Reklama

Aspekty

Ruch Młodzieży Solidarnej ma w Sulechowie swój skwer

2024-02-10 17:56

[ TEMATY ]

Zielona Góra

sulechów

Marek Kuczyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Decyzją Rady Miejskiej, w Sulechowie powstał Skwer Ruchu Młodzieży Solidarnej.

Ta antykomunistyczna organizacja opozycyjna formalnie zawiązała się w Sulechowie 11 XI 1986, choć miejscowa młodzież podejmowała współpracę z innymi ośrodkami opozycyjnego podziemia dużo wcześniej. Działania obejmowały m.in. kolportaż niezależnej prasy i literatury, dystrybucję ulotek, umieszczanie w miejscach publicznych niepodległościowych haseł i emblematów, organizację wydarzeń religijno-patriotycznych, uczestnictwo w straży grobu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, kursy druku, samoobrony, uczestnictwo w wydarzeniach w innych ośrodkach. Mimo aresztowań (1987 Marek Kuczyński, 1988 Bogusław Malicki) i zatrzymań, przesłuchań członków i sympatyków organizacji, gróźb, Służba Bezpieczeństwa raportowała (dokumentacja akt bezpieki - IPN Poznań) do egzekutywy partyjnej, że do wewnątrz grupy nie udało się przeniknąć. RMS w późniejszym czasie wszedł w krajowe struktury federacji niezależnych organizacji młodzieżowych. Od roku 1994 członkowie RMS wchodzili do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie zarządu KSM

22 września w Komendzie Wojewódzkiej OHP w Zielonej Górze zarząd diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży spotkał się z biskupem Tadeuszem Lityńskim.

W spotkaniu wzięli udział również księża asystenci parafialnych oddziałów. Podsumowano bieżące działania KSM, a także rozmawiano o planach na przyszłość. Poruszono również temat trudności w dotarciu z Ewangelią do młodych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Gizela Skop - muzykolog i bliska współpracowniczka ks. Blachnickiego

2024-03-03 19:16

[ TEMATY ]

oaza

Karol Porwich/Niedziela

2 marca w godzinach wieczornych zmarła Gizela Maria Skop - współzałożycielka Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, muzykolog i muzyk kościelny, bliska współpracowniczka sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Informacja o pogrzebie zostanie podana w późniejszym terminie - informuje Maria Różycka, asystentka odpowiedzialnej głównej INMK.

Gizela Maria Skop była współzałożycielką Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, muzykologiem i muzykiem kościelnym, bliską współpracowniczką sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, aktywną członkinią zainicjowanych przez niego dzieł, członkinią diakonii ośrodka Marianum w niemieckim Carlsbergu.

CZYTAJ DALEJ

Miejsce rozwijania talentów

2024-03-04 16:27

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

materiały organizatora

Klub Twórczego Dziecka „Świat w dłoniach” to miejsce, w którym każde dziecko może rozwijać swój potencjał

Klub Twórczego Dziecka „Świat w dłoniach” to miejsce, w którym każde dziecko może rozwijać swój potencjał

Klub Twórczego Dziecka „Świat w dłoniach” działający przy Caritas diecezjalnej zaprasza na marcowe zajęcia!

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas diecezjalnej zaprasza najmłodszych do Klubu Twórczego Dziecka „Świat w dłoniach”. W jego ramach odbywają się zajęcia z elementami arteterapii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję