Reklama

Jubileusze i nagrody

Honor dla tygodnika „Niedziela”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W redakcji „Niedzieli” 8 lipca br. odbyła się uroczystość uhonorowania redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia statuetką św. Jadwigi Śląskiej, patronki miasta Dębicy. Burmistrz miasta Paweł Wolicki wręczając Redaktorowi Naczelnemu statuetkę, wyraził uznanie dla „Niedzieli” za pracę służącą rodzinie oraz pojednaniu między ludźmi. Podkreślił duchową pomoc tygodnika dla rodziny, której zagrażają liberalne prądy oraz konsumpcyjny styl życia.
Tygodnik „Niedziela”, jak powiedział, jest bardzo blisko idei, które przyświecały św. Jadwidze Śląskiej (1179-1243). Dość wspomnieć, że w jej życiu ujawniło się wiele powołań, które przyjmowała i konsekwentnie wypełniała. Wszystkie one miały jedno źródło: były realizacją podstawowego powołania człowieka do miłości. Księżna Jadwiga urzeczywistniała je jako żona i matka, jako księżna wspomagająca swojego małżonka w rządzeniu rozległym księstwem, jako opiekunka Kościoła, fundatorka świątyń i klasztorów, także troszcząca się o szkoły i wspomagająca uczniów z biednych rodzin, jako opiekunka chorych i ubogich, wreszcie jako osoba całkowicie oddająca się Bogu w konsekracji zakonnej.
To dlatego radni miasta Dębicy zwrócili się w maju 2008 r. z prośbą do Stolicy Apostolskiej, a konkretnie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, o nadanie miastu patronatu tej świętej. 28 grudnia 2008 r. stało się to faktem. To była wielka historyczna chwila, pięknie koronująca obchody 650-lecia lokacji miasta. Odtąd świadectwo życia św. Jadwigi Śląskiej stało się w Dębicy drogowskazem dla działań samorządu, dla małżonków i rodziców, dla duchownych i wiernych świeckich, dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pragną budować cywilizację oraz kulturę życia i miłości. Jak mówił burmistrz Paweł Wolicki, Dębica jest miastem dla rodziny, pomagającym rodzinie godnie urodzić i wychować dzieci, pracować i cieszyć się życiem. Pomoc miasta dla rodzin jest odczuwalna na co dzień, tak jak życzyłaby sobie tego św. Jadwiga Śląska, patronka małżeństw i rodzin, opiekunka chorych, wdów i sierot, a także dzieł charytatywnych.
W uroczystości w redakcji „Niedzieli” razem z burmistrzem Pawłem Wolickim uczestniczył sekretarz miasta Dębica Zdzisław Pupa. Obecni byli także senatorowie: Alicja Zając, Jan Maria Jackowski i Waldemar Kraska. Wyróżnienie z rąk burmistrza otrzymali również: ks. inf. Józef Wójcik - w 40. rocznicę uwolnienia Obrazu Nawiedzenia oraz red. Czesław Ryszka - za najnowszą książkę pt. „Nauczyciel miłości Ojczyzny”, poświęconą postaci bp. Wincentego Kadłubka.

(Cer.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sako w 1700. rocznicę Soboru Nicejskiego: ustalmy jedną datę Wielkanocy

2025-09-29 16:41

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Kard. Sako

BP KEP

Do ustalenia jednej daty Wielkanocy dla wszystkich wyznawców Chrystusa wezwał chaldejski patriarcha Bagdadu kard. Louis Raphaël Sako. Różne daty uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego są wynikiem korzystania z różnych kalendarzy przez chrześcijan Wschodu i Zachodu.

„Obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego nie powinny być jedynie spotkaniem formalnym, uwydatniającym historyczny dokument. Powinny oznaczać powrót do nicejskiego Credo jako wspólnego obszaru dialogu ekumenicznego, mającego na celu ustalenie stałej daty Wielkanocy jako chrześcijańskiego świadectwa i zobowiązania do wspólnego podążania ku jedności i pełnej komunii” - powiedział 77-letni hierarcha podczas konferencji upamiętniającej rocznicę Soboru Nicejskiego, zorganizowanej przez Asyryjski Kościół Wschodu. Odbywała się ona w dniach 27-29 września w Irbilu.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo z Watykanu: trzeba przyklęknąć, żeby stąd odchodzić świadkiem wiary

2025-09-28 17:40

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Monika Książek

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na dziękczynną pielgrzymkę jubileuszową do Rzymu przybyło około 250 osób z archidiecezji częstochowskiej, w tym księża, osoby konsekrowane i świeccy. „Jesteśmy tu jako pielgrzymi nadziei. Cieszymy się ze spotkania z Ojcem Świętym i uzyskania jego błogosławieństwa” – powiedział abp Depo. Dziś metropolita częstochowski udziela portalowi niedziela.pl wywiadu - prosto z Watykanu.

Ks. Mariusz Bakalarz: Księże Arcybiskupie, dziś Msza z Ojcem Świętym na Placu Świętego Piotra. Za nami piękna pielgrzymka i przejście przez Drzwi Święte. Jakie wrażenia?
CZYTAJ DALEJ

Prezydent proponuje zaostrzenie kryteriów do uzyskania polskiego obywatelstwa

2025-09-29 20:38

[ TEMATY ]

obywatelstwo

Karol Nawrocki

Adobe Stock

Wydłużenie z trzech do 10 lat minimalnego okresu, nieprzerwanego pobytu w Polsce, do uzyskania obywatelstwa polskiego przewiduje skierowany przez prezydenta Karola Nawrockiego do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o obywatelstwie polskim.

Projekt przewiduje wydłużenie z trzech do 10 lat minimalnego okresu nieprzerwanego pobytu w Polsce (na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub prawa stałego pobytu) wymaganego do uznania cudzoziemca za obywatela polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję