Reklama

Niedziela Łódzka

Ujazd: II Mistrzostwa Polski w Tańcu Narodowym

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Ujeździe odbył się X Ogólnopolski Turniej Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej oraz II Mistrzostwa Polski w Tańcu Narodowym PTT.

W sali Miejskiego Centrum Sportu w Ujeździe wczesnym popołudniem rywalizowały ze sobą dzieci od najmłodszych do 14 roku życia w X Ogólnopolskim Turnieju Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej. Zaprezentowali skoczną „Polkę” i dostojnego „Krakowiaka”, a oceniani byli przez ośmiu sędziów, należących do Polskiego Towarzystwa Tanecznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poziom turnieju był bardzo wysoki. Po południu radosnym odtańczeniem „Poloneza”, podczas którego każdy z obecnych zespołów przygotował własny fragment choreografii, rozpoczęły się II Mistrzostwa Polski w Tańcu Narodowym Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Pary z całej Polski rywalizowały ze sobą tańcząc radosnego „Krakowiaka”, efektownego „Oberka”, melancholijnego „Kujawiaka” oraz dynamicznego „Mazura”. - Propagujemy turnieje od 10 lat. Jest to 10 lat przepięknego rozwoju, gdzie zaczynaliśmy od kilku par, które przyjeżdżały do nas, by zatańczyć i zobaczyć jak to u nas wygląda, aż do 121 par, które dziś goszczą na Mistrzostwach! Minione edycje pokazały, że wprowadzenie Turnieju Tańca Narodowego do kalendarza imprez kulturalnych naszego regionu było trafną decyzją i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zarówno par tanecznych, jak i widzów – mówi Mariusz Wolski, pomysłodawca i organizator turnieju.

Reklama

Głównymi celami Turnieju, jakie przyświecają jego organizatorom, są: ochrona dziedzictwa narodowego, popularyzacja tańców polskich w szczególności wśród dzieci i młodzieży, integracja dzieci, młodzieży i dorosłych z obszarów wiejskich i miejskich oraz kulturowa wymiana doświadczeń. Nagrody dla najlepszych par ufundowała Gmina Ujazd.

Na parkiecie Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowali się tancerze ludowi z szesnastu zespołów z całej Polski, m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”, Zespół Pieśni i Tańca „Lubochnianie”, Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Poltex”, Wielkopolski Klub Tańców Polskich, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” Organizatorem Turnieju i Mistrzostw Polski była Gmina Ujazd, Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe, Szkoła Podstawowa w osiedlu Niewiadów im. Polskich Olimpijczyków oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Niewiadów.

Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Ujazdu Artur Pawlak.

2023-12-08 12:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Sąsiedzka pomoc

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Spotykamy ich na ulicy, w centrach handlowych, placach zabaw. Rodziny ukraińskie musiały opuścić swoje domy uciekając przed bombami rosyjskich najeźdźców.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

2024-03-04 12:24

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już za tydzień, 11 marca br., odbędzie się uroczyste zakończenie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Łódzkie obchody będą związane z 50. rocznicą śmierci bohaterskiej położnej z Auschwitz.

Sięgając do biografii Sługi Bożej, przeczytamy, że od urodzenia do śmierci związana była z Łodzią. - Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 roku w Łodzi. Matka, Henryka Zambrzycka, pracowała w fabryce Poznańskiego, a ojciec, Jan Zambrzycki, dorywczo zajmował się pracami stolarskimi. Mieszkali na Bałutach, przy ulicy Żurawiej 7. Stanisława już w wieku 7 lat zaczęła się uczyć - najpierw indywidualnie, a po dwóch latach w progimnazjum Wacława Maciejewskiego. W tym czasie jej ojciec trafił na 5 lat do carskiej armii. 17 października 1916 r. Stanisława wyszła za mąż za Bronisława Leszczyńskiego, znanego łódzkiego zecera. Po roku przyszedł na świat ich pierwszy syn Bronisław, dwa lata później córka Sylwia.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje bp Piotr Krupa, dawny rektor seminarium w Paradyżu

2024-03-04 16:11

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Gościkowo‑Paradyż

Archiwum diecezji pelplińskiej

Śp. bp Piotr Krupa

Śp. bp Piotr Krupa

4 marca 2024 w wieku 87 lat zmarł bp Piotr Krupa, który w latach 1978-1980 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu.

Śp. bp Piotr Krupa urodził się 19 czerwca 1936 roku w Braciejowej (diecezja tarnowska). Po drugiej wojnie światowej wraz z rodzicami zamieszkał w Zakrzewie (dekanat Złotów). W 1955 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. 14 maja 1961 roku w katedrze gorzowskiej przyjął z rąk sługi Bożego biskupa Wilhelma Pluty święcenia prezbiteratu. Był wikariuszem w Gubinie (1961-1962), Świebodzinie (1962-1966), Kołczygłowach (dekanat Bytów, obecnie diecezja pelplińska) (1966-1970) i w Zielonej Górze (parafia Najświętszego Zbawiciela: 1970-1971).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję