowane. Wciąż przybywa nowych członków. Wykłady podczas naszego zjazdu dotyczą Ewangelii i tematu zbawienia. Są także prelekcje dotycząc życia rodzinnego w poszczególnych Ewangeliach – mówi sekretarz Stowarzyszenia Biblistów Polskich ks. dr Marcin Chrostowski.

Obrady biblistów potrwają do piątku w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Kolejny zjazd odbędzie się za rok w Bydgoszczy.

Ks. prof. Dariusz Kotecki urodził się w Iławie 29.10.1966 roku. Jest proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Świeciu nad Osą, asystentem kościelnym Drogi Neokatechumenalnej. W Tarnowie został wybrany przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich V Kadencji (2023-2028). Dotychczas był członkiem zarządu tego gremium III kadencji (2013-2018) i IV kadencji (2018-2023). Jest wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

2023-09-22 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bibliści z całej Polski zjechali do Łomży

[ TEMATY ]

bibliści

Monika Czarnuch-Sodzawiczny

W Łomży rozpoczął się 56. Zjazd Biblistów Polskich. Spotkanie specjalistów od Słowa potrwa trzy dni.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Zjazdu odbyły się wybory członków Zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich na nową, czwartą kadencję pracy (2018 – 2023).

CZYTAJ DALEJ

Transmisja z Godziny Łaski na kanałach Teobańkologii

2023-12-07 10:27

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Godzina łaski

Materiał prasowy

Przez lata wśród katolików ugruntowała się wiara w to, że Maryja w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia zsyła niezliczone łaski dla duszy i ciała. Pragniemy, aby jak najwięcej osób i w tym roku skorzystało z otwartego nieba w Godzinie Łaski, dlatego 8 grudnia od godz. 12:00 zapraszamy na transmisję modlitwy na kanałach YouTube i Facebook Teobańkologii - informują inicjatorzy akcji.

Podobnie jak rok temu 8 grudnia o godz. 12:00 - chcemy zjednoczyć w tym szczególnym czasie we wspólnej modlitwie. Łączy nas wiara w to, że ten czas to biblijny kairos (pora zbawienia), że „tu i teraz” - przez wstawiennictwo Maryi - mogą dokonać się w nas, w naszym życiu naprawdę wielkie rzeczy. Rok temu sporo ponad 100 000 osób z różnych zakątków Polski i świata zebrało się na transmisji za pośrednictwem Teobańkologii na żywo o 12:00, by zawierzać Maryi wszystko - swoje życie, problemy, nadzieje. Intencje były przeróżne - ludzie prosili o uratowanie małżeństwa, potomstwo, zdrowie, nawrócenie bliskich, opiekę. Napływające po tej wspólnej modlitwie świadectwa są dowodem na to, że Maryja nie pozostawiła bez pomocy tych, którzy się do niej wówczas zwracali - mówił w rozmowie z KAI ks. Teodor Sawielewicz.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież po raz pierwszy po chorobie pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i zwrócił się do wiernych

2023-12-08 12:34

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Papież Franciszek, który ostatnio chorował, po raz pierwszy od prawie dwóch tygodni pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i zwrócił się do wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański z okazji przypadającej w piątek uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na placu Świętego Piotra zgromadziły się tysiące osób. Papież przechodził ostry stan zapalny oskrzeli.

Franciszek mówił zdecydowanie lepszym głosem. Gdy chorował, rozważania przed modlitwą Anioł Pański i katechezę podczas audiencji generalnych odczytywał lektor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję