Reklama

Aspekty

Patriotyczna akademia w Nietkowie

W Szkole Podstawowej im. Zofii i Stanisława Wróblewskich w Nietkowie 16 listopada odbyła się uroczysta akademia o charakterze patriotycznym.

2023-11-16 14:36

[ TEMATY ]

Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Akademia patriotyczna

105. rocznica niepodległości

Szkoła Podstawowa w Nietkowie

Kamil Krasowski

Dzieci i młodzież przedstawili patriotyczny program artystyczny

Dzieci i młodzież przedstawili patriotyczny program artystyczny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Podczas dzisiejszej akademii będziemy poruszać kilka kwestii. Po pierwsze uczcimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po drugie – podczas uroczystej gali odbędzie się podsumowanie ogólnopolskiego projektu, który nasza szkoła realizowała od ubiegłego roku pod hasłem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Dzisiaj również odbędzie się podsumowanie zrealizowanego w ramach tego projektu Gminnego Konkursu Plastycznego „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” – powiedziała Elżbieta Kozak, nauczycielka języka polskiego w SP w Nietkowie.

- Na lekcjach języka polskiego i godzinach wychowawczych uczniowie realizowali z wychowawcami projekt edukacyjny, wspominając i rozmawiając o osobach, które w heroiczny sposób zapisały się na kartach naszej historii – mówi nauczycielka plastyki Joanna Wojtaszek. – Na lekcjach plastyki skupiliśmy się bardziej nad człowieczeństwem. Widać na nich postaci z historii, natomiast chciałam również przybliżyć tą wartość bycia człowiekiem i pokazać jak możemy czynić dobro dzisiaj, by wzbudzić u dzieci empatię – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prace plastyczne zostały wykonane w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II, postawy błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej oraz innych przykładów zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi, zarówno w kontekście historycznym, jak również w odniesieniu do współczesności. Na konkurs wpłynęło równo 90 prac plastycznych uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków z Gminy Czerwieńsk. Jurorzy konkursu spośród nadesłanych prac wyróżnili 39.

Reklama

Pomimo niełatwego tematu, uczniowie w bardzo kreatywny i dojrzały sposób odnieśli się do jego realizacji.

- Temat konkursu bardzo mi się spodobał i już miałam pomysł na swoją pracę. Przedstawiłam jak dziewczynka ze swoim tatą pomagają starszej, potrzebującej osobie - opowiada o swojej pracy Wiktoria z klasy V.

- W swojej pracy zilustrowałam jak Janusz Korczak czeka z dziećmi na pociąg do obozu koncentracyjnego. W mojej pracy jest zmartwiony, bo wie, co ich czeka. Dzieci jeszcze o tym nie wiedzą, dlatego są zadowolone, bo ich opiekun powiedział im że jadą na wycieczkę – opowiada Zosia. – Takie osoby są przykładem dobra, tego że warto pomagać – dodaje uczennica klasy V.

- Przedstawiłam Supermana, chroniącego małą dziewczynkę przed nadchodzącym deszczem. To ma symbolizować to w jaki sposób dorośli powinni chronić małe dzieci przed różnymi zagrożeniami – dodaje Gabrysia z klasy VII.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: pożegnano dzieci nienarodzone i martwo urodzone

2023-12-05 19:22

[ TEMATY ]

dzieci utracone

Adobe Stock

W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się kolejny pogrzeb dzieci nienarodzonych. Podczas ceremonii, która odbyła się 5 grudnia br., pożegnano trzysta czternaścioro dzieci. Ich ciała zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

- Przychodzimy na tę eucharystię, aby pożegnać zmarłe dzieci. Ale przychodzimy tutaj także po nadzieję. Ona jest motorem naszego życia - rozpoczął homilię ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych. - Przychodzimy po nadzieję związaną z naszym życiem doczesnym, bo chcemy wierzyć, że mimo tak trudnych doświadczeń wciąż może nas spotkać wiele pięknych chwil na tym świecie. My sami także możemy jeszcze wiele dobrego uczynić - mówił kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie

2023-12-05 16:05

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Kard. Sarah

Episkopat News

Nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe, za bardzo afrykańskie i za mało chrześcijańskie - powiedział kard. Robert Sarah podczas sympozjum o liturgii, które odbywa się w Senegalu w Afryce. Pochodzący z sąsiedniej Gwinei purpurat przez ponad 6 lat z nominacji papieża Franciszka pełnił urząd prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podczas odprawionej w Dakarze Mszy św. podkreślił on, że to przede wszystkim na Zachodzie jesteśmy świadkami rozkładu wartości wynikających z wiary, a także samej pobożności i liturgii. Skrytykował on jednak również chybione formy inkulturacji, kiedy usiłuje się wprowadzić do celebracji elementy afrykańskich czy azjatyckich tradycji wypaczające sprawowane przez nas misterium paschalne. „Kładziemy tak duży akcent na te elementy kulturowe, że obrzędy trwają niekiedy po sześć godzin” - mówił kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Patrzymy dziś na Maryję pochylona nad żłobem

2023-12-05 21:25

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Karol Porwich/Niedziela

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

"W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję