Reklama

Niedziela Wrocławska

Sakramenty to nie martwe rytuały. Rekolekcje Służby Zdrowia

W parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu rozpoczęły się Wielkopostne Rekolekcje Służby Zdrowia Archidiecezji Wrocławskiej. Prowadzi je ks. dr hab. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

Marzena Cyfert

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do rekolekcyjnych rozważań ks. Froniewski wybrał temat sakramentów. Podkreślił, że współcześnie widzimy wielką tęsknotę za doświadczeniem działania Boga, ale sakramenty często traktujemy jako martwe rytuały.

– Sakramenty to nie martwe rytuały. Tak jak Jezus działał zbawczo dwa tysiące lat temu, tak stale działa; dokładnie tak samo działa w sakramentach. Jak to genialnie ujął w V wieku św. Leon Wielki: „Co widzialne było w naszym Zbawicielu, przeszło w sakramenty”. Aby to przyjąć, potrzeba wiary. I po to są właśnie rekolekcje, aby tę wiarę w nas ożywić – mówił ks. Froniewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako pierwszy najważniejszy sakrament została wybrana Eucharystia. Kapłan zachęcał do spojrzenia na Eucharystię jako Komunię świętą, czyli moment najgłębszego spotkania z Chrystusem.

– Myślę, że można naszą myśl o Komunii świętej umieścić pomiędzy takimi dwoma skrajnymi postawami. Jedna postawa to Komunia od wielkiego święta – są tacy, którzy raz w roku przyjmują Komunię świętą z obowiązku. Druga postawa to bardzo częsta Komunia, może nawet codzienna, której grozi rutyna. I gdzieś w całym tym spektrum można się znaleźć – mówił ks. Froniewski, wyjaśniając czym jest Komunia.

– Aby głębiej wejść w sens Komunii trzeba odkryć Eucharystię najpierw jako ucztę. Od średniowiecza w Kościele katolickim, ze względu na błędy i herezje, akcent w przeżywaniu Mszy św. położono na wymiar ofiary i wymiar obecności. Zepchnęło to komunię na drugi plan. Doprowadziło do tego, że ludzie przestali przyjmować Komunię świętą z różnych względów, m.in. dlatego, że czuli się niegodni – tłumaczył kapłan, przywołując biografię św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która przyjmowała Komunię tylko kilka razy w roku. Można to wytłumaczyć w ten sposób, że przyjęcie Komunii świętej jest tak wielkim wydarzeniem, że św. Teresa tak długo się do tego przygotowywała.

Reklama

– Z drugiej strony powinniśmy zrozumieć, że Eucharystia jest ucztą. Czym była Ostatnia Wieczerza Jezusa z uczniami? Czym jest ten ołtarz, stół ofiarny? Jeszcze teraz, od Soboru wystawiony do nas – jest zaproszeniem na ucztę, zbieramy się wokół stołu. Także paschalne korzenie Eucharystii wskazują, że ona zawsze związana była z posiłkiem (…) Zresztą same słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy są jednoznaczne: „Bierzcie i jedzcie”, nie mówi: „Bierzcie i patrzcie” – podkreślał ks. Froniewski. Przytoczył słowa Jezusa z Mowy Eucharystycznej: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego, nie będziecie mieli życia w sobie”. Zaznaczył, że powinno nam się mocno wyryć w sercu, że uczta i komunia jest celem ofiary Eucharystycznej.

Przestrzegł też przed inną skrajnością i przeakcentowaniem wymiaru uczty, co widoczne było w Kościołach na Zachodzie, czy w niektórych małych wspólnotach, gdzie z kolei akcentuje się wymiar uczty braterskiej a Chrystus schodzi z pierwszego planu.

Ks. Froniewski zaakcentował też konieczność wewnętrznego przygotowania, powołując się na Pismo Święte i nauczanie Kościoła. Poruszył problem skrupulanctwa i rygoryzmu.

– Komunia święta nie jest dla doskonałych, ale dla tych, którzy są w drodze do świętości. Jedni mają problem w swoim sumieniu, bo są skrupulantami, ciągle mają poczucie, że są grzeszni; a czasami księża są rygorystami. Komunia święta nie jest jednak traktowana przez Jezusa jako nagroda za dobre sprawowanie. (…) Komunia święta jest przede wszystkim lekarstwem dla nas. To czytelny dla Was termin. To nie mój pomysł i moja metafora, by Wam się przypodobać, ale jeżeli uważnie słuchamy tekstu biblijnego, to takie określenie Eucharystii tam się pojawia – mówił kapłan. Przypomniał, że Jezus siadał do stołu z grzesznikami. Tak samo dziś na Eucharystii zasiada z nami do stołu, by leczyć nasze choroby, lęki, cierpienie, by leczyć serca zranione przez grzech. Taka jest istota Komunii świętej.

Reklama

Ks. Froniewski omówił też kwestie praktyczne, m.in. częstotliwość przyjmowania Komunii świętej i przyjmowanie Komunii na rękę. Ukazał jak to kształtowało się na przestrzeni wieków. Podkreślił przy tym owoce Komunii, która daje zjednoczenie z Chrystusem; utrzymuje, wzmacnia i regeneruje życie łaski; wzmacnia miłość; gładzi grzech powszedni; daje radość; chroni nas przed grzechami śmiertelnymi w przyszłości.

– I tu bym znowu zastosował taką analogię medyczną. Komunia święta jest jak szczepionka miłości Boga. Bo kiedy jesteś zjednoczony z Bogiem, nie odwrócisz się natychmiast do Niego plecami. A na tym polega grzech ciężki – tłumaczył ks. Froniewski. Mówiąc o radości, podkreślił: – I to jest moje doświadczenie. Bardzo często przychodzę zmęczony, nawet przygnębiony różnymi sprawami, ale Eucharystia mnie podnosi; czuję radość mimo tych problemów.

Rekolekcje dla Służby Zdrowia potrwają do środy 6 marca. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy chętni.

2024-03-04 17:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Hermenegild

Niedziela Ogólnopolska 16/2007, str. 23

wikipedia.org

Na progu średniowiecza toczyła się nie tylko walka o władzę w poszczególnych prowincjach upadającego imperium rzymskiego. O swoje wpływy walczyły również niektóre herezje powstałe wewnątrz chrześcijaństwa.
Pod koniec V wieku po Chr. potężne kiedyś cesarstwo rzymskie chyliło się ku upadkowi. Nie pozostawiało jednak po sobie nawet w swoich odległych prowincjach zupełnej pustki. Germański wódz w służbie Rzymu - Odoaker (zm. w 493 r.) przesłał insygnia władzy cesarza rzymskiego do Konstantynopola w 480 r. Był to znak, że zachodnie cesarstwo upadło. Jego dawne prowincje bowiem, a nawet sama Italia, miały już nowych panów, najczęściej wodzów germańskich plemion, które wędrując ze swoich pierwotnych siedzib, próbowały zająć bogate i dobrze zarządzane części dawnego imperium.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marcin I, papież i męczennik

wikipedia.org

Św. Marcin I, papież i męczennik

Św. Marcin I, papież i męczennik

Marcin pochodził z włoskiego miasta Todi. Był synem kapłana Fabrycjusza. Wyświęcony na diakona pełnił przez pewien czas funkcję nuncjusza papieskiego. Po śmierci Teodora I w 649 r. został wybrany papieżem i konsekrowany bez zatwierdzenia cesarza. Otrzymał wówczas święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Konstanty II odmówił uznania Marcina I za prawowitego papieża.

Papież wobec monoteletów

CZYTAJ DALEJ

USA/ Biały Dom: Iran rozpoczął atak, Stany Zjednoczone pomogą w obronie Izraela

2024-04-13 23:24

[ TEMATY ]

USA

Izrael

Iran

PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Iran rozpoczął atak na Izrael, a Stany Zjednoczone wesprą izraelską obronę przeciwko temu zagrożeniu - przekazał w sobotę Biały Dom. Irański atak ma potrwać kilka godzin.

"Iran rozpoczął atak powietrzny na Izrael. Prezydent Biden jest regularnie informowany o sytuacji przez swój zespół ds. bezpieczeństwa narodowego i spotka się z nim dziś po południu w Białym Domu. Jego zespół jest w stałym kontakcie z izraelskimi urzędnikami, a także innymi partnerami i sojusznikami. Atak ten będzie prawdopodobnie trwał kilka godzin" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Dodała, że prezydent Biden jasno deklarował, że zobowiązanie USA wobec obrony Izraela jest niezachwiane i że USA "wesprą jego obronę przed tymi zagrożeniami z Iranu".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję