Dziewięciodniowa modlitwa (nowenna) zawiera takie formy kultu, jak procesja, śpiew starodawnych hymnów ku czci patrona zakonu, kazanie i oddanie czci pustelnikowi sprzed siedemnastu wieków – św. Pawłowi z Teb. W historii chrześcijaństwa uznawany jest on za pierwszego pustelnika. Żył w Egipcie na przełomie III i IV w. W czasie prześladowań chrześcijan skrył się na pustyni, a po ich ustaniu zdecydował, że pozostanie do końca życia w odosobnieniu.
Znalazł licznych naśladowców, co przyczyniło się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa paulinów, czyli Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Nowenna jest przygotowaniem do przypadającej 15 stycznia uroczystości świętego patrona zakonu. Utrwalone w tradycji paulinów elementy niezwykłego nabożeństwa co roku przypominają mnichom o ich źródle i posłannictwie, także we współczesnych czasach, a wiernym świeckim o całkowitym zawierzeniu Bogu.
Nabożeństwo ku czci patrona paulińskiej wspólnoty w czasie nowenny sprawowane jest codziennie na Jasnej Górze o godz. 18.00 w przylegającej do bazyliki kaplicy ufundowanej w XVII w. przez rodzinę Denhoffów. Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i głoszone są okolicznościowe kazania. Msza św. wspólnotowa odprawiona 15 stycznia o godz. 11.00 zakończy nowennę.
W niedzielę 21 stycznia zakonnicy świętować będą wraz z wiernymi, zwłaszcza z dziećmi. Tego dnia na godz. 16.15 paulini zapraszają do bazyliki na nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa. Tradycyjnie modlitwie przewodniczyć będzie bp senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, znany niegdyś z programów telewizyjnych o tematyce religijnej dla dzieci. Na zakończenie tej liturgii najmłodsi odwiedzający klasztor obdarowywani są słodyczami lub innymi upominkami.
Początki zwyczaju obdarowywania najmłodszych na Jasnej Górze datują się na lata 80. XX w. Ojciec Rufin Abramek podjął wtedy inicjatywę ówczesnego administratora klasztoru jasnogórskiego ojca Leona Chałupki, który będąc wcześniej przeorem klasztoru w Warszawie, na zakończenie pawełek częstował dzieci daktylami.(PAP)
Autor: Maciej Świerzy
macs/ joz/