Reklama

Kościół

Ks. Krzysztof Nykiel o 35. kursie Penitencjarii Apostolskiej dla spowiedników

Każda spowiedź to zanurzenie w samym sercu tajemnicy Boga miłosiernego, Boga, który jest miłosierdziem - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Dziś rozpoczyna się 35. Kurs dla spowiedników i seminarzystów przygotowujących się do święceń. Jak zaznaczył ks. Nykiel, poprzez tę inicjatywę Penitencjaria pragnie zaoferować kapłanom pogłębienie formacji w aspekcie posługi spowiednika.

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

RV: Mając na celu pomoc młodym księżom i diakonom, którzy w najbliższym czasie otrzymają święcenia kapłańskie, w odpowiednim przygotowaniu do pełnienia posługi sakramentu pokuty, Penitencjaria Apostolska organizuje, już po raz trzydziesty czwarty, kurs poświęcony Forum Wewnętrznemu. Jaki jest program i cel tej inicjatywy?

Ks. prał Nykiel: Trzydziesta czwarta edycja kursu dla spowiedników, poświęconego Forum Wewnętrznemu, odbędzie się w dniach od 4 do 8 marca, poprzez tę inicjatywę Penitencjaria Apostolska pragnie zaoferować kapłanom pogłębienie formacji w aspekcie posługi spowiednika. Do udziału w tym wydarzeniu są zaproszeni przede wszystkim seminarzyści bliscy święceń i młodzi kapłani, stawiający pierwsze kroki na tak delikatnym obszarze ich kapłańskiej posługi. Wierzę jednak, że wykładami mogą być zainteresowani także ci, którzy posługę kapłańską pełnią już dłużej, aby udoskonalić swoje przygotowanie lub być może rzucić światło na niektóre niejasne kwestie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

RV: Kurs odbywa się w bazylice San Lorenzo in Damaso (św. Wawrzyńca in Damaso), przylegającej do Palazzo della Cancelleria, gdzie swoją siedzibę ma Penitencjaria. Jakie tematy będą konkretnie omawiane w ramach kursu?

- Kurs ma na celu zilustrowanie, z perspektywy interdyscyplinarnej, głównych zagadnień związanych z Forum Wewnętrznym i należytym sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, od szafarzy miłosierdzia wymaga się odpowiedniego i aktualnego przygotowania teologicznego, duchowego, duszpasterskiego i prawnego.

W związku z tym preferowane będzie podejście „praktyczne”, mające na celu prawidłowe towarzyszenie penitentowi na drodze pojednania. Rozwiązywanie szczególnie delikatnych i zarazem trudnych przypadków, z którymi spowiednik może się spotkać, które będzie musiał pomóc penitentowi rozwiązać. Uwrażliwianie na postawę ojcowską wobec penitentów, towarzyszenie im z dyspozycyjnością, cierpliwością, czułością, troską i dalekowzrocznością.

Reklama

Podczas kursu, zostanie także przekazany uczestnikom sposób działania Penitencjarii Apostolskiej w udzielaniu zwolnień z cenzur, dyspens, zamian, sanacji, umorzeń i innych łask.

Zależy nam, aby każdy kapłan widział w tym naszym „Trybunale Miłosierdzia”, jak wyraźnie i pięknie zdefiniował go Papież Franciszek, bezpieczny punkt odniesienia. Punkt odniesienia, do którego można się zwrócić, nie tylko w przypadkach rozgrzeszeń lub dyspens zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej, ale także bardziej ogólnie, gdy pojawia się bardziej złożona sytuacja lub gdy spowiednik nie jest pewien własnego osądu. Penitencjaria jest, pod każdym względem, dykasterią służącą spowiednikom - a zatem wszystkim penitentom!

RV: Oprócz bardziej „instytucjonalnych” konferencji program obejmuje również pogłębione refleksje, które są mniej związane ze sferą ściśle kanoniczną. Na czym one będą polegały?

- Tak właśnie jest. Jak wspomniałem wcześniej, właśnie z punktu widzenia integralnej (całościowej) formacji spowiednika - oczywiście w granicach narzuconych przez zaledwie kilkugodzinny kurs - obok aspektów bezpośrednio związanych z rozwiązywaniem spraw, uwaga zostanie również skupiona na innych obszarach, nie mniej ważnych, które mogą wpływać na posługę spowiedników. Mam na myśli na przykład rozeznanie, do którego mogą spowiednicy czy ojcowie duchowni zostać wezwani w obliczu domniemanych przypadków opętania, a także dostrzeżenie różnic między momentami właściwej spowiedzi a kierownictwem duchowym. Ponadto wydaje się stosowne przypomnienie, czasami zaniedbywanych, wytycznych i wskazań dotyczących celebracji sakramentu, zawartych w Obrzędach Pokuty. Wreszcie, w związku ze zbliżającym się otwarciem Jubileuszu 2025 r. nie może zabraknąć wykładu na temat znaczenia i wartości odpustów, które - przypominam - są udzielane właśnie przez Penitencjarię Apostolską.

Reklama

RV: Kolejną nowością w tegorocznej edycji kursu, jest bezprecedensowa uwaga poświęcona tematowi sztucznej inteligencji. Czy dotyczy ona także spowiedników?

- Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie bardzo fascynującym tematem, który dotyczy każdego z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy wezwani, zwłaszcza my, duszpasterze, do odpowiedniego zapoznania się z nią, do czego zachęcał nas niedawno sam Papież Franciszek. W orędziu na 57 Światowy Dzień Pokoju Ojciec Święty podkreślił, że: „sztuczna inteligencja musi być zatem rozumiana jako plejada różnych rzeczywistości i nie możemy zakładać a priori, że jej rozwój wniesie dobroczynny wkład dla przyszłości ludzkości i dla pokoju między narodami. Taki pozytywny skutek będzie możliwy tylko wtedy, gdy okażemy się zdolni do odpowiedzialnego działania i poszanowania podstawowych wartości ludzkich, takich jak inkluzywność, transparencja, bezpieczeństwo, bezstronność, poufność i rzetelność”. Ponieważ rozwój sztucznej inteligencji dotyka i będzie coraz bardziej dotykał naszego życia, również Kościół jest wezwany do zachowania czujności i wniesienia swojego wkładu w ocenę wielkich możliwości, ale także niebezpieczeństw związanych z rozwojem technologicznym. Myślę, że bardzo interesujące będzie zastanowienie się nad skutkami tego zjawiska w odniesieniu do sakramentu pokuty i pojednania oraz posługi spowiedników.

RV: Wspomniał ksiądz prałat wcześniej o Papieżu Franciszku. Za kilka dni, 13 marca, będzie jedenasta rocznica wyboru Ojca Świętego. Gdyby ksiądz miał wskazać jakieś jedno przesłanie tego pontyfikatu w kontekście naszej rozmowy, co by ksiądz wybrał?

- Ponowne odkrycie czułości i miłosiernej miłości, jaką Bóg ma dla każdego z nas. Miłości Bożej, która jest bezwarunkowa, absolutna, która nie zna granic i która wyraża się właśnie w przebaczeniu własnym dzieciom. Można powiedzieć, że za każdym razem, gdy idziemy do spowiedzi, przez ułomną posługę kapłana, to tak, jakbyśmy zanurzali się w samym sercu tajemnicy Boga miłosiernego, Boga, który jest Miłosierdziem.

Reklama

Myślę, że jednym z największych darów, jakie Papież Franciszek dał nam w ciągu jedenastu lat tego pontyfikatu, jest właśnie apel, który kieruje do każdego z nas: Bóg nigdy nie przestaje ci przebaczać; nie bój się Go, nie bój się pójść do spowiedzi; bądź pewien, że żadnemu skruszonemu grzesznikowi nie odmówi się rozgrzeszenia z grzechów; z Jego przebaczeniem zawsze będzie można zacząć od nowa, ponieważ Bóg jest Ojcem, który podnosi swoje upadłe dzieci i obejmując je, przywraca im godność.

To jest serce Ewangelii, synteza całego chrześcijańskiego przesłania. Do nas zatem należy pielęgnowanie tej radości i dzielenie się nią z każdą kobietą i mężczyzną, których spotykamy na naszej drodze, szczególnie w konfesjonale.

2024-03-04 16:39

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spowiedź na telefon

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

spowiedź

peddhapati / Foter.com / CC BY

Spowiedź na telefon? Dlaczego nie? Pallotyni z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia proponują taką formę kontaktu z wiernymi. W gablocie parafialnej oraz na stronie internetowej www.dolina-milosierdzia opublikowany został numer telefonu, pod którym można umówić się na konkretny dzień i godzinę, by spotkać się ze spowiednikiem. Dyżury pełnić będą duszpasterze parafii Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Hermenegild

Niedziela Ogólnopolska 16/2007, str. 23

wikipedia.org

Na progu średniowiecza toczyła się nie tylko walka o władzę w poszczególnych prowincjach upadającego imperium rzymskiego. O swoje wpływy walczyły również niektóre herezje powstałe wewnątrz chrześcijaństwa.
Pod koniec V wieku po Chr. potężne kiedyś cesarstwo rzymskie chyliło się ku upadkowi. Nie pozostawiało jednak po sobie nawet w swoich odległych prowincjach zupełnej pustki. Germański wódz w służbie Rzymu - Odoaker (zm. w 493 r.) przesłał insygnia władzy cesarza rzymskiego do Konstantynopola w 480 r. Był to znak, że zachodnie cesarstwo upadło. Jego dawne prowincje bowiem, a nawet sama Italia, miały już nowych panów, najczęściej wodzów germańskich plemion, które wędrując ze swoich pierwotnych siedzib, próbowały zająć bogate i dobrze zarządzane części dawnego imperium.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Przestrzeń powietrzna zostanie zamknięta od 0:30 czasu polskiego

2024-04-13 23:20

[ TEMATY ]

Iran

Karol Porwich/Niedziela

Izrael zamknie swoją przestrzeń powietrzną o godzinie 0:30 czasu polskiego (1:30 czasu lokalnego) - podały w sobotę władze izraelskich lotnisk. Izraelskie siły zbrojne poinformowały tego dnia o wystrzeleniu z Iranu "licznych dronów", które zmierzają w kierunku Izraela.

Izraelskie władze nie poinformowały, na jak długo loty w przestrzeni powietrznej kraju zostaną wstrzymane. Zaznaczyły, że pasażerowie powinni skontaktować się z liniami lotniczymi, z których usług mieli planowo skorzystać.Iran ostrzegał wcześniej w tym tygodniu o planowanym ataku na Izrael w związku z ostrzałem irańskiej ambasady w Syrii, o który Teheran oskarżył Tel Awiw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję