W ten sposób podtrzymuje się tradycję kolędowania wśród ludzi, którzy przybyli po II wojnie światowej z Bukowiny. Obecnie są to tereny Ukrainy i Rumunii. Część Polaków przywędrowała na Bukowinę w XIX wieku z okolic Czadecczyzny, stąd w ich kulturze dużo elementów góralskich. Zachowując tradycję, dbali oni o swoją tożsamość narodową, gdyż sąsiadowali m.in. z Rumunami, Rusinami, Niemcami, Żydami, Ormianami. Chodzenie po kolędzie było zwyczajem, który jednoczył wspólnotę polskich katolików na obczyźnie. Obecnie przybyli po wojnie z Bukowiny Polacy i ich potomkowie kultywują wiele tradycji w utworzonych zespołach ludowych. Należy do nich wspólne kolędowanie, organizowane z inicjatywy historyka Mirosława Delosta.
Joanna Gorzelana
XV Bukowińskie Kolędowanie Górali Czadeckich w Żaganiu
Reklama
Tegoroczne kolędowanie, zgodnie z tradycją tych spotkań, rozpoczęło się wspólnym różańcem - w intencji zmarłych Bukowińczyków oraz uroczystą Mszą świętą w kościele pw. Zwiastowania NMP w Żaganiu „na górce” koncelebrowaną przez ks. Jerzego Najdka - kapelana Górali Czadeckich i ks. Marka Chocieja CM, który - po pobycie na placówce w Bukowinie - przylgnął do polskich Bukowińczyków i chętnie przyjeżdża na organizowane przez nich spotkania. Po Eucharystii uczestnicy udali się w gościnne progi Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie przywitano wszystkich gości i połamano się opłatkiem. Głównym punktem był śpiew kolęd i pastorałek znanych jeszcze z Bukowiny. Wystąpiły następujące kapele z województwa dolnośląskiego:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zespół Górali Czadeckich „Tajdany” ze Strzegomia,
Góralski Teatr Pieśni Dunawiec” ze Zbylutowa,
Zespół Górali Czadeckich „Pojana” z Piławy Dolnej,
Zespół „Echo Bukowiny” z Lubania.
Joanna Gorzelana
XV Bukowińskie Kolędowanie Górali Czadeckich w Żaganiu
Z województwa lubuskiego przybyły ze swoim repertuarem grupy muzyczne:
Zespół Górali Czadeckich „Źródełko” z Wichowa,
Zespół Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca” ze Złotnika,
Zespół Górali Czadeckich „Stanowianie” ze Stanowa,
Zespół Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy,
Reklama
Zespół Górali Czadeckich „Jodełki” z Żagania.
Joanna Gorzelana XV Bukowińskie Kolędowanie Górali Czadeckich w Żaganiu
Organizatorzy uzgodnili repertuar tak, aby nie powtarzały się wykonywane utwory, a zespoły starały się wykonać swoje teksty jak najlepiej - często był to śpiew na dwa głosy lub z podziałem na role. Widownia zaś chętnie włączała się w śpiew, nagradzając oklaskami każdy występ. Czas płynął bardzo przyjemnie, po ostatnim występie zaśpiewano „Nie miejcie za złe, cośmy tu byli….” - piosenkę, którą tradycyjnie kończyło się dawniej kolędowanie. Uczestnicy wracali do swych domów w atmosferze bożonarodzeniowego śpiewu.
Joanna Gorzelana
XV Bukowińskie Kolędowanie Górali Czadeckich w Żaganiu
Oczywiście tak duże przedsięwzięcie (w tym spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób) nie byłoby możliwe bez życzliwości i pomocy współorganizatorów, wśród których był Urząd Miasta w Żaganiu, Publiczna Podstawowa nr 1, Żagański Pałac Kultury i parafia pw. Nawiedzenia NMP w Żaganiu z ks. Marcinem Siewrukiem, a przede wszystkim zespół Górali Czadeckich „Jodełki” z kierowniczką Zofią Delost-Sygutowską.