Reklama

Jasna Góra

Apel Jasnogórski - oczami pielgrzymów

Jest wyrazem jedności, solidarności i miłości do Matki Bożej - Apel Jasnogórski. Jako wieczorna modlitwa kierowana do Królowej Polski rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę to modlitwa łącząca pokolenia. Są grupy wiernych, które nim rozpoczynają swoje nocne czuwanie, ale też i takie, które właśnie tą modlitwą kończą swoje pielgrzymowanie. Dla każdego to oddanie się w opiekę Maryi jest ważne.

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dla mnie Apel Jasnogórski jest żywym kontaktem z Matką Bożą i Jasną Górą. Choć to jest bardzo naturalne, że w nim uczestniczę, to zawsze daje mi on wielką radość. A nawet jeżeli modlę się sama, to czuję, że jest ta łączność z innymi wiernymi, a w szczególności z Maryją - powiedziała Małgorzata z Brdowa, która uczestniczyła tutaj w nocnym czuwaniu.

Podziel się cytatem

Jej siostra Ania wyznała, że tej modlitwy nauczyła ją babcia, a dzięki temu, że należą do paulińskiej parafii, to zawsze o godz. 21.00 łączą się duchowo z Jasną Górą. - Obraz Matki Bożej zawsze był w naszym domu. Maryja jest dla mnie wsparciem i powierniczką. Chcemy być przy Niej i widzimy, że dzięki tej modlitwie jest przy nas i nad nami czuwa - podkreśliła Ania.

- Oddaję Pani Najświętszej cześć nie tylko podczas pielgrzymek, ale też razem z żoną powierzamy się Jej w każdy wtorek, ponieważ należymy do salezjańskiej wspólnoty „Nazaret” i każde spotkanie kończymy właśnie apelową modlitwą - opowiadał Krzysztof Zawadzki górnik z Zakładów Górniczych Lubin należących do KGHM Polska Miedź S.A. Dodał, że właśnie o godz. 21.00 wszyscy ze wspólnoty, trzymając się za ręce, łączą się z Matką Bożą i Jasną Górą, zawierzając Jej rodziny i swoje życie. Jego kolega z pracy Dariusz Lubryka zauważył, że Apel Jasnogórski jest dla niego oddaniem czci Matce Bożej, dlatego jest to bardzo ważne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi nie zawsze mogą osobiście przybyć na Apel Jasnogórski. Aby pozostać w łączności ze swoimi rodakami korzystają z transmisji w radiu bądź telewizji.

- Ta modlitwa zawsze porusza moje serce. Pracując z osobami chorymi, widzimy, że doskwiera im czasami bunt i niepogodzenie się z chorobą, ale mimo wszystko wracają i chcą być przy Matce Bożej. To jest właśnie ta ufność, kiedy podczas Apelu Jasnogórskiego mówimy do Niej - „Jestem przy Tobie, Pamiętam, Czuwam” - powiedziała Dorota Krysińska, z Hospicjum Domowego i Poradni Medycyny Paliatywnej w Częstochowie.

Dorota Wojtachnio, która też jest lekarzem w hospicjum dodała, że modlitwa na Jasnej Górze dla jej podopiecznych jest czasem bardzo potrzebnym, ponieważ dodaje sił duchowych w zmaganiu z cierpieniem. - Nasi pacjenci uczestniczą w tej modlitwie dzięki transmisji w Radiu Jasna Góra i to dla nas bardzo ważne, bo o własnych siłach nie mogliby dotrzeć do Sanktuarium - zauważyła lekarka.

Reklama

Dla młodych Apel Jasnogórski to modlitwa, której uczą się od dziadków i swoich rodziców.

-Żyjemy tą modlitwą na co dzień. Uczestniczymy w nocnych czuwaniach i rekolekcjach, i kończymy je Apelem - powiedziała Zuzanna Wrzosek, maturzystka z Siedlec.

Jej kolega Kacper Kowalczyk zauważył, że jego pierwsze spotkanie z Apelem Jasnogórskim było dzięki babci, która przez wiele lat uczestniczyła w nim i dzięki temu ta modlitwa stała się dla niego ważna.

Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi zauważyli, że modlitwa Apelu Jasnogórskiego nie tylko jest obecna w ich domach, a kultywowanie jej jest obowiązkiem każdego Polaka.

Podziel się cytatem

Od 1995 roku Apel Jasnogórski jest codziennie transmitowany przez Radio „Jasna Góra” a za jego pośrednictwem przez inne stacje. Codzienna transmisję prowadzi także telewizja „Trwam”.

Powstanie Apelu Jasnogórskiego przed 70 laty wiąże się z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Po otrzymaniu wiadomości o internowaniu kard. Wyszyńskiego 25 września 1953 r., paulini podjęli z pielgrzymami na Jasnej Górze specjalne modlitwy o jego rychłe uwolnienie. Prymas Wyszyński podczas swego internowania w Stoczku Warmińskim postanowił dokonać osobistego Aktu oddania się w niewolę miłości Matce Bożej, zawierzając Jej całkowicie swój los. Uczynił to w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, 8 grudnia 1953 r. W tym samym dniu rozpoczęto na Jasnej Górze wieczorową modlitwę, zwaną apelem, w jego intencji o godzinie 21.00.

2023-12-06 18:31

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski ma 70 lat

To unikalna okazja, by opowiedzieć o tym, czym ta modlitwa jest dla Polaków, jak ważne miejsce zajmuje w religijnym krajobrazie polskiej duszy. Rycerska z pochodzenia – bo tak nazywano ją wcześniej – stanowi swoisty fenomen, któremu przyglądają się już zapewne naukowcy. Pierwszy raz Apel Jasnogórski zaśpiewało raptem pięć osób – stały w ciszy przed zasłoniętą Ikoną, w pustej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Obecnie, gdy czasy też są trudne, gdy porzucana jest wiara, podważane jest wszystko, co święte, co tradycyjne – codziennie ponad 3 mln rodaków przyłącza się do modlitwy apelowej dzięki transmisji TV Trwam, a wielu innych, już bez pomocy mediów, zatrzymuje się o godz. 21 na kilka chwil, by wyszeptać te trzy proste słowa: „Jestem, pamiętam, czuwam”. Do tej rzeszy należy dodać tych szczęśliwców, którzy mogą osobiście przyjść do częstochowskiego klasztoru, by zaświadczyć o miłości do Boga i oddaniu Bogurodzicy... Bo jak pięknie określił to abp Wacław Depo – Apel Jasnogórski jest dla nich jak powietrze, bez którego nie da się żyć.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję