Reklama

Kościół

16 lutego: Dzień Modlitwy i solidarności ze Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

Inicjatywa duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej obchodzona jest w pierwszy Piątek Wielkiego Postu - 16 lutego br. - od tego roku pod nową nazwą "Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym". (Dotąd był to Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego). - Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań - podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia obchodów

Inicjatywa ta obchodzona jest w Kościele w odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Konferencja Episkopatu Polski wyznaczyła jako datę pierwszy piątek Wielkiego Postu i po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego 3 marca 2017 roku. „Trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga. Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego - ze strony duchownych czy świeckich - i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia” - wyjaśniał w komunikacie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zmiana nazwy

Przychylając się do wniosku abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podczas 396. Zebrania Plenarnego KEP, odbywającego się w Częstochowie, Konferencja Episkopatu Polski 21 listopada 2023 r. zmieniła nazwę inicjatywy na: Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Nowa nazwa podkreśla pragnienie solidarnego wsparcia osób skrzywdzonych, zarówno poprzez duchowe towarzyszenie, jak i konkretną pomoc - zaznacza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. - Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze Skrzywdzonymi jest drogą do pokuty - dodaje. Zachęca wspólnoty parafialne i zakonne do włączenia się w przeżycie tego dnia, np. poprzez nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

- Warto skorzystać z przygotowanych na ten dzień rozważań albo po prostu wspomnieć o skrzywdzonych we wprowadzeniu do nabożeństwa lub Mszy świętej - mówi ks. Studnicki. Materiały duszpasterskie, w tym tekst rozważań Drogi Krzyżowej, dostępne są na stronie: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/.

Tegoroczne obchody

Tradycyjnie już w przeddzień Dnia modlitwy na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego osoby skrzywdzone zostaną objęte modlitwą, podobnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i solidarności 16 lutego będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii w intencji osób skrzywdzonych o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Karol Świderski, kurator osób duchownych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Poszczególni biskupi diecezjalni będą sprawować liturgię w tej intencji w swych katedrach. Zachęta do zorganizowania nabożeństwa Drogi Krzyżowej Skrzywdzonych oraz wspólnej modlitwy w intencji osób zranionych wykorzystaniem seksualnym skierowana jest także do wszystkich parafii i zgromadzeń zakonnych w Polsce.

Reklama

„Zachęcam i zapraszam wszystkich do włączenia się w przeżycie tego dnia, a także tworzenia wspólnoty ze Zranionymi i budowania kultury służącej ochronie najsłabszych i bezbronnych w naszych wspólnotach i w całym społeczeństwie” - zachęca abp Wojciech Polak w komunikacie przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Wsparcie Skrzywdzonych ze strony Kościoła

- Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze Skrzywdzonymi jest drogą do pokuty - zwraca uwagę ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Odpowiedzią Kościoła w Polsce jest codzienna praca diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy i sióstr towarzyszących skrzywdzonym, świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych. Ich działania wspierają Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacja Świętego Józefa KEP. Razem tworzą całościowy system reagowania, pomocy osobom pokrzywdzonym i prewencji wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym. Rozpoczyna ją wsparcie już na etapie przed dokonaniem zgłoszenia, a po przyjęciu zawiadomienia dotyczącego przestępstw seksualnych uruchamiane są procedury wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i prawnej. Osoby skrzywdzone i ich bliscy mają także zapewnione duchowe towarzyszenie i wsparcie duszpasterzy i sióstr zakonnych.

- Ta solidarność w działaniu przekłada się na różnorodność wsparcia, na jaką mogą liczyć osoby skrzywdzone i ich bliscy: od pomocy psychologicznej i prawnej, po granty edukacyjne i wsparcie duchowe - wylicza ks. Piotr Studnicki. - Jest to konkretna pomoc, jakiej Kościół udziela Skrzywdzonym.

Część z osób wspierających Skrzywdzonych możemy zobaczyć w spocie przygotowanym przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, stanowiącym kolejną odsłonę kampanii #RazemByPomagać.

2024-02-15 21:08

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weź udział w "Powstaniu"

[ TEMATY ]

modlitwa

Marian Sztajner/Niedziela

„Pragniemy przez 63 dni podjąć duchową walkę o Polskę” – przekonują karmelici bosi, którzy zapraszają do inicjatywy „Duchowe Powstanie”. Od 1 sierpnia zachęcają do modlitwy jedną częścią Różańca w intencji Ojczyzny.
CZYTAJ DALEJ

USA: kto zakupi dom rodzinny papieża Leona XIV?

2025-07-02 13:02

[ TEMATY ]

USA

Chicago

Papież Leon XIV

dom rodzinny

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Gmina Dolton w pobliżu Chicago objęła w posiadanie dom rodzinny papieża Leona XIV. Jak poinformowała 2 lipca gazeta „USA Today”, osiągnięto porozumienie z dotychczasowym właścicielem, a cena zakupu nie została ujawniona.

Gmina zamierza teraz - we współpracy z Archidiecezją Chicago - udostępnić dom zwiedzającym jako obiekt historyczny, aby w ten sposób ożywić ruch turystyczny. Nie rzucający się w oczy dom jednorodzinny w Dolton stał się pożądaną nieruchomością po wyborze papieża Leona XIV. Robert Francis Prevost, który 8 maja został wybrany papieżem, dorastał w domu o powierzchni prawie 70 metrów kwadratowych przy East 141st Place. Tutaj spędził dzieciństwo z rodziną: matką Mildred Agnes, ojcem Louisem Mariusem i dwoma starszymi braćmi Louisem Martinem i Johnem Josephem. Według doniesień medialnych Leon XIV nadal jest właścicielem mieszkania w tej okolicy.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa

2025-07-03 11:15

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Prezydent elekt Karol Nawrocki podkreślił, że chce, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, wojskowym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Stwierdził też, że nominacje generalskie powinny bardziej przejrzyste.

Na czwartkowej konferencji prasowej prezydent elekt wyraził przekonanie, że czeka go udana współpraca z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Zapowiedział, że chciałby przekonać szefa MON do tworzenia „nowej kultury nominacji generalskich”. „Nie niesie to ze sobą konieczności zmian legislacyjnych, ale Polacy zasługują na to, by nominacje generalskie były bardziej przejrzyste” - powiedział Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję