Pasterka w Watykanie
Zejść z konia „oświeconego” rozumu
Reklama
Papież Benedykt XVI w Wigilię Bożego Narodzenia przewodniczył Pasterce w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W homilii Papież powiedział, że narodziny Jezusa były prawdziwą „epifanią” - objawieniem, że Bóg jest czystym dobrem. - Kochamy to, że jesteś Dzieckiem, Twoją rezygnację z przemocy, ale cierpimy z powodu faktu, że przemoc utrzymuje się w świecie, i dlatego prosimy: Boże, okaż swoją moc. W tym czasie i w tym świecie spraw, aby zostały spalone pręty ciemiężcy, płaszcze zbroczone krwią i stukające buty żołnierzy, aby Twój pokój zwyciężył w naszym świecie - mówił Benedykt XVI. Papież z żalem zauważył, że dziś Boże Narodzenie stało się świętem sklepów, których olśniewający blask zasłania tajemnicę pokory Boga, wzywającą nas samych do pokory i prostoty. Ojciec Święty nawiązał też do niewielkiego wejścia, jakie znajduje się w kościele Narodzenia Pańskiego w Betlejem, które miało lepiej chronić kościół przed wszelkim atakiem i wkraczaniem na koniu do domu Bożego. - Ten, kto chce wejść do domu Bożego w miejscu narodzin Jezusa, musi się pochylić. Wydaje mi się, że przejawia się w tym głębsza prawda, od której oczekujemy, by nas poruszyła w tę Świętą Noc: jeśli chcemy znaleźć Boga, który ukazał się jako dziecko, musimy zejść z konia naszego „oświeconego” rozumu - wezwał Benedykt XVI, zachęcając do porzucenia fałszywych pewności, intelektualnej pychy, która uniemożliwia nam dostrzeżenie bliskości Boga.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Pod koniec roku Europa znajduje się w kryzysie gospodarczym i finansowym, który w ostateczności ma swą podstawę w kryzysie etycznym zagrażającym Staremu Kontynentowi. Mimo że w znacznej mierze bezsporne są takie wartości, jak solidarność, zaangażowanie na rzecz innych, odpowiedzialność za ubogich i cierpiących, często brakuje siły motywującej, zdolnej nakłonić jednostkę i wielkie grupy społeczne do wyrzeczeń i ofiary.
Z przemówienia do pracowników Kurii Rzymskiej, 22 grudnia 2011 r.
Odpowiedź, jaką dał Bóg w Jezusie na wołanie człowieka, nieskończenie przekracza nasze oczekiwanie, stając się taką solidarnością, która nie może być wyłącznie ludzka, ale Boża. Tylko Bóg, który jest miłością, i miłość, która jest Bogiem, mogła dokonać wyboru, że nas zbawi, podejmując drogę, która jest z pewnością najdłuższa, ale jest tą, która respektuje prawdę Jego i naszą: drogę pojednania, dialogu, współpracy.
Z orędzia na Boże Narodzenie, 25 grudnia 2011 r.
Audiencja Generalna
Modlitwa w życiu rodziny
Podczas audiencji ogólnej 28 grudnia Benedykt XVI, kontynuując cykl katechez na temat modlitwy, mówił o roli, jaką pełniła ona w życiu Świętej Rodziny z Nazaretu. Papież powiedział: - Nikt lepiej niż Maryja nie nauczy nas kontemplacji oblicza Jezusa. Ona żyła z oczyma utkwionymi w Synu, zasłuchana w każde Jego słowo. Pierwszym, który dzielił z Nią to doświadczenie, był św. Józef. Jego szczera, pokorna miłość, decyzja na połączenie swego życia z Maryją stała się drogą ku szczególnemu zjednoczeniu z Bogiem. Całe swoje życie oddał Maryi i Jezusowi, odpowiadając w sposób doskonały na wyjątkowe powołanie. Ewangelie nie odnotowują ani jednego zdania wypowiedzianego przez Józefa - jego obecność jest milcząca, ale wierna, stała i czynna.
Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: - Pozdrawiam obecnych tu Polaków. W atmosferze świąt Bożego Narodzenia i bliskiego już nowego roku życzę wszystkim wielu łask, a zwłaszcza daru pokoju, radości i codziennej pomyślności. Niech wam Bóg błogosławi!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nominacje papieskie dla Kościoła w Polsce
Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął 29 grudnia 2011 r., złożone po uzyskaniu wieku emerytalnego, rezygnacje z posługi dwóch ordynariuszy: arcybiskupa metropolity częstochowskiego Stanisława Nowaka i biskupa gliwickiego Jana Wieczorka.
Reklama
Nowym metropolitą częstochowskim Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo, dotychczasowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego. Nominat ma58 lat i 5-letni staż biskupi.
Biskupem gliwickim został bp Jan Kopiec, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Nominat ma 64 lata, biskupem jest od 18 lat.
Statystyka
Polacy w Watykanie
Około 400 tys. wiernych uczestniczyło w 2011 r. w audiencjach ogólnych z Benedyktem XVI - podało Radio Watykańskie. Według danych działającego przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika Biura Informacji dla Pielgrzymów Polskich, 8,5 proc. stanowili nasi rodacy - było ich 33,7 tys. Spadek liczby pielgrzymów polskich odpowiada ogólnej tendencji, jaką obserwuje się w odniesieniu do wszystkich uczestników audiencji. Od wielu lat stanowią oni nieco poniżej 10 proc. ogółu uczestników papieskich audiencji środowych.
Dyrektor Biura Informacji dla Pielgrzymów Polskich - ks. Piotr Studnicki zaznacza, że ponad 100 tys. Polaków przybyło do Rzymu na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja 2011 r. Od kwietnia do końca października przybywa najwięcej pielgrzymów uczestniczących w audiencjach ogólnych - w sumie 26 650. Ks. Studnicki zaznacza, że bardzo istotnym akcentem pielgrzymowania Polaków jest pragnienie uczestnictwa we Mszy św. sprawowanej przy grobie bł. Jana Pawła II albo chwila przeznaczona na indywidualną modlitwę.