Reklama

Niedziela Łódzka

Caritas Łódź: 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

CPMiU Caritas Łódź

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą niedzielę, 24 września, pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”, Kościół przeżywać będzie 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To najstarsza tego typu inicjatywa, w której Kościół chce zwrócić szczególną uwagę na konkretną grupę osób. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej włącza się w organizowane przez Caritas w całej Polsce obchody ŚDMiU. Organizatorem wydarzeń w Łodzi jest Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, działające w łódzkiej Caritas od kilkunastu miesięcy. Wydarzenia w ramach Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaplanowane są na cały weekend.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W piątek, 22 września, w godz. 15:00 – 18:00, w siedzibie Caritas przy ul. Gdańskiej 111 odbędą się międzypokoleniowe warsztaty integracyjne. Podczas spotkania nie zabraknie wspomnień z ponad rocznego okresu działalności Centrum Pomoc. Będą zdjęcia, podsumowanie działań oraz wspólny posiłek z okolicznościowym tortem.

W sobotę, 23 września, podopieczni, wolontariusze i pracownicy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom udadzą się na Jasną Górę, by wziąć udział w ogólnopolskim spotkaniu modlitewnym, które poprowadzi o godz. 14:30 bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w Konferencji Episkopatu Polski. Będzie to również kolejna okazja do integracji oraz wymiany doświadczeń i wspólnego świętowania członków społeczności, które gromadzą się wokół 28 Centrów Pomocy Caritas w całej Polsce.

W niedzielę, 24 września, zapraszamy na Mszę Świętą, w obrządku grecko-katolickim, która odprawiona zostanie o godz. 12:00, w kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus, przy ul. Sienkiewicza 60.Jak co niedzielę, Msza Święta zgromadzi wiernych parafii Greckokatolickej pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy jest dla Caritas kolejną okazją do uwrażliwienia społeczeństwa polskiego na potrzeby osób będących w kryzysie migracji przymusowej. Zaplanowane wydarzenia mają też po raz kolejny zwrócić uwagę na codzienną działalność Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które działa w Łodzi, przy ul. Wólczańskiej 108. Działalność Centrum jest efektem projektu „Wsparcie Caritas w Polsce dla osób dotkniętych konfliktem w Ukrainie” finansowanego ze środków, które Caritas Polska otrzymała w ramach ogłoszonego po wybuchu wojny w Ukrainie Apelu Humanitarnego. Zadania w Centrum realizowane są również dzięki realizacji projektu „Łódzkie dla Ukrainy” w ramach programu „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023” finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W czasie funkcjonowania Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Łodzi, łódzka Caritas objęła pomocą ponad 2500 osób. 400 uchodźców z Ukrainy skorzystało z warsztatów psychospołecznych.

Reklama

W ramach działalności Centrum udzielono ponad 600 godzin wsparcia psychologicznego oraz ponad 1000 godzin poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Ponad 100 osób uczestniczyło w kursach języka polskiego. Uchodźcy korzystali również ze wsparcia prawnego, pomocy w tłumaczeniu dokumentów oraz szkoleń zawodowych. Podopieczni Centrum uczestniczyli w różnego rodzaju aktywnościach integracyjnych - wyjazdach, wyjściach do obiektów kulturalnych, zajęciach plastycznych, arterapii, zajęciach z szycia oraz chóru. Pracownicy i wolontariusze Centrum zorganizowali również świąteczne spotkania z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, pikniki z okazji Dnia Dziecka, pikniki integracyjne dla rodzin, marsze, fleshmoby i innego rodzaju spotkania integracyjne.

Działalność Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Łódzkiej to również konkretne wsparcie w postaci paczek z żywnością i środkami higienicznymi, których wydano w tym czasie około 10 tysięcy oraz pomoc finansowa w postaci bonów i e-kodów na zakupy, z których skorzystało 800 osób. Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne od początku wojny za naszą wschodnią granicą angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na listę najważniejszych działań podjętych z myślą o nich wpisuje się utworzenie 28 Centrów Migrantów i Uchodźców funkcjonujących w całej Polsce, a koordynowanych przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne.

Reklama

Od lipca 2022 roku w Centrach zarejestrowanych zostało ponad 67 tysięcy beneficjentów. To osoby objęte lub ubiegające się o ochronę międzynarodową w Polsce, a szczególnie dotknięte konfliktem na Ukrainie. Do Centrów zgłaszają się najczęściej kobiety i dzieci, młodzież oraz seniorzy. Działalność Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce w liczbach dane z okresu 01.07.2022-08.09.2023

• 67 561 – liczba beneficjentów zarejestrowanych w CPMiU

• 37 101 – liczba osób, które otrzymały pomoc z zakresu działań psychospołecznych

• 5 322 – liczba beneficjentów, którzy otrzymali pomoc psychologiczną

• 6 733 – liczba uczestników kursów języka polskiego

• 8 766 – liczba beneficjentów, którzy otrzymali wsparcie zawodowe

• 3 660 – liczba osób objętych indywidualnym planem działań

• 3 570 – liczba beneficjentów, którzy otrzymali wsparcie finansowe

Najważniejsze usługi świadczone przez CPMiU to doradztwo zawodowe, kursy zawodowe, nostryfikacja dyplomów, wsparcie edukacyjne, tłumaczenia dokumentów, kursy języka polskiego, porady prawne, wsparcie psychologiczne, zajęcia psychospołeczne i integracyjne, wsparcie finansowe, wsparcie materialne, opieka dla dzieci, przekierowania do innych podmiotów/projektów.


2023-09-22 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Szabla Kilińskiego dla abp Rysia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W łódzkiej Izbie Rzemieślniczej zostały wręczone Szable Kilińskiego - najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze. W tym roku jednym z nagrodzonych został metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapowiada pierwszy Światowy Dzień Dzieci i apeluje o pokój

2023-12-08 12:52

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił grupy obecne na placu św. Piotra. Zapowiedział także zaplanowany pod koniec maja przyszłego roku pierwszy Światowy Dzień Dzieci i zaapelował o pokój.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję